سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حتما شما هم درباره جمشید بسم الله شنیده اید. در این نوشتار سعی شده است تا به معنای اصلی وجود چنین فردی در اقتصاد پرداخته شود؛ فارغ از حاشیه و فرافکنی های موجود....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : معصومه نصیری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جمشید بسم‌الله یک تنه بازار ارز را به کما برد


حتما شما هم درباره "جمشید بسم الله" شنیده اید. در این نوشتار سعی شده است تا به معنای اصلی وجود چنین فردی در اقتصاد پرداخته شود؛ فارغ از حاشیه و فرافکنی های موجود....

دلالان ارز

«قیمت‌های ارزی بازار هم اکنون صوری است و فردی بنام "جمشید بسم الله" این قیمت را در بازار آزاد تعیین می‌کند.» این جمله‌ای بود که معاون اول رییس جمهوری چند روز پیش در جمع صادرکنندگان مطرح کرد. اسمی که گویا بناست نقش اول سریال بازار ارز را بازی کند و عنوان سوپراستار را یدک بکشد.

فارغ از اینکه آیا موجودی به نام جمشید بسم‌الله وجود خارجی دارد یا خیر و چرا کسی در بازار ارز او را نمی‌شناسد و در صورت وجود، این فرد از کجا و از سوی چه کسانی حمایت می‌شده و چرا تا امروز با او برخوردی نشده است، نباید از نقش‌آفرینی پررنگ دلالان در بازار ارز کشور  غافل شد.

اینکه فرد یا افرادی بتوانند در بازار ارز کشوری که سکانش در دست بانک مرکزی آن کشور است، تا حدی تاخت و تاز کنند که نظم آن را بهم ریخته و ایجاد مشکل کنند، خود جای بحث و بررسی دارد. اینکه چگونه می‌شود یک شخص با نام جمشید بسم‌الله یا هر نام دیگری، اینگونه یک تنه بازار را در کما فرو برده و بر سایر بازارهای وابسته نیز تاثیر بگذارد را نباید از نظر دور داشت.

جدای از اینکه چه کسی راست می‌گوید، بود یا نبود چنین فردی در بازار ارز بازی خطرناکی است که از هر زاویه‌ای به آن نگاه کنیم باخت است. اگر جمشید نامی وجود خارجی دارد و دستگیر هم شده وجود و پا گرفتنش در بدنه اقتصاد کشوری با عظمت ایران مایه نگرانی و تاسف است

رویه موجود این سوالات را به ذهن می‌رساند که آیا واقعا می‌شود هر روز یک نفر نرخ بازار ارز یک کشور را تعیین کند؟ یا بازار ارز یک کشور با یک پیامک قابل برهم ریختن است؟ یا اینکه اگر می‌شناختیمش چرا پیش از آنکه اوضاع بحرانی شود جلوی فعالیتهای فرد مذکور را نگرفته‌ایم؟ واقعا این شخص چه کسی است که به تنهایی توانسته است بازار ارز یک کشور را بهم بریزد؟ و بعد معاون اول رییس جمهوری اعلام کند که وی دستگیر شده است. بر فرض دستگیر شدن این فرد، سوال اساسی این است که پس باید منتظر پایین آمدن نرخ ارز باشیم و دلار به قیمت قبل باز می‌گردد؟ چرا بازار ارز یک کشور باید تا این میزان بی‌در و پیکر باشد که جمشید یا هر کس دیگری بتواند به این آسانی آن را اینچنین دچار تلاطم کند.

رحیمی

مساله در باب بازار ارز به این فرد منتهی نمی‌شود. یک روز رسانه‌ها مقصر برهم ریختگی‌اش هستند، یک روز یک پیامک و یک روز جمشید بسم‌الله و این تلاش برای یافتن مقصر به این بر می‌گردد که ما همیشه در جستجوی یافتن مقصریم، کسی که بشود لمسش کرد، گناه را به گردنش انداخت و مجازاتش کرد تا حساب کار دست بقیه بیاید. این رویکرد ریشه در کهن‌الگوهای ما دارد. کهن الگویی که می‌گوید یافتن فردی که بتوان تقصیرهای را متوجه او کرد بهترین روش است.

جدای از اینکه چه کسی راست می‌گوید، بود یا نبود چنین فردی در بازار ارز بازی خطرناکی است که از هر زاویه‌ای به آن نگاه کنیم باخت است. اگر جمشید نامی وجود خارجی دارد و دستگیر هم شده وجود و پا گرفتنش در بدنه اقتصاد کشوری با عظمت ایران مایه نگرانی و تاسف است.

*دلالان پاشنه آشیل اقتصاد ایران

البته پدیده دلالی در اقتصاد ایران (دلالی به معنای علمی آن خیر. دلالی به معنای سودجویی فراتر از میزان) موضوع جدیدی نیست و روزی سپری نمی‌شود که اقتصاد کشور در چنگال دلالان تجربه جدیدی را از سر نگذراند. بازارهای مختلف کشور در چنته دلالان هستند و این افراد معدودند که قیمتها را تعیین و بازار را سمت و سو می‌دهند.

روزی این دلالی کمر کشاورز را می‌شکند و روزی ارز را پرواز می‌دهد. قدرت دلالان و جیب‌هایی که هیچگاه از پول خسته نشده و هر روز با طمع بیشتری چشم به یک بخش اقتصاد دوخته‌اند، می شود ضرر برای مردم. تنها متضرر در این میان مردمی هستند که باید چوب عدم مدیریت بازار از سوی مسوولان را خورده و تن به تاخت و تاز دلالان بدهند و با قیمتهایی که هر روز سر به فلک می‌کشند کنار بیایند.

فارغ از اینکه آیا موجودی به نام جمشید بسم‌الله وجود خارجی دارد یا خیر و چرا کسی در بازار ارز او را نمی‌شناسد و در صورت وجود، این فرد از کجا و از سوی چه کسانی حمایت می‌شده و چرا تا امروز با او برخوردی نشده است، نباید از نقش‌آفرینی پررنگ دلالان در بازار ارز کشور  غافل شد

مساله قابل توجه این است که مسوولان نیز بر وجود دلالان و ضرورت ریشه‌کنی آنها تاکید دارند و می‌گویند باید فکری برای نجات بازارهای اقتصادی کشور از دست دلالان کرد اما در عمل هیچگاه برخوردی با این افراد صورت نمی‌گیرد.

به نظر این عده بسیار مقتدرانه در حال مدیریت بازار کشور به سبک خودشان هستند و مسوولان هم آنها را پذیرفته و همه در آرامش در حال سپرس کردن اوقات هستند.

دلالان ارز

اینکه دقیقا چه زمان قرار است با امثال جمشید بسم‌الله‌ها برخورد شود بگونه‌ای که نمود عینی داشته و مردم مطمئن شوند که برخورد شده است و سایر افراد نیز درس عبرت گرفته و با دلالی اقدام به بر هم زدن نظم بازار نکنند، و مسوولان نیز به طور واقعی اقدام به کوتاه کردن دست دلالان کنند موضوعی است که ذهن‌ها را بخود مشغول کرده است.

اگر فرض را بر این بگذاریم که بالاخره کلید برخورد با دلالان با دستگیری جمشید بسم‌الله زده شده است و این بار حرفها به عمل تبدیل شده است، مساله نوع برخورد دستگاه قضایی با این فرد است و اینکه آیا رسیدگی به پرونده او که توانسته است چندین ماه بازار ارز را بهم ریخته و ناامنی اقتصادی ایجاد کند نباید خارج از نوبت انجام شود؟ و حکمش با سرعت اجرا شود.

با توجه به اینکه فرد مخل بازار ارز به گفته مسوولان دستگیر شده و دیگر کسی اخلالی در بازار ایجاد نمی کند، امید می رود که بازار سریع به حالت قبل بازگشته وگرنه شائبه غیر واقعی بودن وجود چنین فردی قوت گرفته و این موضوع که ما به دنبال فرافکنی در موضوع نابسامانی‌های اخیر بازار ارز هستیم را تقویت می‌کند.

معصومه نصیری

بخش اقتصاد تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین