سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
خانم ها باید از این به بعد به یاد داشته باشند که در هنگام خرید کرم های ضدچروک، ژل های دور چشم یا تونیک های ترمیم کننده پوست، حتما از فروشنده سوال کنند که آیا این محصول نسخه زنانه آن است یا مردانه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیدنی ها: پکیج‌ آرایشی مردانه؟!


خانم ها باید از این به بعد به یاد داشته باشند که در هنگام خرید کرم های ضدچروک، ژل های دور چشم یا تونیک های ترمیم کننده پوست، حتما از فروشنده سوال کنند که آیا این محصول نسخه زنانه آن است یا مردانه...
ارایش مردان

در هر ثانیه در جهان 22 رژلب به فروش می رود. می توان مطمئن بود که دست کم یکی از این روژلب ها در ایران فروخته می شود، زیرا ایرانی ها یکی از رکوردداران مصرف لوازم آرایش اند. نه تنها دخترها ظاهرا پسرها هم بی علاقه نیستند.

 مدتهاست که دیگر تنها زنان موهای سفیدشان را با رنگ مشکی نمی پوشانند، بلکه این کار برای مردان هم امری عادی شده است و خیلی ها تمایل دارند تارهای سفید و خاکستری سرشان را در زیر لایه ای از رنگ مشکی پنهان کنند.

طبیعی است که مردان پا به سن گذاشته، از هواخواهان این روش به حساب می آیند و پسران جوان به یمن نیروی طبیعت، تن به رنگ کردن موهایشان نسپرده اند. علی 18 ساله بوده که برای اولین بار ابروهایش را برداشته است، البته خود او اعتقاد دارد که در واقع آنها را "تمیز" می کند، چون از مرتب بودن خوشش می آید. حالا 4 سال از آن زمان می گذرد، مادرش اوایل کمی مخالفت می کرد، اما حالا انگار کم کم به "مرتب بودن" پسرش عادت کرده است. علی برای تمیز کردن ابروهایش خودش دست به کار شده و به روش آزمون و خطا جلو رفته است: اوایل که می خواستم ابروهایم را درست کنم، بلد نبودم، برای همین ابروهایم خیلی به هم ریخت، خیلی نازک شد. بعد رویم نمی شد اصلا بیرون بروم. دائم کج و کوله در می آمد و می خواستم صافش کنم، بعد دیگر از آن حالتش دیگر خارج شده بود.البته او قویا تاکید می کند که برخلاف پسرهای دیگری که ابرویشان را بر می بردارند، نمی خواهد که از این طریق دل دخترها را به دست آورد. تنها دلیلش برای این کار علاقه شخصی او به تمیز بودن است و اینکه داشتن موی اضافی را در صورتش نمی تواند تحمل کند.

در جوامع غربی آرایش کردن مردها و پسران دلایل خاص آن فرهنگ را دارد ، اغلب افرادی که آرایش‌های سیاه یا قرمز می‌کنند پوچ گرایانی هستند که روی به شیطان پرستی و یا خرافات آورده‌اند . و یا مردانی که مشکلات هویت جنسی دارند و یا همجنس باز هستند که اغلب می‌خواهند در رابطه جنسی منفعل باشند

نکته دیگری که در صورت علی نیاز به سامان دادن دارد، به گفته خود او، مژه هایش هستند. البته برای این کار هم راه چاره را مدت هاست که پیدا کرده است: من مژه هایم خیلی بلند هستند و می شکنند. به همین دلیل از فر مژه استفاده می کنم، علی تا به حال سایه چشم، کرم پودر یا مواد آرایشی دیگری استفاده نکرده است، اما از بعضی دوستانش می گوید که یک روز مثلا رنگ پوستی تیره تر از همیشه دارند یا اینکه رد خفیفی از سایه را در پشت چشمانشان می توان دید. بعد هم به گفته علی، وقتی در برابر این پرسش قرار می گیرند که آیا سایه زده اند یا کرم پودر به صورتشان مالیده اند، هزار "بهانه" می آورند که خود را توجیه کنند. اما دراین میان هنوز یک قلم دیگر باقی مانده و آن هم راهی برای خلاص شدن از رنگ تیره لب هاست که ارمغان سیگار کشیدن چند ساله است: من یکی، دوبار از برق لب استفاده کرده ام، آن هم در خانه و شب، به خاطر اینکه سیگار می کشم و لبهایم سیاه می شود، به خاطر همین مثلا شبها که می خواهم بخوابم، بعضی مواقع استفاده کرده ام که آن هم فقط به این خاطر که آن رنگ سیاهی که سیگار به لب می دهد را بگیرد. بعد فردا صبحش هم شستم و از خانه بیرون رفتم.»

