سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پنهان کننده ی کار نیک برابر هفتاد حسنه است، و آشکار کننده...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گناه


گناهان کوچک راههای رسیدن به گناهان کبیره است، و هر کس در گناهان کوچک و اندك از خدا نترسد از گناهان زیاد هم پروا نخواهد داشت. اگر خدا مردم را به بهشت و دوزخ بیم نداده بود، هر آینه بر آنان واجب بود به جهت نکویی کردن و احسانش و نعمتهایی که شایستگی آن را نداشتند، ولی او بی مقدمه ابتدا به دادنش کرد او را اطاعت کنند و عصیان و نافرمانی نکنند.


امام رضا (ع) فرمود:  

« کلما أحدث العباد من الذنوب ما لم یکونوا یعلمون. أحدث الله لهم من البلاء مالم تکونوا یعرفون »

هرچه بندگان گناهان تازه ای را که سابقه نداشته مرتکب شوند، خداوند برای آنان بلاهایی را که تا آن وقت نمیشناختند، نازل میکند.

پس اگر مردم مرتکب انواع و اقسام نافرمانی شوند، خداوند هم انواع گرفتاریها و بلاها را بر آنان نازل میفرماید.

هم چنین امام(ع) فرمود:

گناه

کسی که گناهکاری را دوست داشته باشد، گنه کار است و کسی که مطیعی را دوست بدارد، مطیع است و کسی که ظالمی را کمک کند ظالم است و کسی که ظالمی را خوار کند عادل است. بین خدا و احدی خویشاوندی نیست و کسی به ولایت الهی نایل نمیگردد مگر به اطاعت پروردگار.

و فرمود: الصغائر من الذنوب، طرق الی الکبائر. و من لم یخف الله فی القلیل، لم یخفه فی الکثیر، ولو یخوف الله الناس بجنه و نار، و لکان الواجب ان یطیعوه و لا یعصوه لتفضله علیهم و احسانه الیهم و بدأهم به من انعامه الذی ما استحقوه.

گناهان کوچک راههای رسیدن به گناهان کبیره است، و هر کس در گناهان کوچک و اندك از خدا نترسد از گناهان زیاد هم پروا نخواهد داشت. اگر خدا مردم را به بهشت و دوزخ بیم نداده بود، هر آینه بر آنان واجب بود به جهت نکویی کردن و احسانش و نعمتهایی که شایستگی آن را نداشتند، ولی او بی مقدمه ابتدا به دادنش کرد او را اطاعت کنند و عصیان و نافرمانی نکنند.

و فرمود: المستتر بالحسنه یعدل سبعین حسنه و المذیع بالسیئه مخذول، و المستتر بالسیئه مغفور له.

پنهان کننده ی کار نیک برابر هفتاد حسنه است، و آشکار کننده کار بد مخذول است، و پنهان کننده ی کار بد آمرزیده است.

فاش کننده گناه از نظر بی باکی نسبت به شرع مقدس مخذول است و توفیق از او گرفته شود. و پنهان کننده ی آن از نظر شرمی که دارد آمرزیده شود نه از جهت نفاق و دورویی و این خبر دلالت دارد که پنهان داشتن طاعت بهتر از آشکار نمودن آن است چون از ریا دور است و برخی گفته اند، آشکار کردن آن بهتر است و برخی میان واجبات و مستحبات فرق گذارده اند و در واجبات گفته اند اظهارش افضل است و در مستحبات اختفاء و پنهان داشتن آن.


منبع: کتاب علی بن موسی الرضا(ع)

بخش حریم رضوی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین