تبیان، دستیار زندگی
نزدیک‌بینی یکی از عیوب انکساری چشم می باشد. افراد نزدیک‌بین، اجسام نزدیک را با وضوح بهتری نسبت به اجسام دور می بینند، یعنی در دیدن اجسام دور دچار مشکل هستند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره لطیفی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نزدیک‌بین‌ها چه مشکلاتی دارند؟


نزدیک‌بینی یکی از عیوب انکساری چشم می باشد. افراد نزدیک‌بین، اجسام نزدیک را با وضوح بهتری نسبت به اجسام دور می بینند، یعنی در دیدن اجسام دور دچار مشکل هستند.


نزدیک بینی چشم

در مشکل نزدیک بینی، تصویر اجسام دور پس از عبور از عدسی چشم در مکانی جلوتر از شبکیه شکل می گیرد (در چشم سالم، تصویر جسم روی پرده شبکیه می افتد). در نتیجه تصویر مبهمی از جسم به مغز ارسال می شود.

در نتیجه این افراد باید از عینک یا لنز تماسی چشم کنند تا تصویر اجسام دور هم واضح دیده شوند. در غیر این صورت دچار مشکلات زیر می شوند:

- در حین رانندگی اشیا و تابلوهای دور را نمی بینند.

- در کلاس درس، برای خواندن مطالب روی تخته سیاه یا سفید دچار مشکل می شوند .

- چهره افرادی که در فاصله دور قرار دارند را به خوبی تشخیص نمی دهند.

علل نزدیک بینی

- نزدیک بینی در افرادی که دارای چشم های بزرگی هستند، شایع است. این عامل ارثی است. همچنین فرزندان مادر و پدری که دچار نزدیک بینی هستند، 33 درصد احتمال دارد که به نزدیک بینی مبتلا شوند.

- نزدیک بینی ممکن است به علت عدم کنترل بیماری دیابت و یا بیماری هایی که منجر به ناصافی قرنیه  میشوند، بروز می یابد.

- برخی افراد، در برخی شرایط با مطالعه و کار کردن از فاصله نزدیک دچار این عارضه می شوند.

- این عارضه می تواند در سنین میانسالی رخ دهد و از نشانه های شروع بیماری آب مروارید باشد.

باید توجه داشته باشید در صورتی که دچار تاری دید شدید و وضوح رویت تصاویر را از دست دادید، به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید

عوارض نزدیک بینی

اگر مشکل تاری دید در نزدیک بینی جدی گرفته نشود و درمان نگردد، فرد با مشکلات زیر روبرو می شود:

- سردرد

- خستگی چشم

- سوزش چشم

- کاهش تحمل فرد برای مطالعه

توصیه های لازم برای نزدیک بین ها

گرچه افراد نزدیک بین ترجیح می دهند که وضعیت دید خود را با استفاده از عینک و لنز و یا عمل جراحی بهبود دهند، اما می توانند با عمل به توصیه های زیر، به بهبود کیفیت تصویرهای اطراف خود نیز کمک کنند :

1- برای مدتی عینک نزنید: اگر فردی هستید که تازه دچار نزدیک بینی شده اید و یا نزدیک بینی شما در حال پیشرفت است و هم چنین مشکل نزدیک بینی با درجه کم دارید، برای مدتی از عینک استفاده نکنید.

با این کار چشم خود را وادرا می کنید تا برای واضح دیدن اشیای اطراف تلاش کند و یا می توانید از عینکی که شماره کمتری دارد، استفاده کنید. با این کار چشم خود را عادت می دهید که برای دیدن تصاویر تلاش کند.

نزدیک بینی چشم

2- با شکل هشت انگلیسی تمرین کنید : شکل حرف هشت انگلیسی را روی کاغذی بکشید. این کاغذ را در فاصله ای که بدون عینک و لنز آن را تار می بینند، بر روی دیوار نصب کنید. نفس عمیق بکشید و سعی کنید خطوط این شکل را در یک جهت دنبال کنید. سپس جهت دنبال کردن را برعکس کنید.

این کار علاوه بر افزایش تمرکز بینایی شما، به چشمان شما این فرصت را می دهد که توانایی از دست رفته خود را به دست آورد.

3- محیط اطراف را با چشم بررسی کنید : بررسی چشمی اشیا سبب افزایش جریان خون به چشم می شود و استرس و تنش فرد را کاهش می دهد. قبل از این تمرین، هر گونه وسایل اصلاح کننده دید مثل عینک و لنز را کنار بگذارید . نفس عمیقی بکشید و سپس شروع کنید به بررسی محیط اطراف خود. در طول این تمرین می توانید نشسته و یا ایستاده باشید و یا قدم بزنید. از خیره شدن به اشیا اجتناب کنید. با این کار دقت چشم را در تصویر برداشتن از اشیای پیرامون خود افزایش می دهید.

4- چشم خود را بر اشیای دور و نزدیک متمرکز کنید : سعی کنید تمرکز چشم خود را بر اشیای دور زیاد کنید. سپس این تمرکز را در مورد اشیای نزدیک نیز انجام دهید (مانند فیلمی که در یک لحظه اشیای دور واضح شده و اشیای نزدیک تار می شوند و در لحظه دیگر برعکس می شود) با این کار میزان تطابق چشم در مواجهه با اشیا زیاد می شود. هم چنین قدرت و توانایی چشم نیز بالا می رود. این کار را می توانید این گونه نیز انجام دهید که انگشت دست خود را در مقابل چشم خود قرار دهید.

سپس روی نوک بینی خود متمرکز شوید تا انگشت دست خود را تار ببینید. بعدا بر انگشت دست خود متمرکز شوید تا نوک بینی خود را تار ببینید.

نکته

باید توجه داشته باشید در صورتی که دچار تاری دید شدید و وضوح تصاویر را از دست دادید، به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید.

اگر پس از بررسی های لازم، پزشک صلاح ببینید که از عینک و یا لنز استفاده کنید، حتما به آن عمل کنید و اگر تشخیص داد که نزدیک بینی شما آنقدر کم و سطحی است که با انجام تمرین های بالا می توانید وضوح دید خود را به دست آورید، این تمرینات را انجام دهید.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

مطالبی متعدد درباره سلامت و بیماری های چشم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.