وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
علی کریمی شده مساله ای برای فوتبال ایران. اولین بار نیست که او از تیمی کنار گذاشته می شود. در کارنامه یک دهه اخیر حضور کریمی در سطح اول فوتبال ایران، حداقل سه بار به صورت پر سر و صدا از تیمهای مختلف کنار گذاشته شده اما این مرتبه تناقض گوییهای مدیران باشگا
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

علی کریمی و تمام اخراجهای پر حرف و حدیثش


علی کریمی شده مساله ای برای فوتبال ایران. اولین بار نیست که او از تیمی کنار گذاشته می شود. در کارنامه یک دهه اخیر حضور کریمی در سطح اول فوتبال ایران، حداقل سه بار به صورت پر سر و صدا از تیمهای مختلف کنار گذاشته شده اما این مرتبه تناقض گوییهای مدیران باشگاه پرسپولیس حسابی همه را بلاتکلیف گذاشته؛ نه هواداران پرتعداد پرسپولیس می دانند تکلیف شماره 8 تیمشان چیست و نه خود کریمی می داند آخر و عاقبتش با پرسپولیس چه می شود.

گروه ورزشی تبیان در گزارشی به سه اخراج معروف علی کریمی می پردازد؛ اخراجهایی که هر کدام با سرنوشت متفاوتی روبه رو بودند و البته آخرینش هنوز پایانی نامشخص دارد.

1-  اخراج از تیم ملی با تصمیم علی دایی

کریمی

یک ظهر تابستانی در سال 87 که علی دایی داشت تیمش را آماده حضور در رقابتهای انتخابی جام جهانی 2010 می کرد، سرمربی جوان تیم ملی فهرستی از بازیکنان تیم ملی را برای برگزاری اردوی آماده سازی در اردبیل در اختیار رسانه ها قرار داد. این فهرست جزو نخستین لیستهایی بود که علی دایی آماده کرده بود و بر خلاف تمامی گمانه زنیها، دایی نام علی کریمی را در فهرستش گنجاند. آن روزها نقل محافل خبری بود که علی دایی به خاطر اختلاف قدیمی اش با علی کریمی، حاضر نیست تا بازیکن محبوب پرسپولیسیها را به تیم ملی دعوت کند اما بر خلاف همه پیش بینیها دایی نام کریمی را در فهرستش گنجاند اما یک اظهارنظر تند و آتشین همه چیز را به هم ریخت. در شرایطی که دیر رسیدن علی دایی به اردوی تیم ملی دیگر اتفاقی عجیب نبود، خبرنگاران یکی، دو رسانه فرصت را فراهم دیدند تا به کریمی پیشنهاد مصاحبه ارائه کنند و بر خلاف مرتبه های قبلی کریمی به این پیشنهاد پاسخ مثبت داد؛ پاسخ مثب همانا بود و کنار گذاشتن علی کریمی از تیم ملی همانا. کریمی در آن روز چنان مصاحبه تندی علیه علی کفاشیان و فدراسیونش انجام داد که علی دایی چاره ای جز اخراج کریمی نداشت. هر چند در آن روز اعلام شد کریمی به خاطر آسیب دیدگی اش اردوی اردبیل را از دست داده اما به قدری این مصاحبه سریع اثراتش را گذاشت که بعد از 24 ساعت شایعه اخراج از تیم ملی به خاطر آن زبان سرخ تایید شد و تا پایان حضور علی دایی در تیم ملی،  علی کریمی دیگر رنگ پیراهن تیم ملی را ندید اما با انتخاب افشین قطبی به عنوان سرمربی تیم ملی و شرایط خاصی که به وجود آمده بود، شماره 8 محبوب دوباره پیراهن معروفش را پوشید.

علی کریمی

2- اخراج از استیل آذین با تصمیم سردار آجرلو

علی کریمی بعد از پایان فوتبالش در بایرن مونیخ خیلی تلاش کرد به پرسپولیس بیاید اما بر خلاف تلاشهای شخصی او، مدیران وقت باشگاه پرسپولیس تمایل چندانی به تحمل دردسرهای کریمی همیشه شاکی نداشتند و خیلی ساده پا روی دل هوادارانشان گذاشتند و شرایط را برای بازگشت کریمی فراهم نکردند. حسین هدایتی که از قدیم الایام خودش را به عنوان یک پرسپولیسی پولدار به هواداران پرسپولیسی معرفی کرده بود، فرصت را فراهم دید تا محبوب دل هواداران را به تیمش بیاورد و برای تیم تازه واردش به لیگ برتر هم تماشاگری دست و پا کند و این چنین استیل آذین شد مقصد ستاره فوتبال ایران. کریمی به استیل آذین آمد اما از همان ماههای اول مشخص بود که کریمی آخر و عاقبت خوشی در تیم استیل آذین ندارد. خریدهای عجیب باشگاه استیل آذین که به حکم هدایتی، سردار مصطفی آجرلو را مدیرش می دید باعث شد که کریمی هفته ها به عنوان مدافع آخر برای این تیم تهرانی بازی کند اما این چیزی نبود که باعث اختلاف کریمی و استیل آذین شود. ماجرا از زمانی آغاز شد که از درون باشگاه استیل آذین، علی کریمی را به "روزه خواری" در ماه مبارک رمضان متهم کردند و سرانجام این اتهام سنگین با اخراج علی کریمی به انتها رسید. با این اتهام کریمی چاره ای جز رفتن از استیل آذین نداشت اما او با تیم جدیدش همه را شگفت زده کرد. کریمی ناآماده که چربیهایش حسابی توی ذوق می زد پس از اخراج از استیل آذین با آن وضع به بوندسلیگا بازگشت، آن هم به تیمی که مدتها جزو قدرتهای فوتبال آلمان بود. او به شالکه رفت و زندگی جدیدی در فوتبال آغاز کرد تا به این شکل پاسخی محکم به انتقادها بدهد.

3- اخراج از پرسپولیس با تصمیم مانوئل ژوزه

علی کریمی

علی کریمی فصل قبل به پرسپولیس برگشت تا رویای کریمی و هواداران پرتعدادش دوباره رنگ واقعیت به خودش بگیرد. در رویای پرسپولیسیها کریمی آنقدر در تیمشان تاثیرگذار بود که کسی نمی خواست نیمه خالی را ببیند اما فصل برای پرسپولیس و حمید استیلی آنقدر بد شروع شد که کریمی هم فرصتی برای نشان دادن تواناییهای انفرادیش نیافت. با این حال خروج استیلی از پرسپولیس باز هم این امید را ایجاد کرد که کریمی با نمایشش پرسپولیس را از وضعیت فلاکت بارش نجات بدهد اما دنیزلی که آمد، کریمی باز هم ساز جدایی کوک کرد. هر چند تا پایان فصل قبل اختلاف کریمی و دنیزلی علنی نشد و حتی مدیریت باشگاه خبر اخراج کریمی از اردوی پرسپولیس پیش از دیدار برابر الشباب عربستان را رسانه ای نکرد اما یکی از دلایل اصلی عدم بازگشت دنیزلی به ایران، تمدید قرارداد علی کریمی بود که همین نشانه به خوبی از اختلافهای عمیق کریمی با مربی سرشناس ترک تبار حکایت داشت. به هر حال دنیزلی وقتی دید رویانیان قرارداد علی کریمی را با وجود اختلافش با او تمدید کرده بهانه گیری کرد و به ایران برنگشت تا با دست تقدیر هدایت پرسپولیس به پیرمرد دیگری برسد؛ پیرمردی پرتغالی که در زمان حضور طولانی مدتش در مصر نشان داده بود با بازیکن سالاری مخالف است. ژوزه در هفته های اول به شدت حامی کریمی بود و با نشان دادن مهدی مهدوی کیا بازیکن با اخلاق فوتبال ایران بر روی نیمکت و حتی سکو، بازوبند کاپیتانی پرسپولیس را بر دست کریمی بست اما این شرایط تنها چند هفته دوام داشت.

ژوزه به دنبال عذرخواهی رسمی علی کریمی است و کریمی هم اعلام کرده تنها در صورتی که باشگاه از او به طور رسمی بخواهد، حاضر است به تیم برگردد و رویانیان هم یکی به نعل می زند و یکی به میخ. با این شرایط حداقل تا بعد از بازی هفته آینده ایران و ازبکستان باید صبر کرد تا وضعیت کریمی و پرسپولیس مشخص شود

 ژوزه که از رابطه بسیار خوب کریمی با کی روش آگاه بود به خاطر حرفهای کریمی در رختکن پس از توقف پرسپولیس برابر نفت تهران، کریمی را از پرسپولیس اخراج کرد. کریمی پس از این تساوی به فارسی گفته بود"این مربی را باید اخراج کنند" و همین حرف کافی بود تا ژوزه عذر بازیکن تیمش را بخواهد و در نهایت با مصاحبه آتشین ژوزه علیه کی روش و کریمی، بازیکن سابقا محبوب هواداران از پرسپولیس دور و دورتر شد به طوری که حتی شایعه مهاجرت کریمی به فوتبال امارات بر سر زبانها افتاد. در این میان بازیکنان پرسپولیس هم تلاش کردند میانجیگری کنند و شرایط را برای بازگشت کریمی به پرسپولیس فراهم کنند اما بعید است با توجه به اظهارنظرهای سراسر متناقض مدیران باشگاه پرسپولیس به این زودیها تکلیف کریمی و پرسپولیس مشخص شود. ژوزه به دنبال عذرخواهی رسمی علی کریمی است و کریمی هم اعلام کرده تنها در صورتی که باشگاه از او به طور رسمی بخواهد، حاضر است به تیم برگردد و رویانیان هم یکی به نعل می زند و یکی به میخ. با این شرایط حداقل تا بعد از بازی هفته آینده ایران و ازبکستان باید صبر کرد تا وضعیت کریمی و پرسپولیس مشخص شود

فاتح حسینی

بخش ورزشی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین