سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از منتسبین به آقای احمدی نژاد در زندان و در حال تحمل کیفر است. در این شرایط که 7 سال از ریاست جموری گذشته و تقاضایی مبنی بر بازدید از زندان نشده است و اینکه در پایان دوره بخواهند از زندان اوین بازدید کنند مم
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مخالفت اژه‌ای با احمدی‌نژاد


سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از منتسبین به آقای احمدی نژاد در زندان و در حال تحمل کیفر است. در این شرایط که 7 سال از ریاست جموری گذشته و تقاضایی مبنی بر بازدید از زندان نشده است و اینکه در پایان دوره بخواهند از زندان اوین بازدید کنند ممکن است شائبه سیاسی به همراه داشته باشد.

محسنی اژه ای

به  گزارش تبیان به نقل از فارس، غلامحسین محسنی اژه‌ای ظهر دیروز در جمع خبرنگاران درباره نامه محمود احمدی‌نژاد خطاب به رئیس قوه قضایی مبنی بر بازدید از زندان اوین گفت: همان طور که استحضار دارید نامه‌ دیروز به  دکتر احمدی‌نژاد رسانه‌ای شد که رئیس قوه قضائیه به این نامه پاسخ داده است. 

وی گفت: در شرایط خاصی که امروز کشور با آن روبه‌رو است و اولویت کشور مسائل اقتصادی است و باید معیشت مردم دغدغه همه مسئولان باشد باید حواسمان را جمع کنیم و همه هم و غم خود را برای رفع مشکلات اقتصادی مردم بگذاریم. 

اژه‌ای گفت: تلاش ما باید برای رفع گرانی و کنترل بازار باشد. و حواسمان به این باشد که مشغول مسائل فرعی نشویم. 

سخنگوی قوه قضاییه گفت: به نظر ما بازدید از زندان اوین مسئله‌ای فرعی است همان طور که قبلاً هم گفتم رفتن به زندان اوین یا هر زندان دیگر باید تابع ضوابط و مقررات باشد و در صورت عملکرد به ضوابط امکانپذیر است. 

وی تصریح کرد: همه باید به رعایت قانون ملتزم باشیم و به تبع آن به این درخواست پاسخ داده خواهد شد. 

وی افزود: ما باید از یکسری از اقدامات اجتناب کنیم به گونه‌ای که امروز کشور در آستانه برگزاری انتخابات است و مقام معظم رهبری نیز تاکید کردند که باید همه تلاش کنند تا فضای کشور آرام باشد. و از هر مسئله‌ای که موجب التهاب شود پرهیز کنیم. 

محسین اژه‌ای گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون هر کسی که خواسته است از زندانی بازرسی کند بر اساس ضوابط اقدام شده و اگر خلاف آن بوده به آن درخواست توجهی نشده است البته در سطح ریاست جمهوری تاکنون چنین تقاضایی نداشتیم. 

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از منتسبین به آقای احمدی نژاد در زندان و در حال تحمل کیفر است. در این شرایط که 7 سال از ریاست جموری گذشته و تقاضایی مبنی بر بازدید از زندان نشده است و اینکه در پایان دوره بخواهند از زندان اوین بازدید کنند ممکن است شائبه سیاسی به همراه داشته باشد. 

محسنی اژه ای در حال حاضر یکی از منتسبین به آقای احمدی نژاد در زندان و در حال تحمل کیفر است. در این شرایط که 7 سال از ریاست جموری گذشته و تقاضایی مبنی بر بازدید از زندان نشده است و اینکه در پایان دوره بخواهند از زندان اوین بازدید کنند ممکن است شائبه سیاسی به همراه داشته باشد

وی تصریح کرد: اگر اندکی مصلحت‌اندیشی کنیم می‌بینم که در این شرایط بازدید از زندان اوین مناسب نیست. زیرا ممکن است برای عده‌ای از مردم این شائبه پیش آید که چرا به جای رسیدگی به مسئله ارز و بازار رئیس جمهوری قرار است به زندان اوین برود. 

وی همچنین درباره پاسخ رئیس قوه قضاییه به نامه رئیس جمهوری گفت:  علی‌الحال به نامه وی پاسخ داده شده است و بر اساس ضوابط و مقررات اقدام می‌شود اما به طبع باید مصلحت‌اندیشی شود که در شرایط موجود چه کاری صحیح است.

هم چنین حسین شریعتمداری در واکنش به نامه رییس جمهور به رییس قوه قضاییه چنین نوشت:

1- اولین پرسش آن است كه جناب رئیس جمهور با چه انگیزه ای نامه خود خطاب به رئیس قوه قضائیه را در اختیار رسانه ها قرار داده و منتشر كرده اند؟! چرا كه اینگونه نامه ها مطابق روال جاری و پذیرفته شده، به صورت محرمانه و با قید طبقه بندی ارسال می شود و در صورتی كه حاوی مطلب محرمانه ای نباشد نیز، از انتشار آن در سطح رسانه ها خودداری می شود. ممكن است گفته شود كه آقای رئیس جمهور قصد داشته اند كه تمامی اقدامات خود را به اطلاع همه مردم برسانند! كه باید پرسید؛ چرا سایر نامه هایی كه خطاب به سران قوا و یا خطاب به برخی از مقامات بلندپایه دیگر، نظیر اعضای محترم كابینه نوشته اند را منتشر نفرموده اند؟ مخصوصا آن كه برخی از آن نامه ها حاوی مطالبی است كه آگاهی مردم از آن خالی از فایده نیست.

از سوی دیگر، آیا رئیس جمهور محترم از این نكته بدیهی غافل بوده اند كه نامه ایشان بعد از انتشار فقط در میدان دید مردم شریف ایران باقی نمی ماند و برای چشم های گرسنه و نامحرم دشمنان اسلام و انقلاب نیز كه این روزها- بیشتر از همه روزها- به عرصه سیاسی كشورمان دوخته شده است «سوژه» می سازد؟!

احمدی نژاد

متن نامه آقای رئیس جمهور حكایت از آن دارد كه ایشان 10 روز قبل هم درخواست بازدید از زندان اوین را داشتند و قوه قضائیه بنا به علل و براساس مصالحی این بازدید را به روزهای بعد موكول كرده بود. این نكته باید بیشتر از نكات قبلی، مانع رسانه ای كردن نامه از سوی رئیس جمهور می شد. چرا كه، اگر آن مصالح همچنان باقی باشد- كه خواهیم دید هست- بازدید ایشان باز هم به تعویق می افتد و در این حالت از یكسو توهم اختلاف میان دو قوه پدید می آید و از سوی دیگر، دشمنان بیرونی و دنباله های داخلی آنها با بهره گیری از این تعویق و بدون اشاره به علت آن، زمینه تازه ای برای دروغ بافی های چندین و چند ساله خود درباره، زندان ها و از جمله زندان اوین پیدا می كنند! آیا رئیس جمهور محترم به این نكته بسیار بدیهی توجهی نداشته اند؟ و آیا مسئولان دستگاه قضایی ، مصلحت اندیشی های خود را كه -چنانچه اشاره خواهد شد- برخاسته از رعایت عدالت وحقوق همگانی بوده است برای جناب رئیس جمهور بازگو نكرده اند؟

انتشار نامه فوق الذكر با توجه به نكات یادشده می تواند این توهم را در برخی اذهان پدید آورد كه آقای دكتر احمدی نژاد با اطلاع قبلی از مصلحت اندیشی و در نتیجه مخالفت دستگاه قضایی با بازدید ایشان در پی آن بوده اند كه -خدای نخواسته- این مخالفت را به حساب بی عدالتی قوه قضائیه و اصرار خود را به حساب عدالت جویی خویش بنویسند! و بعید نیست شماری از بداندیشان نیز برای مقابله با رئیس جمهور محترم كشورمان اقدام ایشان را به سود توهم پراكنی های دشمنان بیرونی قلمداد كنند! این توهم به یقین دور از شخصیت آقای دكتر احمدی نژاد است ولی متأسفانه باید گفت كه انتشار نامه یاد شده می تواند زمینه ساز توهم مورد اشاره باشد.

2- پرسش دیگر آن است كه چرا جناب احمدی نژاد طی 7 سالی كه از حضور ایشان در رأس قوه مجریه می گذرد به فكر بازدید از زندان اوین نبوده اند؟ ممكن است گفته شود كه آقای رئیس جمهور برنامه های بازدید خود از مراكز و كانون های مختلف را براساس اولویت و با در نظر گرفتن فرصت هایی كه در اختیار دارند، تدوین می كنند و اكنون در فهرست برنامه های ایشان، نوبت به بازدید از زندان اوین رسیده است. این استدلال را نفی نكرده و غیرقابل پذیرش نمی دانیم، اما، این روزها شاهد رخداد دیگری نیز بوده ایم كه پاسخ احتمالی یاد شده را در اذهان عمومی مخدوش كرده و زیرسۆال می برد و آن، دستگیری و زندانی شدن آقای علی اكبر جوانفكر، مشاور رئیس جمهور است كه محاكمه، بازداشت و زندانی شدن وی با مخالفت اعلام شده آقای دكتر احمدی نژاد روبرو شده بود و حال آن كه جرایم ایشان با استناد به اسناد غیرقابل انكار به اثبات رسیده و بعد از محاكمه علنی به دو فقره حبس تعزیری و محرومیت از فعالیت مطبوعاتی و رسانه ای محكوم شده بود. اكنون این سۆال پیش می آید كه آیا محكومیت آقای جوانفكر انگیزه اصرار آقای احمدی نژاد برای بازدید از زندان اوین است؟! مخصوصا آن كه رئیس جمهور محترم، بارها مخالفت خود نسبت به محكومیت مشاور خویش را اعلام داشته و به حكم صادره اعتراض كرده بود. اگر چنین است- كه ان شاءالله نباشد- این پرسش می تواند در افكار عمومی شكل بگیرد كه؛ آقای جوانفكر غیر از آن كه مشاور آقای احمدی نژاد بوده است چه تفاوت دیگری با بقیه مجرمان دارد و در كجای قانون آمده است كه نزدیكان و مشاوران رئیس جمهور از مصونیت قضایی برخوردارند و چنانچه مرتكب جرمی شوند، باید از تعقیب قضایی در امان باشند؟!

حسین شریعتمداری: پرسش دیگر آن است كه چرا جناب احمدی نژاد طی 7 سالی كه از حضور ایشان در رأس قوه مجریه می گذرد به فكر بازدید از زندان اوین نبوده اند؟

دستگاه قضایی اگر در پی اجرای عدالت است- كه باید باشد- حق ندارد در میان مجرمان و محكومان تبعیض قائل شود. موافقت دستگاه قضایی با درخواست آقای احمدی نژاد، ناامید كردن مردم از عدالت خواهی و انصاف جویی این دستگاه است. مگر فلان مجرم زندانی با مشاور سابق رئیس جمهور چه تفاوتی دارد غیر از این كه در میان مسئولان نظام حامی عالی رتبه ای ندارد؟!

3- ممكن است گفته شود كه درخواست بازدید آقای رئیس جمهور ربطی به محكومیت و زندانی بودن آقای جوانفكر ندارد! این تلقی اگرچه با واقعیات و شواهد موجود همخوانی چندانی ندارد ولی بر فرض كه چنین باشد، از آنجا كه اظهارات آقای احمدی نژاد و اطرافیان ایشان، چنین تلقی- یا توهمی- را پدید آورده است، برای پیشگیری از هرگونه شائبه و برداشت سوء درباره نگاه تبعیض آمیز رئیس جمهور و قوه قضائیه لازم است این بازدید- در صورت لزوم و با رعایت شرایط قانونی آن- به زمان دیگری موكول شود تا- خدای نخواسته- این شائبه در افكار عمومی شكل نگیرد كه ریاست محترم جمهوری و یا ریاست محترم دستگاه قضایی وقتی پای درخواست مسئولان عالی رتبه در میان است، عدالت را به تبعیض می آمیزند آیا مصلحت نظام كه عدالت خواهی برجسته ترین، جذاب ترین و خداپسندانه ترین ویژگی آن است بر هر مصلحت دیگری برتری ندارد؟

4- و بالاخره، این روزها كه جمهوری اسلامی ایران از یكسو پرچمداری و نقش آفرینی در تحولات بزرگ منطقه و بین المللی را برعهده دارد و از سوی دیگر و به همین علت با برخی از مشكلات تحمیلی مانند گرانی افسارگسیخته كالا و خدمات مورد نیاز مردم روبروست كه به تدبیر و چاره اندیشی مسئولان، مخصوصا قوه مجریه و رئیس جمهور محترم نیاز دارد، طرح مسائل دست چندم و حاشیه ساز می تواند تلقی فرصت سوزی و بی اعتنایی- هرچند ناخواسته- به نیازهای مبرم و ضروری مردم را در پی داشته باشد.

فرآوری: یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: کیهان، فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین