وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هر کس متشابه قرآن را به محکمش باز گرداند، به راه راست راهبری..
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روایات امام در باب علوم قرآن


قرآن در اندیشه، گفتار و کردار اهل بیت (ع) تجسم و عینیت تمام یافته است و سیره ی کریمانه و سخن حکیمانه ی آنان، مستقیم یا غیر مستقیم تبیین کننده ی کتاب الهی در ابعاد گوناگون است


1 - ترتیب نزول:

امام رضا(ع) فرمود:

از پدرم شنیدم که از پدرش(ع) حکایت میکرد، که نخستین سوره ای که نازل شد (بسم الله الرحمن الرحیم اقرأ باسم ربک) و آخرین سوره ای که نازل شد (اذا جاء نصرالله و الفتح) بود.

2 - محکم و متشابه:

امام رضا(ع) فرمود: هر کس متشابه قرآن را به محکمش باز گرداند، به راه راست راهبری میشود.

سپس فرمود:

روایات امام در باب علوم قرآن

در اخبار ما نیز متشابهاتی همانند متشابهات قرآن و محکماتی همانند محکمات آن وجود دارد. پس متشابهات آن را به محکماتش ارجاع دهید و از متشابه آن بدون در نظر گرفتن محکم، پیروی نکنید که گمراه میشوید.

3- نظم و اعجاز قرآن:

امام(ع) همواره نظم و اعجاز قرآن را با اهمیت دانسته و از آن به عظمت یاد میکند.

4- شأن نزول:

از امام رضا(ع) روایت هایی در شأن نزول برخی از آیه ها و سوره ها وارد شده است. آن حضرت از پدرانش نقل میکند که آیه ی « الذین ینفقون اموالهم باللیل و النهار سرا و علانیه » درباره ی علی(ع) نازل شده است.

در تفسیر سوره ی (و اللیل اذا یغشی) حضرت می فرمایند: این سوره درباره ی ابودحداح است که درخت خرمای شخصی بخیل را که در خانه ی مرد انصاری بود و موجب اذیت او میشد، در عوض خانه اش خرید و به آن مرد انصاری واگذار کرد.

عصر امام رضا(ع)، عصر فرق و مذاهب گوناگون کلامی است. بعضی از فرقه ها با تفاسیر نادرست، متشابهات قرآن و انحرافهای عقیدتی بسیاری ایجاد کردند.

امام رضا(ع) در رد انحرافها و برداشتهای نادرست از قرآن و تبیین صحیح متشابهات اعتقادی نقش به سزایی داشت و در فرصتهای مناسب رسالت خویش را در تبیین قرآن و منزه ساختن خداوند از وهم های بشری به خوبی ایفا میکرد.


منبع: کتاب علی بن وسی الرضا(ع)

بخش حریم رضوی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین