سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
افزایش قابل توجه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و تأکید بر گسترش فرهنگ سهامداری، موجب تغییر نگرش سرمایه‌گذاری مردم در سال‌های اخیر شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آشنایی با سرمایه‌گذاری


افزایش قابل توجه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و تأکید بر گسترش فرهنگ سهامداری موجب تغییر نگرش سرمایه‌گذاری مردم در سال‌های اخیر شده است.


بورس

گسترش حوزه فیزیکی فعالیت بورس اوراق بهادار از تهران به شهرستان‌های کشور، انتقال مالکیت و مدیریت شرکت‌های بزرگ از دولت به مردم، افزایش قابل توجه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و تأکید بر گسترش فرهنگ سهام‌داری موجب تغییر نگرش سرمایه‌گذاری مردم در سال‌های اخیر شده است.

انواع دارایی‌ها

دارایی هر نوع اموال یا منابع اقتصادی است که ارزش مبادله‌ای دارد؛ یعنی می‌توان آن را خریداری و از مزایای آن استفاده کرد یا آن را به فروش رساند. دارایی به دو نوع دارایی فیزیکی و دارایی مالی تقسیم می‌شود.

دارایی فیزیکی

دارایی فیزیکی همانند زمین، ساختمان و اتومبیل است که ارزش آن به خصوصیات مادی‌اش بستگی دارد. دارایی‌های مالی، ورقه‌های کاغذی‌ای هستند که می‌توان آن‌ها را به وجه نقد تبدیل کرد.

دفترچه حساب پس‌انداز بانکی و اوراق مشارکت نمونه‌هایی از دارایی‌های مالی هستند. در سال‌های اخیر توجه عامه مردم به این موضوع جلب شده است که غیر از خرید کالاهای فیزیکی، وسیله پس‌انداز بهتری هم وجود دارد و آن خرید دارایی‌های مالی است. این اتفاق بسیار مثبتی برای اقتصاد کشور ما از جهت رونق فعالیت‌های اقتصادی و در نتیجه تقویت بنیه اقتصادی خانواده ایرانی است.

استفاده از کالاهای واقعی و فیزیکی برای پس‌انداز کردن، فایده‌ای برای اقتصاد کشور ندارد. یعنی اگر شما امروز 10 میلیون تومان داشته باشید و اتومبیلی بخرید و نگه دارید که بعداً آن را گران‌تر بفروشید، این کار هیچ فایده‌ای برای اقتصاد کشور ندارد. البته، اگر اتومبیل را بخرید و کرایه بدهید، این مسئله فایده اقتصادی دارد، چون، در هر حال، خدماتی ارائه می‌دهید. اما، اگر اتومبیل را بخرید و بدون استفاده پارک کنید که بعداً بفروشید، ارزشی خلق نمی‌شود. اگر اینجانب خانه‌ای بخرم و اجاره بدهم، کار تولیدی کرده‌ام. اما اگر خانه‌ای را بخرم و خالی نگه دارم، هیچ فایده‌ای برای اقتصاد کشور ندارد.

اگر شما امروز 10 میلیون تومان داشته باشید و اتومبیلی بخرید و نگه دارید که بعداً آن را گران‌تر بفروشید، این کار هیچ فایده‌ای برای اقتصاد کشور ندارد.

خانه، کالایی مصرفی است و نه ابزار پس‌انداز. شما مطلع‌اید که برای پس‌انداز کردن، خیلی‌ها مغازه می‌خرند و خالی رها می‌کنند که بعداً گران شود و به این ترتیب با تورم مقابله کنند.

امروز در ایران اغلب مردم املاک و مستغلات خریداری می‌کنند با این قصد که قیمت آن املاک بالا برود. این یک بیماری اقتصادی است. نگهداری املاک بدون هیچ گونه بهره‌برداری از آن به ثروت کشور اضافه نمی‌کند، بلکه مردم را فقیرتر می‌کند. از دید اقتصاد ملی، با خالی نگه داشتن ساختمان، یا خریدن و رها کردن زمین، ارزشی خلق نمی‌شود. ارزش در گرو تولید کالا و ارائه خدمات خلق می‌شود.

پول

خرید دارایی‌های مالی

سرمایه‌گذاری در دارایی مالی موجب می‌شود تا پول‌های اضافی در دست مردم در جامعه به سمت فعالیت‌های تولیدی هدایت شود. امروزه، در همه‌جای دنیا، وسیله پس‌انداز کردن برای مردم عادی، خرید دارایی‌های مالی است. البته، پس‌انداز کنندگان در همه جای دنیا مردم عادی‌اند، چون افرادی که خودشان یك واحد تولیدی را اداره می‌کنند، در واقع، پس‌اندازشان را به سرمایه تبدیل می‌کنند.

پس‌انداز کننده معمولی دست به آچار نمی‌شود، شرکت‌داری نمی‌کند، خدمتی را ارائه نمی‌دهد، اوست که باید دارایی مالی را بخرد؛ و بیشتر پس‌انداز کنندگانی که خود دارایی فیزیکی ندارند، پس‌انداز کنندگان کوچک و متوسط هستند که خودشان مستقیم در دارایی‌های فیزیکی سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، بلکه با خرید اوراق بهادار و دارایی‌های مالی، پس‌اندازشان را به دارایی فیزیکی تبدیل می‌کنند.

همشهری آنلاین


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: sibesefid

برگرفته از انجمن: آموزش بورس

 

مطالب مرتبط:

چگونه بیشتر پس انداز کنیم؟

مدیریت هزینه‌های زندگی

مهم‌ترین قوانین پولدار شدن

بدهکار شدن فرزندان

بودجه بندی درآمد ماهانه

رهنمودهای پس‌انداز کردن

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین