تبیان، دستیار زندگی

درد و خستگی بدن در فصل سرما بدتر می‌شود

سندرم فیبرومیالژیا یا فیبرومیالژی باعث احساس خستگی، کوفتگی و درد در تمام قسمت‌های بدن از جمله عضلات و مفاصل می‌شود. علائم این بیماری در برخی فصول سال و با تغییر آب‌وهوا، تشدید می‌شود. همچنین با مشکلاتی مثل افسردگی، سرگیجه و حالت تهوع نیز ارتباط دارد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 درد و خستگی بدن در فصل سرما

تعداد زیادی از افراد مبتلا به بیماری فیبرمیالژیا می گویند که تغییرات آب و هوا مستقیما روی میزان درد و علائم آنها موثر است. اما آیا چنین چیزی صحت دارد؟

 

چطور آب و هوا روی علائم فیبرومیالژیا تأثیر می گذارد؟

بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا بیان می‌کنند که علائم بیماری آنها بر اساس تغییرات دمای هوا، فشار هوا و میزان بارندگی متغیر است.

آنها بروز تغییرات در علائم زیر را بیان می‌کنند:

- خستگی    

- الگوی خواب  

- سردرد   

- درد عضلات

 

چه کسانی تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار می گیرند؟

طی یک تحقیق در سال 1981، 90 درصد افراد مبتلا به فیبرومیالژی بیان کردند که آب و هوا یکی از مهم ترین عوامل مۆثر بر علائم بیماری آنهاست.

البته فقط بیماری فیبرومیالژیا تحت تأثیر تغییرات آب و هوا قرار ندارد، بلکه علائم بیماری های زیر نیز در اثر تغییر آب‌وهوا بدتر می شوند:

1-  آرتریت روماتوئید (التهاب و درد مفاصل)

2- ام اس      

3 - استئوآرتریت (ساییدگی غضروف و درد مفصل)

تغییرات سریع دمای هوا باعث بدتر یا بهتر شدن درد فیبرومیالژیا می شوند. هوای سرد علائم این بیماری را بدتر می کند و هوای گرم علائم آن را کاهش می دهد

 

نکته:

آرتریت روماتوئید اغلب مفاصل کوچک بدن مثل مفاصل انگشتان و مچ دست و پا را مبتلا می کند، ولی استئوآرتریت مفاصل بزرگ بدن مثل مفصل زانو، ران و کمر را درگیر می کند.

 

تغییر کدام یک از عوامل آب‌وهوایی روی علائم فیبرومیالژیا مۆثر است؟

پنج عامل اصلی آب و هوا که روی علائم این بیماری تأثیر دارند، عبارتند از:

 

عوامل آب‌وهوایی،تغییرات هوا،

 

1- دمای هوا: تغییرات سریع دمای هوا باعث بدتر و یا بهتر شدن درد فیبرومیالژیا می شوند. هوای سرد علائم این بیماری را بدتر می کند، در حالی که هوای گرم علائم آن را کاهش می دهد.

 

2- فشار هوا: در یک روز آفتابی، فشار هوا کاملا بالاست، اما در یک هوای ابری یا طوفانی فشار هوا به طور ناگهانی کاهش پیدا می کند. این تغییر فشار هوا باعث بدتر شدن درد عضلات بدن می شود.

 

3- رطوبت هوا: وقتی میزان رطوبت هوا کاهش پیدا می کند، مبتلایان به فیبرومیالژی دچار سردرد، کوفتگی بدن و درد زیادی می شوند.

 

4- میزان بارندگی: بارش باران، برف و یا تگرگ باعث تغییر فشار هوا می شود و در نتیجه میزان درد و خستگی بدن را بیشتر می کند.

 

5- وزش باد: وزش باد باعث کاهش فشار هوا می شود. در نتیجه باعث تشدید خستگی، سردرد و درد عضلات در بیماران مبتلا به فیبرومیالژی می شود.

اگر متوجه شدید که دچار خستگی و افسردگی شده‌اید، سعی کنید به بیرون از خانه بروید و بیشتر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید

 

چرا آب و هوا روی درد و خستگی بدن مۆثر است؟

محققین هنوز به درستی نمی دانند که چرا تغییر آب و هوا روی درد و خستگی بدن مۆثر است، ولی چند تا دلیل احتمالی وجود دارد که عبارتند از:

 

1- تغییر چرخه خواب: آب‌وهوا و به خصوص گرما و سرمای هوا روی نحوه خوابیدن شما مۆثر است. اگر شما مبتلا به فیبرومیالژیا باشید، این تأثیر خیلی بیشتر است.

 

2- تغییر ریتم شبانه روزی:

 بدن شما با استفاده از یک ساعت داخلی با عنوان ریتم شبانه روزی عمل می کند. تغییر فصول سال و طول مدت روز باعث اختلال در کار ساعت درونی بدن می شود و شما احساس خستگی و درد بیشتری می کنید.

 

3- سیتوکین های التهاب زا: به نظر می رسد بین کاهش دمای هوا و افزایش تعداد سیتوکین های التهاب زا رابطه ای وجود دارد. این سیتوکین ها باعث افزایش درد می شوند.

سیتوکین ها توسط سیستم ایمنی بدن تولید می شوند و وظیفه انتقال پیام بین سلول ها را بر عهده دارند.

  

کاهش علائم فیبرومیالژیا

اگر متوجه شدید که علائم بیماری شما با تغییرات آب و هوا بدتر می شود، به توصیه های زیر عمل کنید تا درد و خستگی کمتری داشته باشید.

 

1- لباس ضخیم بپوشید.

با شروع فصل سرما لباس ضخیم مثل لباس بافتنی بپوشید تا هم بدن شما را گرم نگه دارد و هم نیازی نباشد که چند تا لباس روی هم بپوشید.

 

2- از هوای سرد دوری کنید.

سعی کنید در فصل تابستان، هوای داخل خانه را سرد نکنید (کولر یا فن کوئل را روشن نکنید) و در فصل زمستان هم هوای داخل خانه را گرم نگه دارید (شوفاژ یا بخاری روشن کنید).

اگر در فصل سرما می‌خواهید از خانه خارج شوید حتما دستکش، کلاه و چکمه بپوشید تا انگشتان دست و پا و سر شما را گرم نگه دارند. با این کار، قسمت های انتهایی بدن شما گرم می مانند و از بروز درد جلوگیری می شود

3- زیر نور خورشید قرار بگیرید.

اگر متوجه شدید که دچار خستگی و افسردگی شده‌اید، سعی کنید به بیرون از خانه بروید و بیشتر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید.

در طی فصول سرد سال که بیشتر اوقات هوا ابری و گرفته است، افراد به راحتی دچار خستگی و افسردگی می شوند که این مشکلات علائم بیماری فیبرومیالژیا را بدتر می‌کنند.

اگر هوا ابری بود و نور خورشید وجود نداشت تا در معرض تماس با آن قرار بگیرید، می توانید لامپ هالوژنی یا جعبه های نورانی مخصوص (برای رفع افسردگی فصلی) بخرید تا حال شما را بهتر کنند.


 

مطالب مرتبط:

سلامتی در روزهای برفی

بایدها و نبایدهای ورزش در زمستان

با وجود سرمای زیاد، سالم بمانید

می‌خواهید در سرما سالم بمانید؟

پوست و سوز سرما

ویژه نامه درد قسمت های مختلف بدن

اگر همیشه احساس خستگی می‌کنید

احساس ضعف و خستگی می‌کنید؟

کدام بیماری‌ها خستگی می‌آورند؟

چرا همیشه خسته ام؟

10 قدم تا پایان خستگی

 

کلیپ های مرتبط:

زبان کودک هنگام خستگی

رفع احساس خستگی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.