تبیان، دستیار زندگی
لوپوس نوعی بیماری التهابی مزمن است و جزو بیماری های خودایمنی محسوب می شود، به این معنا که دستگاه ایمنی فرد به بافت ها و اندام های خود حمله می کند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره لطیفی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

9 راه غلبه بر بیماری لوپوس


لوپوس نوعی بیماری التهابی مزمن است و جزو بیماری های خودایمنی محسوب می شود، به این معنا که دستگاه ایمنی فرد به بافت ها و اندام های خود  حمله می کند، مثل پوست، مفاصل، قلب، ریه، خون، کلیه ها و مغز.


بیماری لوپوس

ورم ناشی از لوپوس برخی اندام های بدن مانند مفاصل، پوست، کلیه ها، سلول های خونی، مغز، قلب و شش ها را درگیر می کند.

تشخیص قطعی بیماری لوپوس تا حدی دشوار است، زیرا علایم لوپوس با علایم برخی بیماری ها مشترک می باشد و ممکن است پزشک را در تشخیص خود دچار اشتباه کند.

علامت رایج بیماری لوپوس، بروز بثورات پوستی به شکل بال های پروانه روی پل بینی و هر دو گونه است. البته ممکن است این علامت در همه افراد مبتلا به لوپوس ایجاد نشود.

دانشمندان هنوز نتوانسته اند درمان قطعی بیماری لوپوس را پیدا کنند، اما راه هایی وجود دارد که می توان با رعایت آنها تا حدی بر این بیماری غلبه کرد و یا عوارض آن را به حداقل میزان ممکن رساند.

1- پیروی از توصیه های پزشک متخصص

اگر فردی علایمی شبیه بیماری لوپوس را در خود مشاهده نمود و به پزشک مراجعه کرد و پزشک نیز تشخیص داد او لوپوس دارد، باید فورا به تمام توصیه های پزشک متخصص عمل کند، زیرا با درمان به موقع بیماری لوپوس می توان گام موثری را برای غلبه بر آن برداشت. وقت را باید غنیمت شمرد و هرچه سریع تر درمان را آغاز کرد.

در کشور ایران بیشترین شدت تابش نورخورشید بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر می باشد. به افراد مبتلا به لوپوس توصیه می شود حتی المقدور در این محدوده زمانی از منزل خارج نشوند

2-  دوری از نور مستقیم خورشید

افراد مبتلا به لوپوس هنگامی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند، علایمشان وخیم تر می شود. بنابراین به افراد مبتلا به لوپوس توصیه می شود حتی المقدور از نور خورشید دوری کنند و با مشورت پزشک از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند. همچنین این افراد باید از کلاه لبه دار و لباس های آستین بلند در برابر نور خورشید استفاده کنند و زیر سایه قرار بگیرند.

هم چنین این افراد باید از نور مستقیم لامپ فلورسنت نیز خودداری کنند، زیرا این گونه وسایل نیز مانند خورشید، اشعه فرابنفش از خود ساطع می کند و برای آنها مضر است.

3- استفاده از سایه بان در برابر لباس های خود

همان طور که می دانید هنگامی که لباس های خیس خود را جلوی نور خورشید پهن می کنید تا خشک شوند، لباس ها اشعه های نور خورشید را جذب می کنند. از آنجا که اشعه فرابنفش خورشید برای بیماران مبتلا به لوپوس مضر شناخته شده است به این افراد توصیه می شود که از پهن کردن لباس های خود زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنند. افراد مبتلا به لوپوس باید از وسیله ای مانند سایه بان  استفاده کنند تا از رسیدن مستقیم نور خورشید به لباس ها جلوگیری کند.

استفاده از سایه بان در برابر نورخورشید تا حدود 90 درصد اشعه ماورای بنفش نور خورشید را جذب خواهد کرد.

نور آفتاب

4- محدود کردن ساعات خروج ازمنزل

در کشور ایران بیشترین شدت تابش نورخورشید بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر می باشد. به افراد مبتلا به لوپوس توصیه می شود حتی المقدور در این محدوده زمانی از منزل خارج نشوند.

اما  قبل و بعد از این محدوده زمانی می توانند با رعایت نکات گفته شده بیرون بروند، زیرا شدت تابش نور خورشید در این زمان ها ضیعف تر است و تاثیر کمتری بر بدن خواهد گذاشت.

5- استراحت کافی و خواب آرام را فراموش نکنید.

بدن این افراد با دریافت خواب کافی و مناسب می تواند تجدید نیرو کند و علایم بیماری را کمتر بروز دهد.

6- از هر گونه استرس و اضطراب دوری کنید.

استرس و اضطرا ب برای هر بیماری نامناسب است. قرارگیری در محیط های تنش زا حتی انسان های نیرومند و سالم  را بیمار می کند، چه برسد به افراد بیمار. بنابراین افراد مبتلا به لوپوس باید از قرارگیری در محیط های استرس زا اجتناب کنند. به اطرافیان این دسته از بیماران نیز توصیه می شود، رعایت حال آنها را بکنند و محیط زندگی آرامی را برایشان ایجاد کنند.

افراد مبتلا به لوپوس ممکن است در اثر تماس با مواد آلرژی زا علایم بیماری شان وخیم تر شود

7-  خدا تنها کسی است که می تواند همه بیماران را شفا دهد.

بسیاری از ما این را شنیده ایم که افرادی با بیماری های صعب العلاج، با توکل بر خدا و عنایت او درمان شدند. ما باید مطمئن باشیم که توکل به خدا و دعاکردن برای شفای همه بیماران نه تنها روحیه مضاعفی را برای بهبودی هر چه سریع تر به ما خواهد داد، بلکه طبق تحقیقات مشخص شده است که افرادی که توکل و اعتماد بیشتری به خدا دارند، بهتر و سریع تر بهبودی کامل پیدا می کنند.

8- حذف تمام مواد آلرژی زا از اتاق خواب

افراد مبتلا به لوپوس ممکن است در اثر تماس با مواد آلرژی زا علایم بیماری شان وخیم تر شود. بنابراین باید مواد آلرژی زا را از اتاق خواب و محیط کار و زندگی شان حذف کنند. مواد آلرژی زا مانند برخی عطرها و مواد آرایشی، گردو غبار، مصرف برخی مواد غذایی و ... است.

9- پیروی از رژیم غذایی مناسب

افراد مبتلا به بیماری لوپوس می توانند با مراجعه به متخصص تغذیه، با رژیم های غذایی ای آشنا شوند که به تسریع روند بهبودی و کاهش علایم بیماری شان  کمک می کند.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

درمان‌های طبیعی لوپوس

بیماری لوپوس چیست؟

لوپوس با بثورات پوستی به شکل پروانه

پروانه‌ای روی گونه

تغذیه درمانی در بیماری لوپوس

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.