سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جرج انتویسل، مدیرکل بی ‌بی ‌سی در مقابل کمیته فرهنگی پارلمان انگلیس از عملکرد این رسانه در ماجرای رسوایی جنسی جیمی سویل، مجری سابق رادیو و تلویزیون بی‌بی‌سی دفاع کرد، اما پذیرفت که این ماجرا سوالاتی را در ارتباط با اعتماد به این رسانه مطرح کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بی‌بی‌سی متهم به مخفی کاری شد


جرج انتویسل، مدیرکل بی ‌بی ‌سی در مقابل کمیته فرهنگی پارلمان انگلیس از عملکرد این رسانه در ماجرای رسوایی جنسی جیمی سویل، مجری سابق رادیو و تلویزیون بی‌بی‌سی دفاع کرد، اما پذیرفت که این ماجرا سوالاتی را در ارتباط با اعتماد به این رسانه مطرح کرده است.


آقای انتویسل گفت از زمانی که این اتهامات "بسیار بسیار سنگین" مطرح شده، "ما تا حد زیادی آن چه را که لازم بوده انجام دادیم." 

جرج انتویسل

آقای انتویسل در مقابل کمیته پارلمان با این سوال اصلی روبرو بود که چرا گزارشی که حدود یک سال پیش، اندکی بعد از مرگ جیمی سویل، توسط برنامه نیوزنایت بی‌ بی‌ سی تهیه شد و در آن به اتهامات سوء رفتار جنسی او با نوجوانان کم سن و سال پرداخته می‌شد، از برنامه پخش کنار گذاشته شد.

این گزارش در آن زمان توسط پیتر ریپن، سردبیر برنامه "به دلایل حرفه‌ای و بر اساس معیارهای خبری" کنار گذاشته شد. اما سه هفته پیش شبکه آی ‌تی ‌وی گزارشی تحقیقی در مورد اتهامات مربوط به رفتارهای جیمی سویل پخش کرد که بعد از آن سوالات و اتهامات بسیاری در این مورد مطرح شد و عملکرد بی ‌بی ‌سی مورد سوال قرار گرفت.

روز دوشنبه بی ‌بی ‌سی اعلام کرد که آقای ریپن، سردبیر نیوزنایت کناره گیری‌ کرده و در برنامه پانورامای بی ‌بی‌ سی که دوشنبه شب پخش شد یکی از تهیه ‌کنندگان نیوزنایت گفت که در همان زمان هشدار داده بود که کنار گذاشتن گزارش مربوط به جیمی سویل، بی‌ بی ‌سی را در معرض اتهام مخفی‌ کاری قرار خواهد داد.

مدیر کل بی ‌بی ‌سی گفت که در گذشته "مشکلات فرهنگی گسترده ‌تری" در بی‌بی‌سی وجود داشته که به جیمی سویل اجازه سوء رفتار جنسی داده است

برنامه ی انتقادی پانوراما سوالاتی را درباره کنار گذاشتن این گزارش در آستانه پخش برنامه ای که بی‌ بی‌ سی در کریسمس سال گذشته برای بزرگداشت جیمی سویل تدارک دیده بود، مطرح کرد و عملکرد بی‌بی‌سی از زمان علنی شدن اتهامات وارد به آقای سویل از سه هفته پیش تا کنون را زیر سوال برد. 

جورج انتویسل در مقابل کمیته پارلمان و در پاسخ به سوالات صریح نمایندگان گفت بعد از دیدن برنامه پانوراما به این نتیجه رسیده که تحقیقات نیوزنایت درباره اتهامات منتسب به جیمی سویل باید ادامه پیدا می ‌کرده است.

مدیر کل بی‌بی‌سی در پاسخ به این سوال که آیا نیوزنایت برای حذف گزارش خود از سوی مدیریت بی‌بی‌سی تحت فشار بوده گفت که از آقای ریپن (سردبیر نیوزنایت) درباره مکالماتی که با مدیران ارشد خود داشته سوالی نکرده است.

آقای انتویسل گفت توضیحات آقای ریپن درباره دلایل حذف گزارش نیوزنایت که پیشتر در وبلاگ سردبیران بی‌بی‌سی منتشر شده بود، دقیق نبوده و این موضوع را 'مایه تاسف و شرمساری' دانست.

بی‌ بی‌ سی روز دوشنبه 22 اکتبر، بیانیه‌ ای را در تصحیح اظهارات پیتر ریپن منتشر کرد.

برنامه ی انتقادی پانوراما سوالاتی را درباره کنار گذاشتن این گزارش در آستانه پخش برنامه ای که بی‌ بی‌ سی در کریسمس سال گذشته برای بزرگداشت جیمی سویل تدارک دیده بود، مطرح کرد و عملکرد بی‌بی‌سی از زمان علنی شدن اتهامات وارد به آقای سویل از سه هفته پیش تا کنون را زیر سوال برد

آقای انتویسل به اعضای کمیته فرهنگی پارلمان انگلیس گفت که پخش برنامه پانوراما (در انتقاد از عملکرد بی‌ بی‌ سی) بیش از آن که "نشانه هرج و مرج" در بی‌ بی‌ سی باشد نشان از "سلامت" در استقلال روزنامه نگاری این سازمان به عنوان یک رسانه دارد، چون "ظرفیت های این رسانه را در تحقیقات درباره خود" نشان می دهد. او گفت که هیچ سازمان دیگری در دنیا چنین کاری نمی ‌کند.

جرج انتویسل

جیمی سویل، مجری قدیمی رادیو و تلویزیون بی‌بی‌سی بود که یک سال پیش در سن 84 سالگی درگذشت. او در دهه های 1970 و 1980 میلادی بسیار مشهور بود و پلیس می‌گوید که ممکن است در طول 40 سال به افراد زیادی، از جمله دختران کم سن و سال، آزار جنسی رسانده باشد که در مواردی این کار در ساختمان های بی ‌بی‌ سی انجام شده است.

مدیر کل بی ‌بی ‌سی گفت که در گذشته "مشکلات فرهنگی گسترده ‌تری" در بی‌بی‌سی وجود داشته که به جیمی سویل اجازه سوء رفتار جنسی داده است.

به گفته آقای انتویسل، بی‌بی‌سی در حال حاضر حدود ده مورد 'اتهامات جدی' در ارتباط با کارکنان خود در گذشته و حال را بررسی می کند.

بی‌بی‌سی دو رشته تحقیقات نیز در مورد موضوع سوء رفتار جنسی و نحوه برخورد بی‌بی‌سی با آن ترتیب داده است.

یکی از این تحقیقات که توسط نیک پولارد، رئیس سابق شبکه اسکای رهبری می‌شود، در این مورد است که چرا گزارش مربوط به ادعاها علیه سویل در نیوزنایت پخش نشد. انتظار می‌رود که نتیجه این تحقیق در ماه دسامبر منتشر شود.

دومین تحقیق را قاضی جنت اسمیث رهبری می کند و موضوع آن فرهنگ سازمانی بی‌بی‌سی در سال هایی است که سویل در آن کار می کرد. نتیجه این تحقیق قرار است در بهار سال 2013 آماده شود.

بخش ارتباطات تبیان

منبع : رسانه ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین