تبیان، دستیار زندگی
بنا بر گزارش های متعدد از مناطق زلزله زده، بسیاری از تلفات در حین زلزله به وجود نمی آید، بلکه به دلیل عدم آگاهی از کمک های اولیه و یا عدم...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره لطیفی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وسایل کیف نجات موقع زلزله


بنا بر گزارش های متعدد از مناطق زلزله زده، بسیاری از تلفات در حین زلزله به وجود نمی آید، بلکه به دلیل عدم آگاهی از کمک های اولیه و یا عدم دسترسی به منابع غذایی و آب بعدا ایجاد می شوند.


وسایل کیف نجات موقع زلزله

همان طور که می دانید کشور ما در کمربند زلزله‌خیز واقع شده است و هر چند وقت یک بار، اخبار ناخوشایندی از زلزله به گوش‌مان می رسد.

مانورهای زیادی برای افزایش آمادگی شهروندان و دانش آموزان در مقابل زلزله اجرا می شود و ترفندهای متعددی برای رویارویی با این بلای طبیعی به افراد جامعه تعلیم داده می شود، اما باید این مطلب را در نظر داشت که اگر از زلزله سلامت بیرون آمدیم، تا رسیدن نیروهای امدادی، با مشکلاتی مانند جراحت های بدن و یا گرسنگی و تشنگی چه کنیم؟

آیا راهی برای مقابله با این مشکلات نیز وجود دارد؟

آیا اگر در مناطق صعب العبور گیر افتادیم، باید تنها به انتظار نیروهای امدادی بنشینیم؟

پاسخ همه این سوالات را باید در تدبیرهای امروزمان جویا شویم. تدبیری که شاید به نظر خیلی از افراد دور از ذهن باشد.

شما می توانید با آماده کردن کیف نجات، در مواقع اضطراری جان خود و دیگران را که از زلزله سالم مانده اند، نجات دهید.

بنا بر گزارش های متعدد از مناطق زلزله زده، بسیاری از تلفات در حین زلزله به وجود نمی آید، بلکه به دلیل عدم آگاهی از کمک های اولیه و یا عدم دسترسی به منابع غذایی و آب بعدا ایجاد می شوند.

وسایل اصلی مورد نیاز برای تهیه کیف نجات عبارتند از:

- کیف بزرگ و جادار که به اندازه کافی جا داشته باشد، مثل کوله پشتی.

- غذاهای کنسرو شده و یا خشک مانند بیسکوییت.

- آب به مقدار کافی

کیف نجات را در قسمتی از خانه قرار دهید که در دسترس باشد و در صورت بروز حادثه احتمالی، سریعا آن را برداشته و از منطقه خطر فرار کنید

توصیه های لازم

- سعی کنید از موادغذایی استفاده کنید که برای نگهداری به یخچال نیاز نداشته باشند و تاریخ انقضای آنها، حداقل 4 الی 6 ماه پس از خریداری آنها باشد.

- این مواد غذایی را به مقدار مصرف سه روز خود و خانواده تان در داخل کیف قرار دهید. پس به اندازه کافی این مواد غذایی را در داخل کیف ذخیره کنید.

- بطری های آب را نیز به اندازه کافی تهیه کنید و برای مصرف سه روز خانواده خود در داخل کیف نجات قرار دهید/ حداقل دو لیتر آب سالم برای هر فرد در طول شبانه روز باید در نظر گرفت.

کیف کمک های اولیه

- کیف کمک های اولیه شامل باند زخم، قرص مسکن، مواد ضدعفونی کننده مثل بتادین و پماد ضد سوختگی و ... را تهیه کنید. کیف کمک های اولیه برای کاهش درد، اثرات زخم و آسیب های ناشی از زلزله می باشد.

- در صورت امکان رادیویی تهیه کنید تا در صورت دور ماندن از خدمات، بعد از زلزله از اخبار و اطلاعات مهم آگاه شوید.

- شمع یا چراغ قوه ای را تهیه کنید تا هنگام شب از آن استفاده کنید.

- اگر بتوانید سوت تهیه کنید بسیار مناسب است، زیرا با دمیدن در سوت، جلب توجه می کنید و تیم های امدادی می توانند سریعا برای کمک به آن سمت هدایت شوند.

- هر نوع وسیله کم حجم و سبک را که احساس می کنید در آن زمان بیشتر مورد احتیاجتان قرار می گیرد را داخل کیف نجات قرار دهید.

- توجه داشته باشید که محتویات غذایی داخل کیف مانند کنسروها و آب معدنی را باید هر چند وقت یک بار تعویض کرد.

- این کیف را در قسمتی از خانه قرار دهید که در دسترس باشد و در صورت بروز حادثه احتمالی، سریعا آن را برداشته و از منطقه خطر فرار کنید.

- کارت های شناسایی خود و افراد خانواده تان را نیز داخل این کیف قرار دهید.

امیدواریم هیچ گاه حادثه ای اینچنینی برای هم وطنان عزیز رخ ندهد، ولی باید قبول کرد که اگر آگاهانه به استقبال حوادث طبیعی برویم، خسارات کمتری را خواهیم داشت .

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

وقتی زمین می لرزد...

بیماری‌ها پس از زلزله می‌آیند

بیماری‌های عفونی بعد از زلزله شایع می شوند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.