تبیان، دستیار زندگی
حزب خدا غالب خواهد بود فتح و پیروزی به یقین برای حزب خدا خواهد بود این وعده‌ای است که خداوند در قرآن داده است: «أَلا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ»(1) خداوند وعده فرموده است که حزب خدا رستگار خواهد شد و هم چنین تاکید فرموده است که حزب خدا حتما
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اعتقاد به تبعیت از بزرگان، شبهه‌ای شیطانی است


حزب خدا غالب خواهد بود فتح و پیروزی به یقین برای حزب خدا خواهد بود این وعده‌ای است که خداوند در قرآن داده است: «أَلا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ»(1) خداوند وعده فرموده است که حزب خدا رستگار خواهد شد و هم چنین تاکید فرموده است که حزب خدا حتما غالب خواهد بود «فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغالِبُونَ »(2) لذا در اینکه حزب خداوند در آخرت رستگار خواهد بود و در این دنیا غالب، شکی نیست.


شیطان

جنگ حزب خدا با حزب شیطان

دنیایی که از ابتدای خلقت با جنگ آدم ابوالبشر با ابلیس شروع شد و با کشته شدن هابیل توسط حزب شیطان ادامه پیدا کرد و این جنگ بین دو حزب شیطان و حزب خداوند ادامه داشت تا شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) و شهادت فرزند مطهرش در کربلا و این جنگ هم چنان بین دو حزب ادامه دارد، اما جنگی که پایانش معلوم است.

عاقبت این جنگ به غلبه لشکریان خدا خواهد انجامید و همه اهل ایمان یقین دارند که وعده خداوند حق است، لذا در این جنگ تاریخی خدا به شیاطین انس و جن مهلت داده است که خودنمایی کنند.

خودنمایی ایشان صحنه‌ای برای آزمایش بندگانش شود و کوره‌ای برای خالص شدن مدعیان ایمان باشد، نباید نگران این بود که شیطان و شیطان پرستان پیروز می‌شوند یا پیروان خدا؟ بلکه بزرگترین نگرانی که هر شخص عاقلی باید داشته باشد این است که با ید هر لحظه به خود نهیب زند که آیا او از حزب شیطان است یا از حزب خدا؟

انسان عاقل در جنگی که از ابتدا فاتح آن معلوم است در گروه مغلوب وارد نمی‌شود. انسانی که بهره‌ای هرچند کم از خرد داشته باشد سعی می‌کند خود را به حزب غالب برساند و از زمره ایشان شود، اما چگونه خود را به حزب خدا برساند؟ از کدام راه؟ شیطان که همیشه در مقابل انسان قسم یاد می‌کند که: من نصیحت کننده‌ای امین هستم.

شبهه، فرزند شیطان است

شیطان همیشه راه خود را راه فلاح و رستگاری نشان می‌دهد. بیشتر کسانی که گمراه شدند به طمع رستگاری از شیطان تبعیت کردند؛ چراکه کار شیطان تظاهر به حق است. شیطان باطل خود را رنگ حق می‌زنند و باطل خویش را شبیه حق می‌کند و این گونه شبهه پا به عالم وجود می‌گذارد و آغازی برای انحراف می‌شود و بعضا هم عاملی برای انحراف.

«رَبَّنا آتِهِمْ ضِعْفَیْنِ مِنَ الْعَذابِ وَ الْعَنْهُمْ لَعْناً کَبیراً»؛ پروردگارا دو چندان از عذاب و شکنجه (که بما داده‏اى) بایشان بده (زیرا آنان هم گمراه بودند و هم گمراه کننده) و اینان را لعن کن و از رحمتت دور گردان لعن کردن بزرگ (که هیچ گاه سزاوار رحمت و مهربانى نگردند. برخی از اهل جهنم از تبعیت کردن از بزرگان قوم خویش یا کسانی که بزرگ جلوه داده شده‌اند ناله می‌کنند و لعن و عذاب را برای رهبران دنیایی خویش می‌خواهند

پس باید شیطان را با شبهه هایش شناخت. اگر شبهات شیطان شناخته نشود دام شیطان همیشه برای ما پهن است و ما در معرض به دام افتادن خواهیم بود.

یکی از شبهات بزرگ شیطان که بسیار از آن سود جسته و جمع بسیاری را به دام هلاکت انداخته است شبهه شخصیت پرستی است. شیطان باطل خویش را بر زبان بزرگان قوم جاری می‌سازد یا افعال شیطانی را به افراد صاحب نفوذ در اقشار جامعه وحی می‌کنند.

اعتقاد به تبعیت از بزرگان، شبهه‌ای شیطانی است

و مردم به خیال اینکه اینان بزرگند و تبعیت از بزرگ کاری واجب است خواسته یا ناخواسته در دام شیطان می‌افتادند غافل از اینکه این بزگان قوم خود یا شیطانی پلیدند یا از حزب شیطان. قرآن کریم این کتاب هدایت گزارش این مردم فریفته توسط بزرگان قوم را این گونه گزارش می‌دهد:

باید شیطان را با شبهه هایش شناخت. اگر شبهات شیطان شناخته نشود دام شیطان همیشه برای ما پهن است و ما در معرض به دام افتادن خواهیم بود

«یَوْمَ تُقَلَّبُ وُجُوهُهُمْ فِی النَّارِ یَقُولُونَ یا لَیْتَنا أَطَعْنَا اللَّهَ وَ أَطَعْنَا الرَّسُولاَ»؛ و یاد کن (اى محمّد(صلی الله علیه وآله)) روزى را که روی‌هاى اینان در آتش گردانیده شود (روی‌هاشان را از سویى بسویى می‌گردانند) در حالى که می‌گویند: اى کاش خدا را اطاعت می‌کردیم و اى کاش رسول و فرستاده را فرمان می‌بردیم‏(3)

«وَ قالُوا رَبَّنا إِنَّا أَطَعْنا سادَتَنا وَ کُبَراءَنا فَأَضَلُّونَا السَّبیلاَ» و گویند: پروردگارا ما (در دنیا) مهتران و بزرگان خودمان را پیروى کردیم، پس ایشان ما را از راه گمراه کرده و بیرون بردند(4)

«رَبَّنا آتِهِمْ ضِعْفَیْنِ مِنَ الْعَذابِ وَ الْعَنْهُمْ لَعْناً کَبیراً»؛ پروردگارا دو چندان از عذاب و شکنجه (که بما داده‏اى) بایشان بده (زیرا آنان هم گمراه بودند و هم گمراه کننده) و اینان را لعن کن و از رحمتت دور گردان لعن کردن بزرگ (که هیچ گاه سزاوار رحمت و مهربانى نگردند.) (5)

برخی از اهل جهنم از تبعیت کردن از بزرگان قوم خویش یا کسانی که بزرگ جلوه داده شده‌اند ناله می‌کنند و لعن و عذاب را برای رهبران دنیایی خویش می‌خواهند.

پی‌نوشت‌ها:

1. سوره مجادله، آیه22.

2. سوره مائده، آیه 56.

3. سوره احزاب، آیه 66.

4. همان، آیه 67.

5. همان، آیه 68.

فرآوری : زهرا اجلال

بخش قرآن تبیان  


منبع :

«خبرگزاری دانشجو»، حامد صارم