سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مجید سرسنگی، مدیر عامل خانه هنرمندان هفته گذشته در نشستی خبری ، درباره سیاست های نهاد تحت مدیریتش، فضای کنونی فرهنگ و برنامه های آینده خانه هنرمندان سخن گفت و در پایان به سوالات خبرنگاران در زمینه های مختلف پاسخ داد . .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استاد سیاه‌نمایی هستیم

مدیر عامل خانه هنرمندان در نشستی خبری برنامه هایش را تشریح کرد


  مجید سرسنگی، مدیر عامل خانه هنرمندان هفته گذشته در نشستی خبری ، درباره سیاست های نهاد تحت مدیریتش، فضای کنونی فرهنگ و برنامه های آینده خانه هنرمندان سخن گفت و در پایان به سوالات خبرنگاران در زمینه های مختلف پاسخ داد .

نشست سرسنگی با نمایندگان رسانه

در ابتدای این نشست مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران در تشریح عملکرد یک ساله خانه هنرمندان ایران  گفت: این گزارش مربوط به خرداد سال 90 تا خرداد سال 91 است که یک سال بعد از مدیریت بنده در این مجموعه را دربر می‌گیرد.

وی بیان کرد: مادامی که برنامه نداشته باشیم نه دورنمایی داریم و نه مدیریتی را می‌توانیم برآورد کنیم. بنده مدیریت خانه هنرمندان را فراتر از سرایداری فرهنگی می‌دانم و معتقدم مجموعه‌ای که 12 انجمن و صنف هنری را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و حدود 85 هزار هنرمند به آن وصل هستند، حیف است که به سرایداری فرهنگی تبدیل شود.

وی در مورد شیوه اداره مراکز فرهنگی در دنیا توضیح داد: مراکز فرهنگی دنیا یا عمومی هستند و یا به صورت مولف فعالیت می‌کنند و خودشان حرفی برای گفتن دارند. یعنی ترجیح می‌دهند تولیدات خودشان را داشته باشند و به جریان سازی فرهنگی بپردازند و به طور قطع و یقین چه یک عده خوششان بیاید و چه نیاید، خانه هنرمندان در مجموعه نظام جمهوری اسلامی تعریف می‌شود و حرکت خود را بر مبنای کار در یک مجموعه مولف گذاشته است. 

سرسنگی و خانه سینما

سرسنگی یادآور شد: به سابقه خانه سینما و اتفاقات و مقصران آن کاری ندارم اما همان آدم‌هایی که مورد اهانت قرار گرفته‌اند، در این کشور کار کرده‌اند. لذا موضوع خانه سینما ابعاد سیاسی پیدا کرده و متاسفانه در مورد خانه سینما دوستان  صدر نشان ندادند، در حالی که موضوع آن قابل حل بود و همچنان نیز هست. چه بسا که دوستان در گفتگو با رییس‌جمهوری از برطرف شدن مشکلات این مجموعه خبر دادند در صورتی که وزیر ارشاد چیز دیگری می‌گوید و این نشان می‌دهد که  موضوع از دایره مسایل حقوقی و قانونی خارج شده است.

وی بیان کرد: مادامی که برنامه نداشته باشیم نه دورنمایی داریم و نه مدیریتی را می‌توانیم برآورد کنیم. بنده مدیریت خانه هنرمندان را فراتر از سرایداری فرهنگی می‌دانم و معتقدم مجموعه‌ای که 12 انجمن و صنف هنری را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و حدود 85 هزار هنرمند به آن وصل هستند، حیف است که به سرایداری فرهنگی تبدیل شود.

وی اظهار امیدواری کرد تا در مورد خانه هنرمندان چنین اتفاقی نیفتد و گفت: قطعا باید پاسخگو باشیم. اما اگر عده‌ای بنا بر سلیقه شخصی خود اظهاراتی می‌کنند، من نمی‌توانم جوابگو باشم ولی توجه داشته باشید که تمامی کارهای ما شفاف و مستند است، در حالی که بعضی دوستان بدون آنکه فضای این خانه را بشناسند و دیده باشند، درباره آن می‌نویسند.

سرسنگی خانه هنرمندان ایران را یکی از سالم‌ترین مراکز فرهنگی این کشور دانست و افزود: در پی مطلبی که یکی از روزنامه‌ها منتشر کرده بود، گفتم که مشکلات عمومی جامعه را نباید به گردن یک فضا انداخت. اما متاسفانه ما استاد سیاه‌نمایی هستیم، در حالی که به شخصه معتقدم فضاهای فرهنگی باید سالم باشند بنابراین من در خانه هنرمندان چنین رویه‌ای را پیش گرفتم و معتقدم حوزه فرهنگ عرصه سیاست و اقتصاد نیست.

نه استعفا می‌دهم و نه خبری از برکناری است

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال استعفا یا برکناری‌اش متذکر شد: بنده نه قصد استعفا دارم و نه حرفی از رفتن مطرح است اما تلاش کردم در خلال صحبت‌هایم حقایق موجود و دغدغه‌هایم را مطرح کنم و فکر می‌کنم در روزگار حاضر پرداختن به مسایل حاضر می‌تواند ما را به شکل جدی کمک کند و باید این مسایل کلان را مطرح کرد.

نشست سرسنگی با نمایندگان رسانه

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال تصدی یکی از پست‌های دولتی پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده، گفت: بنده نه ارتباطات سیاسی دارم و نه قابلیت آن را و تمام دنیا عشق و علاقه‌ام خانه هنرمندان و تماشاخانه ایرانشهر است که آن را با هیچ چیز عوض نخواهم کرد، زیرا این مجموعه برای من جای کوچکی نیست.

سرسنگی بیان کرد: هر کسی باید این احساس را داشته باشد که در کجا می‌تواند مفید واقع شود، پس اصلا برایم مهم و جالب نیست که بخواهم سمتی را بگیرم که نشان دهد رشد کرده‌ام. بنده جزو معدود مدیرانی بودم که در این سال‌ها وارد جریان سیاسی نشدم اما این بدان معنی نیست که آدم سیاسی نیستم، زیرا اعتقاد دارم ورود به چنین عرصه‌هایی به معنای آن است که حق مردم را ضایع کنیم و امیدوارم همچنان تا زمان بازنشستگی در این سمت باقی بمانم.

خرید آثار هنری هم داریم

سرسنگی در پاسخ به سوالی دیگر در مورد اینکه آیا خانه هنرمندان قصد دارد که از آثار هنری در گالری‌های خود و یا سایر گالری‌های تهران خریدی انجام دهد،‌ گفت: این جزو برنامه‌های ما است و خرید آثار هنری را در کارهای خود قرار داده است ولی باید توجه داشت که بودجه آنچنانی نداریم.

وی بیان کرد: شهرداری به ما 400 میلیون می‌دهد، 300 میلیون درآمد دارد در صورتی که هزینه سالانه ما بالغ به یک میلیارد و 600 میلیون تومان است یعنی سال که شروع شود ما 900 میلیون کسری بودجه داریم.

بخش هنری تبیان


منبع:

خبرگزاری مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین