تبیان، دستیار زندگی
آشپزخانه بدون اجاق معنا و مفهومی ندارد. اجاق‌گاز مهم‌ترین وسیله در آشپزخانه به شمار می‌رود و باید بیش از بقیه وسایل در انتخاب آن دقت داشته باشید تا مطابق شرایط آشپزخانه‌تان، مناسب‌ترین را برگزینید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اجاقی مناسب برای آشپزخانه شما


آشپزخانه بدون اجاق معنا و مفهومی ندارد. اجاق‌گاز مهم‌ترین وسیله در آشپزخانه به شمار می‌رود و باید بیش از بقیه وسایل در انتخاب آن دقت داشته باشید تا مطابق شرایط آشپزخانه‌تان، مناسب‌ترین را برگزینید.


اجاق گاز

انواع اجاق‌ها

اجاق‌های گازی، الکتریکی، اجاق‌های بزرگ و قدیمی یا اجاق‌های توکار با شعله‌های مجزا، انواع انتخاب‌هایی هستند که پیش روی شما قرار دارند.

البته بودجه، فضا و ترجیحات شخصی شما تا حد زیادی در انتخاب تان تأثیرگذار خواهد بود؛ با این حال بهتر است بروشور‌های مربوط به این‌گونه وسایل را مطالعه و مدل‌های مختلف اجاق، امکانات و پیشرفته‌ترین فناوری‌های موجود را بررسی کنید.

ارزان‌ترین انتخاب

ارزان‌ترین انتخاب، خرید یک اجاق ساده فر دار با شعله مرکزی است، اما امروزه مدل‌های عریض‌تر آن نیز به بازار عرضه شده است. قبل از خرید، دقت کنید که فر آن مطابق با نیاز شما باشد (ظرفیت داخلی آن باید از بیرون قابل برآورد باشد) و توجه داشته باشید که فرهای خودشوی، عموماً فضای پخت کمتری دارند. در صورت امکان، فری تهیه کنید که درهای شیشه‌ای داشته باشد. در شیشه‌ای آسان‌تر شسته می‌شود و در زمان پخت نیز می‌توانید مواد داخل آن را ببینید. اجاق‌های امروزی بسیار متنوع‌تر از انواع قدیمی است و دارای کباب‌پزها، شعله‌هایی برای سرخ‌کن‌های بزرگ، جایی خاص برای ماهی‌تابه و انواع دو شعله‌ای یا شش شعله‌ای هستند.

اگر شعله‌ها را جداگانه خریداری می‌کنید، در انتخاب خود دقت کنید تا پاسخگوی نیاز و آشپزخانه شما باشند (جنس این شعله‌ها بسیار متنوع است: شیشه، استیل، لعابی) و تصمیم بگیرید که کدام یک از آن‌ها برای شما کارآیی بهتری خواهد داشت.

اجاق‌های گازی، الکتریکی، اجاق‌های بزرگ و قدیمی یا اجاق‌های توکار با شعله‌های مجزا، انواع انتخاب‌هایی هستند که پیش روی شما قرار دارند.

مثلاً اگر سطح کابینت شما باریک است، اجاق‌های خوراک‌پزی چهار شعله که همه در یک ردیف قرار دارند را انتخاب کنید؛ اگر چپ دست هستید، اجاق‌هایی را انتخاب کنید که کلیدهای تنظیم آن برخلاف اجاق‌های استانداردی که در سمت راست قرار دارند، در جلوی اجاق قرار گرفته باشند تا برای دسترسی به کلیدها مجبور نباشید دست خود را روی اجاق و گرما بگیرید. همچنین اطمینان حاصل کنید که شعله‌های کافی در اختیار دارید تا بتوانید در آن واحد چند ظرف را روی آن قرار دهید.

اجاق‌های قدیمی و اشعه سوز

اجاق‌های قدیمی دارای پوشش لعابی بسیار سنگین هستند و باید کف‌پوش محکمی داشته باشند. این اجاق‌ها با گاز، نفت، برق یا سوخت جامد کار کرده و صفحه شعله‌ها و فر آن‌ها دائماً داغ می‌شود. افرادی که این نوع اجاق‌ها را ترجیح می‌دهند، بر این باورند که این اجاق‌ها در مقایسه با مدل‌های جدید و مدرن، کارآمدتر است و عملکرد بهتری دارند. این اجاق‌ها از نظر قیمت ارزان نیستند، اما طول عمر آن‌ها زیاد است و این قابلیت را دارند که منازل شما را گرم کنند.

اجاق گاز

گازی یا برقی؟

هنگامی که نوبت انتخاب بین اجاق‌های گازی و برقی می‌رسد، تفاوت‌ها بسیار کم و انتخاب بسیار سخت است.

با وجود اینکه کنترل چراغ‌های گازی آسان‌تر است، اجاق‌های هالوژنی، خدماتی مانند چراغ‌های گازی را ارائه می‌دهد، گرمای آن‌ها بسیار سریع است و به راحتی نیز خاموش می‌شوند.

هر گونه سوختی هم که انتخاب کنید، باید توجه كنید اکثر غذاهایی که امروزه ما طبخ می‌کنیم، سرخ کردنی یا بخارپز هستند که تولید بخار، بو و دود می‌کنند، بنابراین تهویه مناسب به صورت هواکش‌ها یا هود ضروری به نظر می‌رسد.

اجاق‌های پیشرفته

این وسایل مدرن و پیشرفته، ظرفیت بالایی برای پخت و پز دارند و شامل دو یا چند اجاق چند منظوره، پنج یا شش شعله گازی، گریل‌ها و فرها هستند. حتی ممکن است تسهیلاتی مانند کشوهای گرم کننده، بخارپز و چرخ‌های دوار برای کباب کردن نیز داشته باشند. اجاق‌های مجزا بسیار سنگین هستند و نیاز به کف‌پوش‌های محکم نیز دارند. این نوع اجاق‌ها از مدل‌های مورد علاقه سرآشپزها و معمولاً بسیار گران‌قیمت هستند.

اجاق‌های توکار و شعله‌های مجزا

یکی دیگر از مدل‌های بسیار رایج امروزی، اجاق‌های توکاری هستند که شعله‌های مجزا دارند و به شما اجازه می‌دهند تا دو فضای مجزای پخت و پز داشته و فر خود را نیز در محل مناسبی جای دهید (به عنوان مثال در ارتفاع کمر یا چشم). این اجاق‌گازها بسیار گران‌تر از اجاق‌های مجزای استاندارد، اما در عین حال، انعطاف‌پذیرتر و متداول‌تر هستند.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: گردباد

مطالب مرتبط:

شگردهای خرید لوازم خانگی

7 نکته مهم درباره ظروف تفلون