سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
غدیر همایش جاودانه معارفه علی بن ابی طالب (علیه السلام) به جانشینی آخرین پیامبر خدا و سرآغاز امامت و ولایت علوی است و مستندات معتبر مورخان و محدثان شیعه و سنی در صحت و ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سلامت حکومت با حفظ ولایت و امامت

غدیر


واقعه غدیر خم تجلی و مظهر حقیقی اکمال و اتمام دین بود و معرفی و تبیین این واقعه برای تمامی آحاد جامعه و مسوولان ضروری است.

نگاه ویژه اسلام به ولایت در غدیر

غدیر در لغت به معنای آبریز و مسیل و غدیر خم در جغرافیا نام محلی است که به خاطر وجود برکه‌ای که آب باران در آن جمع می‌‌شده و محل توقف و استراحتگاه کاروانیان بوده و به این نام شهرت یافته است.

واقعه غدیر خم تجلی و مظهر حقیقی اکمال و اتمام دین بود و معرفی و تبیین این واقعه برای تمامی آحاد جامعه و مسوولان ضروری است.

بی گمان شریعت مقدس اسلام که با رسالت پیامبر خاتم (صلی الله علیه وآله) به جهانیان عرضه شده بود نیاز به فرزندان و جانشینان خلفی داشت تا در بستر روزگار از گزند انحرافات مصون بماند و امامان معصوم (علیه السلام) این مهم را بر عهده گرفتند.

 

سند غدیر چگونه است؟

کمتر مقطع تاریخی را می‌توان در جهان اسلام یافت که از لحاظ سند، اطمینان از اصل وقوع، کثرت راویان و اعتماد بزرگان و علمای مسلمین، اعتباری به اندازه این واقعه داشته باشد و در واقع هیچ واقعه تاریخی به اندازه غدیر اعتبار و سندیت ندارد.

در بررسی تاریخی غدیر خم به راویان متعدد و معتبری برمی خوریم که همگی بر صحت اخبار وارده در زمینه معرفی امام علی (علیه السلام) از سوی پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) به عنوان ولی ، وصی و ولی امر مسلمانان متفق القول هستند.

غدیر همایش جاودانه معارفه امام علی بن ابی طالب (علیه السلام) به جانشینی آخرین پیامبر خدا و سرآغاز امامت و ولایت علوی است و مستندات معتبر مورخان و محدثان شیعه و سنی در صحت و درستی آن همداستان هستند.

گذشته از اهل بیت پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) ، 110 نفر از صحابه پیامبر (صلی الله علیه وآله) ، 83 نفر از تابعین ، سه نفر از صحاح سته و دو نفر از پیشوایان فقهی اهل تسنن و علمای بزرگ شیعی از جمله شیخ کلینی ، شیخ صدوق ، شیخ مفید و سیدمرتضی نیز بر صحت واقعه تاریخی غدیر خم مهر تایید زده اند.

 

آیه ای در اثبات غدیر

علاوه بر این ، آنچه به رخداد بزرگ غدیر رنگ جاودانگی می دهد آیه مبارکه 67 سوره مائده است که می فرماید:«یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربّک فان لم تفعل فما بلّغت رسالته و الله یعصمک من النّاس»؛ ای پیامبر آنچه را از ناحیه پروردگارت به تو نازل شد ابلاغ کن و اگر انجام ندهی اصلا پیغام پروردگار را نرسانده ای و خدا تو را از شرّ مردم نگه می‌دارد.

در آیه سوم همان سوره نیز آمده است: «الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا»؛ امروز است که دین شما را کامل نمودم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و دین اسلام را برای شما پسندیدم.

حال باید از خود بپرسیم به راستی این چه امر خطیر و مبارکی است که اگر پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) در ابلاغ آن قصور کند وظیفه رسالت و پیغمبری خود را به پایان نبرده و تکمیل دین مردم بسته به بازگو کردن بی کم و کاست آن امر خطیر است.

غدیر همایش جاودانه معارفه امام علی بن ابی طالب (علیه السلام) به جانشینی آخرین پیامبر خدا و سرآغاز امامت و ولایت علوی است و مستندات معتبر مورخان و محدثان شیعه و سنی در صحت و درستی آن همداستان هستند.

زهی کمال سعادت شیفتگان امام علی (علیه السلام) را که مولایشان حکومت را کم ارزش تر از کفش وصله دار می شمارد و مملکت داری را جز برای اقامه عدل نمی خواهد.

مسلما اهمیت واقعه عظیم غدیر تنها به آن دوره تاریخی مربوط نمی شود و هنوز هم شمیم ولایت مولای پارسایان از گذار امام غایب از نظر به مشام می رسد.

امام خمینی (رح)

غدیر در کلام امام خمینی(ره)

امام راحل (ره) در زمینه اهمیت غدیر گفته اند: «زنده نگهداشتن این عید نه برای این است که چراغانی بشود و قصیده‏خوانی بشود و مداحی بشود ، اینها خوب است اما مساله این نیست مساله این است که به ما یاد بدهند که چطور باید تبعیت کنیم ، به ما یاد بدهند که غدیر منحصر به آن زمان نیست ، غدیر در همه اعصار باید باشد و روشی که حضرت امیر در این حکومت پیش گرفته است باید روش ملت ها و دست‏اندرکاران باشد».

در تامل به عبارت زیبا و ماندگار " من کنت مولاه فهذا علی مولاه " که حضرت محمد (صلی الله علیه وآله) در معرفی علی (علیه السلام) بکار برده اند می توان به این حقیقت دست یافت که کاربرد کلمه مولا بجای حاکم یا امیر نشان از نگاه ویژه اسلام به ولایت و سرپرستی مردم و بیزاری از استبداد و حکمرانی مطلق دارد.

این فراز از حضرت امیر (علیه السلام) نیز به جایگاه ولی امر مسلمین در مکتب اسلام اشاره دارد که می فرمایند:

"ایهاالناس ان احق الناس بهذا الامر اقواهم علیه و اعلمهم بامرالله فیه " ، ای مردم سزاوارترین مردم به امر خلافت تواناترین آنها به آن و داناترین آنها نسبت به دستورات خداوند در امور مربوط به حکومت است .

اکنون که در دوران غیبت آخرین امام معصوم (علیه السلام) قرار داریم و بنا بر حکم عقل و روایات و احادیث معتبر ابلاغیه غدیر پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) ذره ای از درجه اعتبار ساقط نشده بزرگترین حقی که سنگینی آن را بر گردن خود احساس می کنیم فرمانبرداری از ولی امر زمان و فقیه عادل و امین است.

در بررسی تاریخی غدیر خم به راویان متعدد و معتبری برمی خوریم که همگی بر صحت اخبار وارده در زمینه معرفی امام علی (علیه السلام) از سوی پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) به عنوان ولی ، وصی و ولی امر مسلمانان متفق القول هستند.

در عصر کنونی کسی از کینه توزی های دشمنان بدفرجام اسلام با جایگاه رفیع ولایت فقیه نزد ملت های مسلمان بی خبر نیست و مستکبران یغماگر با دسیسه ها و نیرنگ هایی همچون به سخره گرفتن مقدسات دینی و آتش زدن به کتاب آسمانی تیشه را بر ریشه عمیق ولایت فقیه نشانه گرفته اند.

اما عطش شیرین به فضایل علوی ، اشتیاق به عدل و عدالت ، تعلق خاطر به دین مبین اسلام و تعهد انسان های بیدار به واقعه جاودانه غدیرخم هرگز نخواهد گذاشت تا گوهر ولایت فقیه از حلقه وحدت ملت جدا شود و تشنگان ولایت همواره از زلال غدیر سیراب خواهند شد.

 

سلامت حکومت با حفظ ولایت و امامت

حضرت علی(علیه السلام) عبد صالح و انسان کامل بود که در محضر پیامبر رشد کرد و به این درجه رسید. وجود حضرت علی (علیه السلام) به روز غدیر ارزش و معنا داد. با این وجود امر ولایت که باید در دست شایسته ترین انسان ها قرار می گرفت به دست نااهلان افتاد و جامعه آن زمان نتوانست به درستی رهبر خود را بشناسد.

                                                                                                                                        فرآوری : زهرا اجلال

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


منابع :

خبرگزاری فارس

مقاله از عیسی پاشاپور در سایت حوزه

سایت اندیشه قم

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین