وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هر آقایی باید حداقل یک دست کت و شلوار داشته باشد. بالاخره برای هر کسی مجالس عروسی و مهمانی‌های رسمی پیش می‌آید و در این مواقع کت و شلوار بهترین انتخاب است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکات خرید کت و شلوار برای آقایان


هر آقایی باید حداقل یک دست کت و شلوار داشته باشد. بالاخره برای هر کسی مجالس عروسی و مهمانی‌های رسمی پیش می‌آید و در این مواقع کت و شلوار بهترین انتخاب است.


پس لازم است که برای یک انتخاب درست، نکات زیر درباره انواع کت و شلوار مطرح شود:

اهمیت دکمه

هنگام خرید کت و شلوار حواستان به تعداد دکمه های کت باشد. کت‌هایی که دکمه کمتری دارند، رسمی‌تر هستند و باید برای مجالس رسمی انتخاب شوند. علتش هم این است که کت‌های یک یا دو دکمه، یقه بازتری دارند و پیراهن زیر کت بیشتر دیده می‌شود، در نتیجه حالت رسمی‌تری پیدا می‌کند.

در اروپا کت‌های دو دکمه برای مهمانی‌ها رایج‌تر است، ولی ایرانی‌ها انواع سه دکمه را ترجیح می‌دهند. هرچه تعداد دکمه بیشتر می‌شود کت‌ها نیمه رسمی می‌شوند؛ کت‌های فانتزی و مدرن و با طراحی نو هم اغلب دکمه بیشتری دارند.

رابطه میان قد و دکمه

بد نیست در انتخاب تعداد دکمه کت به قدتان هم توجه کنید. کت‌های دو دکمه برای مردان کوتاه‌تر و کت‌های سه دکمه برای مردان بلندتر مناسب هستند. این را هم فراموش نکنید که بعضی از کت‌ها یک ردیف دکمه دارند و بعضی دیگر دو طرف دکمه دارند. دسته دوم برای افراد چهارشانه مناسب نیستند و عرض شانه‌ها را بیشتر نشان می‌دهند. کت‌های تک دکمه هم خیلی رسمی هستند و اگر قرار است فقط یک دست کت و شلوار در کمد لباستان داشته باشید، بی خیال این کت‌ها شوید، چون خیلی خاص هستند.

پشمی‌های اسم و رسم‌دار

جنس کت و شلوار هم، رسمی و غیررسمی بودن آن را تعیین می‌کند. هرچه میزان پشم پارچه بیشتر باشد، رسمی‌تر از کار در می‌آید. معمولاً کت‌های خیلی رسمی صد درصد پشم هستند. مرغوبیتشان هم به کیفیت و نوع پشم به کار رفته بستگی دارد. البته بهتر است نقطه ضعفشان را هم بدانید. پارچه‌های پشمی خیلی بیشتر و سریع‌تر چروک می‌شوند و باید فکر پوشیدن آن‌ها در محیط‌های اداری و کاری را از سرتان بیرون کنید. چون نظم و آراستگی آن‌ها در حد یک مجلس رسمی است و برای محیط کار مناسب نیستند.

نباید سایز کت و شلوارتان خیلی بزرگ باشد. دقت کنید سرشانه‌های کت، جذب شانه‌ها باشد نه بزرگ‌تر از شانه‌هایتان. قد کت و شلوار غیر از موارد استثنا، استانداردهای ثابتی دارد که باید رعایت شود.

اهمیت استاندارد بودن

نباید سایز کت و شلوارتان خیلی بزرگ باشد. دقت کنید سرشانه‌های کت، جذب شانه‌ها باشد نه بزرگ‌تر از شانه‌هایتان. قد کت و شلوار غیر از موارد استثنا، استانداردهای ثابتی دارد که باید رعایت شود. همین نکات ظریف باعث می‌شود خوش تیپ و برازنده به نظر برسید.

برای کت‌های معمولی که مدلشان خیلی بلند یا کوتاه نیست وقتی کت را می‌پوشید، در حالت ایستاده، دست‌ها را کنار بدن قرار دهید، قد کت باید تا نوک انگشت شست باشد. قد آستین هم بهتر است به اندازه‌ای باشد که یکی، دو سانتی متر از لبه آستین پیراهن از زیر آن بیرون بزند.

بلندی یقه کت هم باید طوری باشد که یقه پیراهن از کت بیرون باشد. به قد شلوار هم توجه کنید. لبه پشت شلوار باید تا لبه پایین پاشنه کفشتان برسد و وقتی راه می‌روید جورابتان دیده نشود. البته حواستان به رنگ جوراب هم باشد که همرنگ شلوارتان انتخاب کنید. در ضمن، این روزها دیگر پوشیدن شلوار خیلی گشاد و خیلی تنگ در کت و شلوار، رواج ندارد. یک نکته مهم در شلوارهای کت و شلوار این است که کمر آن‌ها به اندازه نیم تا یک سایز، امکان تنگ یا گشاد شدن دارد و برای آنکه شلوار مناسب اندامتان داشته باشید نگرانی زیادی نخواهید داشت.

با رنگ تیره بدرخشید

اگر می‌خواهید در یک مجلس رسمی مثل یك جشن عروسی شرکت کنید، بهتر است سراغ رنگ‌های تیره بروید. طیف خاکستری تا مشکی که ساده و بدون طرح یا راه راه باشد، کاملاً مناسب است.

برای این نوع مجالس، پارچه‌های چهارخانه را فراموش کنید چون اصلاً رسمی نیستند. این طرح‌ها بیشتر به درد مهمانی‌های غیر رسمی می‌خورند.

متناسب با قد و بالای شما

اگر قد بالاتنه شما نسبت به پایین تنه کوتاه‌تر است، باید کت‌هایی با یقه باز و برگردان و یقه بلند و باریک بپوشید.

اگر پاهای کوتاهی دارید کت‌های کوتاه‌تر برای شما برازنده‌تر است؛ چون کت‌های بلند باعث می‌شوند پاهای شما کوتاه‌تر از حدی که هست به نظر برسد. یادتان باشد حتی اگر دوباره شلوارهای دم‌پا پاکتی مد شد، اگر پاهای کوتاهی دارید از انتخاب آن‌ها پرهیز کنید چون اصلاً به شما نمی‌آید.

اگر چاق هستید

در مورد آقایان چاق، نکات مهمی وجود دارد. اصولاً کت و شلوارهایی که پارچه‌های براق دارند شما را چاق‌تر از چیزی که هستید نشان می‌دهند. تأثیر پارچه‌های ضخیم و کلفت یا طرح‌های چهارخانه درشت هم همین است. این قبیل طرح‌ها برازنده افراد لاغر است.

آقایان چاق بهتر است از کت و شلوارهایی با رنگ‌های تیره و مات استفاده کنند. کت‌های پشت چاک‌دار به خصوص اگر دو چاک در پشت داشته باشند، برای افراد درشت هیکل مناسب نیستند. چون چاک‌های پشت جلب توجه می‌کند و درشت بودن هیکل بیشتر به چشم می‌آید. برش کت هم مهم است. بعضی کت‌ها به طور کامل در قسمت کمر جذب می‌شود ولی انواع دیگر از زیر بغل تا نزدیک ران پا برشی راسته دارد. برش‌های راسته برای مردان با اندام و بالاتنه درشت‌تر مناسب‌تر است.

کت و شلوارهای جنس کتان، کاملاً غیررسمی ولی برای مهمانی‌های معمولی ساده و شیک هستند.

کتان‌های غیر رسمی

کت و شلوارهای جنس کتان، کاملاً غیررسمی ولی برای مهمانی‌های معمولی ساده و شیک هستند. بهتر است این نوع کت و شلوارها را به جای پیراهن با تی‌شرت‌های یقه هفت روشن بپوشید. البته حواستان باشد که بعضی از کت‌های کتان، شانه‌های بزرگ و پهن دارند و چندان شما را خوش هیکل نشان نمی‌دهند. شاید انواع بدون آستر انتخاب بهتری باشند. برش و دوخت کت و شلوارهای کتان اهمیت خاصی دارد. برش شانه‌ها باید بلند و کت تا حدی تنگ باشد.

قد کوتاه‌ها دقت کنند

آقایان کوتاه قد نباید کت و شلوارهای با رنگ متفاوت و متضاد بپوشند. مثلاً کت قهوه‌ای و شلوار کرم یا برعکس. رنگ‌های متضاد قد را کوتاه تر نشان می‌دهد. پیشنهاد می‌شود افراد قد کوتاه از کت و شلوارهای یکرنگ استفاده کنند. پارچه‌های راه راه هم انتخاب مناسبی است و تأثیر خوبی در بلندتر نشان دادن قد دارد.

• با دراپ آشنا شوید

در سایزبندی کت و شلوارها واحدی به نام دراپ (Drop) وجود دارد که اختلاف بین سایز کت و سایز شلوار را نشان می‌دهد. یعنی مثلاً کت و شلوار سایز 48 با دراپ 4 شلواری با سایز 42 دارد یا به عبارتی اختلاف دور سینه و دور کمر 4 اینچ است. دراپ‌ها بسته به نوع برش کت متفاوت هستند ولی 4، 6 و 8 دراپ‌های رایج به شمار می‌آیند.

• یک پیشنهاد

کت و شلوارهای آبی روشن معمولاً چندان جالب به نظر نمی‌رسند ولی اگر رنگ آن نیلی خیلی روشن باشد و از پارچه نخی نرم، سبک و با کیفیت تهیه شده و به اصطلاح خوش دوخت هم باشد، به یک مدل عالی برای تابستان یا پاییز تبدیل می‌شود. این کت و شلوار را می‌توانید با پیراهن سفید موج‌دار بپوشید. پیراهن آبی دریایی هم انتخاب خوبی خواهد بود. با کت و شلوارهای اسپرت تابستانی می‌توانید پیراهن آستین کوتاه هم بپوشید.

منبع: زندگی ایده‌آل


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: gha3dak

 

مطالب مرتبط:

نکاتی مهم در انتخاب کفش و لباس با لباس مناسب عیب های اندام تان را بپوشانید
تیپ زیبایی به دست آورید نکاتی در مورد انتخاب لباس مهمانی
اقایان چگونه شلوار جین انتخاب کنند چگونه لباسی را انتخاب کنید
چرا دکمه آقایان سمت راست و خانم ها سمت چت است آداب لباس پوشیدن در خانه
نکاتی مفید برای انتخاب لباس اصول شیک پوشی
چی را کجا بپوشیم؟ مانتوی مشکی را با چه شالی ست کنیم؟
چرا مردان نباید جوراب سفید بپوشند چگونه لباس های خاکی رنگ را ست کنیم؟
چه رنگی بپوشیم؟ روسری و شال خود را با فرم صورتتان هماهنگ کنید
خرید کفش عید و 13 توصیه مفید ساده و زیبا بپوشید
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین