تبیان، دستیار زندگی
کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی یکی از مهمترین نهادهای افتخار همبستگی مسلمانان در برابر همایش‌های جهان اسلام و تهدید دشمنان است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

وحدت اسلامی نماد همبستگی مسلمانان در برابر دشمنان است

اسلام

کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی یکی از مهمترین نهادهای افتخار همبستگی مسلمانان در برابر همایش‌های جهان اسلام و تهدید دشمنان است.

به گزارش مرکز خبر حوزه، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در مراسم گشایش بیست‌ویکمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی اظهار داشت: تاریخ بیست دوره کنفرانس‌های وحدت و نگاهی به موضوعات مطرح شده در آن بیانگر خطوط کلی حرکت تکاملی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در راه شناخت مشکلات جهان اسلام، چاره‌جویی و حل مشکلات آن است.

آیت‌الله تسخیری افزود: مقالات علمی، سخنرانی‌ها، بیانیه‌ها و قطعنامه‌های صادر شده از این کنفرانس‌ها که حاصل تلاش جمعی علما و متفکران است، سرمایه عظیمی است که امروزه در دست ما است و نقش ارزنده‌ای در فرهنگ‌سازی وحدت و تقریب در جهان اسلام و در میان ملت‌های مختلف ایفا نموده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره محورهای مورد بحث در این کنفرانس یادآور شد: موضوع بیست و یکمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی«منشور وحدت اسلامی» است که از رهنمودهای مقام معظم رهبری و ولی امرمسلمین حضرت‌آیت‌الله خامنه‌ای دام‌ظله‌العالی در اجتماع سال گذشته مهمانان کنفرانس وحدت الهام گرفته ‌است.

آیت‌الله تسخیری درباره مهمترین اقدامات صورت گرفته در مسیر تقریب اظهار داشت: تأسیس دارالتقریب بین المذاهب الاسلامیه قاهره و تدوین اساسنامه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و طرح مرحوم آیات عظام محمد مهدی شمس الدین و خویی از این موارد به شمار می‌آید.

وی با اشاره به استراتژی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در تدوین استراتژی علمی و فرهنگی آیسیسکو گفت: «منشور وحدت اسلامی» توسط کمیته‌ای از اندیشمندان و متفکران در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و با صرف ساعت‌ها کار علمی تهیه شده و در این اجلاس به رأی و نظر اندیشمندان از 50 کشور جهان گذاشته می‌شود.

آیت‌الله تسخیری یادآور شد: در پایان کنفرانس، حاصل سه روز بحث حاضران در تکمیل و تأیید این منشور به گونه‌ای تنظیم می‌شود که علما و اندیشمندان عالم اسلامی با اطمینان خاطر علمی آن را امضا نمایند.

دبیرکل مجمع درباره شرایط کنفرانس جهان اسلام گفت: بیست و یکمین اجلاس کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی از نظر شرایط زمانی و مکانی در یکی از حساس‌ترین موقعیت‌هایی برگزار می‌شود که استکبار جهانی، صهیونیسم و همپیمانان غربی آنان با همه امکانات نظامی، اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی به جنگ با عالم اسلام آمده‌اند و بخش عظیمی از جهان اسلام را مورد تعرض و اشغال قرار داده‌اند.

وی تاکید کرد : لازم است امروز مسلمانان بیش از هر زمان دیگر اختلافات مذهبی و تاریخی را کنار گذاشته به فکر وحدت نیروها در مقابل دشمنان که بخش عظیمی از جهان اسلام را مورد تعرض و اشتغال قرار داده‌اند باشند.

خاطرنشان می‌شود بیست‌ویکمین کنفرانس وحدت اسلامی با حضور 250 نفر از فرهیختگان اسلامی از 45 کشور از 15 اردیبهشت ماه در تهران در حال برگزاری است