سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مواد شوینده و نظافت کننده‌ها بر حسب کاربرد به دو نوع دست‌شویی و حمام و از نظر شکل به انواع قالبی، مایع، کرم یا لوسیون تقسیم می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

صابون را بیشتر بشناسیم

صابون


مواد شوینده و نظافت کننده‌ها برحسب کاربرد به دو نوع دست‌شویی و حمام و از نظر شکل به انواع قالبی (معروف به صابون)، مایع، کرم یا لوسیون تقسیم می‌شود.


* تفاوت شوینده‌های دست‌شویی و بدن شویی در بیشتر و قوی‌تر بودن مواد ضد باکتریایی و ضدعفونی‌کننده آن‌هاست.

* همه صابون‌ها مقداری عوارض نامطلوب بر پوست آدمی می‌گذارد. در بزرگ‌سالان این اثرات کمتر است، زیرا سیستم دفاعی و مقاومت بدن می‌تواند تا حدودی برخی عوارض را کم کرده و بخش‌های آسیب‌دیده پوست را بازسازی کند.

* پوست بدن کودکان و به ویژه نوزادان نارس به سبب آن که هنوز به خوبی تکامل نیافته، نمی‌تواند اثرات مضر مواد شوینده و ضد میکروب را دفع کند و ممکن است نتیجه شست‌وشوی آن‌ها با صابون‌های نامطلوب، لطمات بیشتری به پوست شان برساند.

* از این رو دقت در خرید و انتخاب صابون خوب برای کودکان اهمیت بیشتری دارد. نه‌تنها به سبب تفاوت تحمل کودکان و بزرگ‌سالان، بلکه حتی به دلیل گوناگونی نوع پوست افراد، اعم از خشک، چرب، مختلط، حساس و... هر صابونی برای هر شخصی خوب و مناسب نیست و باید صابونی هماهنگ با پوست خود را استفاده کنید.

والدین باید با دقت در خرید و انتخاب صابون خوب برای کودکان اهمیت بسیار دارد.

* صابون‌های مخصوص شست‌وشوی کودکان نباید سبب سوزش چشم شان شود. اگر بین خرید چند نوع صابون بچه مردد شده‌اید، خوب است با بررسی و مقایسه مواد تشکیل‌ دهنده آن‌ها، صابونی را انتخاب کنید که با استفاده از مواد قلیایی کمتر و PH خنثی تهیه شده است.

* روغن نارگیل معمولاً در تهیه صابون‌ها کاربردی بسیار دارد. صابون‌های دارای مواد پروتئینی و اسیدهای چرب ملایم نیز افزون بر پاک‌کنندگی و جلوگیری از خشکی یا تخریب سلول‌های پوست می‌تواند مسبب تحریک کمتری شود.

* صابون‌های معروف به گلیسیرینه مقداری گلیسیرین دارد که چربی بیشتری را از پوست می‌گیرد. در صورت بیش از حد چرب بودن پوست و طبق توصیه پزشک یا متخصص پوست از آن‌ها استفاده کنید.

منبع: جام جم


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: zahedkola

 

مطالب مرتبط:

نگهداری از پوست در فصل پاییز

پیری زودرس به دنبال كیست؟

پوست خود را تحویل بگیرید!

چگونگی مراقبت از پوست در خواب!

سلامت پوست با مصرف میوه

مضرات لوازم آرایش

آشنایی با كرم‌های مرطوب كننده

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین