سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
این کتاب با تحقیق در آیات و روایات، اهداف، مبانی، اصول و روش های تربیت جنسی مبتنی بر آن، ضمن ارائه برنامه آموزشی و ترسیم خطوط راهنما، مبانی و اصول این تربیت در مقاطع مختلف زندگی انسان را شرح داده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تربیت جنسی از منظر قرآن و حدیث


این کتاب با تحقیق در آیات و روایات، اهداف، مبانی، اصول و روش های تربیت جنسی مبتنی بر آن، ضمن ارائه برنامه آموزشی و ترسیم خطوط راهنما، مبانی و اصول این تربیت در مقاطع مختلف زندگی انسان را شرح داده است.

تربیت جنسی از منظر قرآن و حدیث

کتاب «تربیت جنسی از منظر قرآن و حدیث» نوشته دکتر علی نقی فقیهی از سوی انتشارات دارالحدیث تجدید چاپ شد. این کتاب کاربردی و آموزشی با استقبال دانشحویان و طلاب مواجه شده و تا کنون بالغ بر 4 بار تجدید چاپ شده است. کتاب با تحقیق در آیات و روایات، اهداف، مبانی، اصول وروش های تربیت جنسی مبتنی بر آن مبانی و اصول، استخراج و تبیین شده است. در این کتاب معیارهای رفتارهای بهنجار جنسی و تمایز آن از رفتارهای نابهنجار مطرح شده و نمونه هایی از آن ها مورد بررسی قرار گرفته است. کتاب حاضر باتوجه به تجربه های بشر و مشکلات جنسی امروز جوامع سعی کرده است در پرتو آموزه های قرآنی و حدیثی، سمت و سوی تربیت جنسی را تبیین کند و آگاهی های مناسبی برای والدین و مربیان فراهم آورد.

این کتاب با متنی ساده و مملو از رجوع به نظریات مختلف جامعه شناسانه و روان‌شناسانه، محتوایی غنی با رجوع به آیات و احادیث در این حوزه فراهم کرده است. بخش اول این کتاب، مبانی تربیت جنسی است که در فصل‌های مبانی و کلیات، مبانی تربیت جنسی، مبانی و اصول تربیت جنسی، به طرح اصول مرتبط با مبنای وجود غریزه جنسی، تمایل به معنویت و فضیلت دوستی، نیاز به انسان همدم، زیبادوستی، نیاز به محبت پرداخته است.

در بخش دوم شیوه‌های آموزش و تربیت جنسی در قالب شیوه‌های تربیت جنسی پیش از ازدواج، در دوره‌ ازدواج و پس از آن مورد بحث قرار گرفته است.

بخش سوم رفتارهای نا به هنجار جنسی: عوامل، راه‌های پیشگیری و درمان، به بحث درباره انواع نابه هنجاری جنسی، عوامل نابه هنجاری‌های جنسی پرداخته شده است.

ویژگی مهم این کتاب این است که ضمن بحث و طرح مسئله‌ دقیق با رجوع به روایات مربوطه دایره‌المعارفی از دستور العمل‌های روایی مربوط به ازدواج و تربیت جنسی از تغذیه تا احکام مربوط تا زمان و مکان‌های مستحب و … را مورد نظر قرار داده است.

ویژگی مهم این کتاب این است که ضمن بحث و طرح مسئله‌ دقیق با رجوع به روایات مربوطه دایره‌المعارفی از دستور العمل‌های روایی مربوط به ازدواج و تربیت جنسی از تغذیه تا احکام مربوط تا زمان و مکان‌های مستحب و … را مورد نظر قرار داده است. رجوع به مباحث علمی ضمن رجوع به مباحث حدیثی از این کتاب هم گنجینه خوبی برای محققین و هم مجموعه خوبی برای رجوع افراد در شرف ازدواج، تربیت فرزند و … فراهم آورده است.

حجت الاسلام فقیهی که عضو انجمن تعلیم و تربیت حوزه نیز هست درباره این کتاب می گوید: تربیت جنسی باید از همان ابتدای طفولیت به گونه ای انجام شود که بتواند آرامش را در انسان ها تامین کند. از دیگر خصیصه هایی که همه انسان ها دارند، زیبایی پسندی است. این قوه، به عنوان استعداد باید بارور شود. در هر مرحله ای از تربیت جنسی، آدمی از دوره طفولیت تا بزرگسالی مسایلی را زیبا می داند. از این رو، «زیباپسندی» از نکات مهم جهت دهی به مسیر رشد بشر است. البته این مقوله جنبه های مادی و معنوی دارد که باید پرورش آن به گونه ای باشد که هم زیبایی های مادی و هم زیبایی های معنوی را دربر بگیرد و انسان به تدریج زیبایی های معنوی را بر مادی ترجیح دهد...اگر از دوران کودکی، پایه تربیت جنسی فرزند به درستی و در خانواده ای سالم و بالنده شکل گیرد به گونه ای که والدین آگاهانه درخصوص نیاز ها و شرایط فرزند آگاهی داشته باشند و با وی دوستانه رفتار کنند، مشکلات به طور چشمگیری کاهش می یابد. چنان که بررسی ها نیز نشان می دهد افرادی که در خانواده های آشفته رشد یافته اند بیشتر در برابر آسیب ها و بزهکاری ها هستند.از نکات موثر در شکل گیری شخصیت فرزند سالم، بروز رفتارهای مهرآمیز به وسیله والدین است، زیرا شواهد حکایت از آن دارد که کمبود محبت به بروز مشکلاتی مانند چالشهای جنسی در فرزندان منجر می شود. در روایتی آمده فردی به امام صادق(ع) گفت: شما به فرزندانتان بسیار محبت می کنید در حالیکه وی امام بعد ازشما نیست. امام فرمودند: به دو جهت محبت می کنم؛ نخست به خاطر خودش و سپس برای همان برادری که قرار است امام باشد. براساس این آموزه تربیتی، چنانچه شاکله شخصیتی فرزندان با محبت شکل گرفت، آنها دیگر دچار انحراف و اعوجاج نمی شوند.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: خبرآنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین