تبیان، دستیار زندگی
موسسه آموزش عالی حوزوی و مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه زهرا(س) خوراسگان اصفهان طی مراسمی با حضور مسئولانی از مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران افتتاح شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدرسه علمیه حضرت فاطمه زهرا(س) اصفهان افتتاح شد
مدرسه علمیه حضرت فاطمه زهرا(س) اصفهان افتتاح شد


موسسه آموزش عالی حوزوی و مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه زهرا(س) خوراسگان اصفهان طی مراسمی با حضور مسئولانی از مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران افتتاح شد.


به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران حجت‌الاسلام سید مهدی ابطحی مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان در سخنانی در این مراسم موسس واقعی حوزه‌های علمیه را امام باقر و امام صادق(ع) دانست و اظهار کرد: خروجی حوزه‌های علمیه در عصر و دوران‌های مختلف درخشان بوده‌اند؛ زمانی شیخ طوسی و علامه مجلسی حاصل کار حوزه بوده‌اند و امروز امثال امام خمینی(ره)‌ و آیت‌الله خامنه‌ای خروجی حوزه‌های علمیه هستند.

وی با بیان اینکه پس از سفر سال 75 مقام معظم رهبری به شهر قم و تاکید ایشان بر توسعه حوزه‌های علمیه در کل کشور، شاهد توسعه حوزه‌های علمیه خواهران در کشور بودیم، اضافه کرد: امروز شاهد فعالیت بیش از 300 مدرسه علمیه خواهران در کشور هستیم.

مدیر حوزه علمیه خواهران با اشاره به تحصیل حدود 50 هزار طلبه خواهر در کشور ادامه داد: این تعداد طلبه نه‌تنها برای دنیا بلکه برای کشور هم کافی نیست.

اگر بخواهیم برای عالم اسلام فکری بیندیشیم باید تعداد بانوان طلبه را به 500 هزار نفر برسانیم و این امر شدنی است، زیرا نیمی از جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند و همان گونه که برادران به مبلغانی از جنس خودشان نیاز دارند، خواهران نیز به مبلغانی از جنس خودشان نیاز دارند.

وی افزود: اگر بخواهیم برای عالم اسلام فکری بیندیشیم باید تعداد بانوان طلبه را به 500 هزار نفر برسانیم و این امر شدنی است، زیرا نیمی از جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند و همان گونه که برادران به مبلغانی از جنس خودشان نیاز دارند، خواهران نیز به مبلغانی از جنس خودشان نیاز دارند.

حجت‌الاسلام ابطحی با اشاره به سرمایه‌گذاری اهل سنت در مورد تحصیلات دینی بانوان تصریح کرد: با این که اصفهان شهر عالمان دینی است و دارای حوزه علمیه کهن و باسابقه‌ای است که به دیانت شهرت دارد، تنها 6هزار طلبه خواهر در آن مشغول به تحصیل علوم دینی هستند اما در استان سیستان و بلوچستان 12هزار طلبه خواهر در حوزه‌های علمیه اهل سنت در حال تحصیل هستند.

وی با اشاره به محدودیت فضای آموزشی حوزه علمیه خواهران در استان اصفهان ادامه داد: ما هر سال 4 هزار داوطلب ورود به حوزه‌های علمیه خواهران داریم اما به دلیل کمبود فضای آموزشی، تنها یک‌چهارم این تعداد را پذیرش می‌کنیم.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان با بیان اینکه باید مسئولان به فکر حوزه‌های علمیه باشند، افزود: مسئولان گاهی اوقات برای دانشگاه‌ها صدهکتار صدهکتار زمین اختصاص می‌دهند اما نوبت که به حوزه‌های علمیه می‌رسد به 400 تا 500 متر اکتفا می‌کنند.

وی با اشاره به اختصاص 5هزار مترمربع زمین به موسسه آموزش عالی و مدرسه علمیه حضرت فاطمه زهرا(س)‌ اصفهان به همت آیت‌الله مقتدایی اظهار کرد: اکنون یک مدرسه علمیه مناسب در این مکان ساخته شده است.

مسئولان گاهی اوقات برای دانشگاه‌ها صدهکتار صدهکتار زمین اختصاص می‌دهند اما نوبت که به حوزه‌های علمیه می‌رسد به 400 تا 500 متر اکتفا می‌کنند.

لازم به ذکر است موسسه آموزش عالی حوزوی و مدرسه علمیه حضرت فاطمه زهرا(س) با 7هزار مترمربع زیربنا در سه طبقه دارای 18 کلاس و اتاق‌های اداری، خوابگاه، سالن اجتماعات و کتابخانه است که حدود 30 میلیارد ریال صرف احداث شده است.


منبع : مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان اصفهان

بخش سفیران تبیان