ارایش مردان

مرد هست و ابرویش

دوستان بابک، او را جز پسران تمیز و آراسته می دانند، از آنهایی که اهل کرم و عطر هستند و موهایشان همیشه مرتب است و صورتهایشان اصلاح شده. بابک اهل آرایش هست اما به قول خودش آرایش مردانه. به عبارتی زیر ابرو برداشتن، در دایره واژگان او جایی ندارد و به نظرش برای چند دختر نباید شخصیت و اصالت مردانگی را زیر سوال برد. اعتقاد او در یک جمله خلاصه می شود: مرد هست و ابرویش و حالا به قول قدیمی ها سبیل و ریش و از این صحبت ها. اگر این کارها را نکند که با زن فرقی ندارد. دور و بر بابک هستند دوستان پسری که اهل آرایشند، البته او به گفته خودش با آنها رفیق است و اهل رفت و آمد، اما این دلیل نمی شود که دل پری از دستشان نداشته باشد: خیلی از دوستانم هستند که زیر ابرو بر می دارند، خیلی کارهای زنانه می کنند، مثلا کرم های مخصوص می زنند. ولشان کنید، لاک و رژلب و این ها را هم می زنند. یا موهای آنچنانی! موهایشان مثلا یک متر بالاتر از سرشان است، انگار با ادیسون دست داده اند یا مثلا هر روز برق می گیردشان بعد از خانه بیرون می آیند.

اگر آرایش کردن و ساعتها در جلوی آیینه به خود رسیدن، کاری بود که اغلب زنانه به حسابش می آوردند، این روزها پسرانی را هم می توان دید که برای بیرون رفتن از خانه از ساعتها قبل به تکاپو می افتند. رفته رفته نمی توان آرایش را تنها مختص زنان دانست و مردان را هم باید به این جمع اضافه کرد.شرکت های تولیدکننده لوازم آرایشی از مدتها پیش محصولات آرایشی ویژه مردان را هم روانه بازار کرده اند. در هر حال خانم ها باید از این به بعد به یاد داشته باشند که در هنگام خرید کرم های ضدچروک، ژل های دور چشم یا تونیک های ترمیم کننده پوست، حتما از فروشنده سوال کنند که آیا این محصول نسخه زنانه آن است یا مردانه.

ارایش مردان

در جوامع غربی آرایش کردن مردها و پسران دلایل خاص آن فرهنگ را دارد ، اغلب افرادی که آرایش‌های سیاه یا قرمز می‌کنند پوچ گرایانی هستند که روی به شیطان پرستی و یا خرافات آورده‌اند . و یا مردانی که مشکلات هویت جنسی دارند و یا همجنس باز هستند که اغلب می‌خواهند در رابطه جنسی منفعل باشند .

در بعضی اوقات این مشکل با آرایش‌های سبک‌تر در مردان عادی دیده می‌شود که بررسی‌ها نشان داده آن‌ها حالت دوجنسیتی دارند و هورمون‌های زنانه در بدن آن‌ها بر هورمون تستسترون ( مردانه ) غلبه دارد .

در کشور ما ، بسیاری از پسران جوان این چهره‌ها را در فیلم‌های خارجی دیده و فکر می‌کنند این رفتارها نشانه تجدد گرایی و مد است ، غافل از این که این رفتارها در دل آن جامعه هم معنای خوبی ندارد . حتی اگر شما مجلات ، شبکه‌ها و سایت‌های غربی مد لباس و موی مردان راببینید ، کمتر اتفاق می‌افتد که چنین آرایش‌هایی را پیدا کنید و اگر باشد در مورد آن توضیح خاصی وجود دارد . و در آنجا گفته می‌شود که این سبک متعلق به چه افراد یا گروهک‌هایی می‌باشد .

بسیاری از پسران در جامعه ما مانند بسیاری از دختران دچار گمگشتگی هویت شده‌اند و گویا معنای زیبایی را هم گم کرده‌اند . زیبایی کاذب و مجازی را به عاریت گرفته‌اند بدون این که حقیقت زیبایی را بدانند . مثلی در بین فرانسوی زبانان وجود دارد که می‌گوید زیبایی در سادگی است .

به احتمال زیادی بسیاری از این افراد ممکن است مشکلات جنسی داشته باشند ویا به گونه‌ای دچار انحراف جنسی باشند ولی چون متاسفانه مطرح کردن اینگونه از مسائل در جامعه ما تابو و به نوعی گناه محسوب می‌شود و همیشه ممنوع بوده ، و از طرفی مرکز درمانی مشخصی برای درمان این افراد وجود ندارد و حتی اگر هم باشد فرد جرات مراجعه به آنجا را ندارد ، لذا با مشکل خود و با کلیشه‌های اجتماعی پیرامون آن دست و پنجه نرم می‌کنند

قطعا باید بگوییم که این رفتارهای اجتماعی در بین همه اقشار جامعه رواج ندارد و نمی‌توان این پدیده را به کل نوجوانان جامعه تعمیم داد ؛ بلکه بیشتر در گروه‌هایی از نوجوانان دیده می‌شود که متعلق به خرده فرهنگ‌هایی هستند . از جمله در خانواده‌هایی که سطح سواد کم است و تازه به موقعیت خاص مالی رسیده‌اند یا به زبان عامه دچار تازه به دوران رسیدگی هستند . البته برای این گروه اگر فلسفه آرایش کردن نیز توضیح داده شود ، فایده‌ای ندارد . و نرود میخ آهنین در سنگ !!

گروه دیگر به گونه‌ای ، با آرایش یا استفاده از زیور آلات زنانه به طریقی با سبک تربیتی خانواده خود لجبازی و دهن کجی می‌کنند . و گروه دیگر که اغلب افراد بی سواد یا دارای کوره سوادی هستند و یا ترک تحصیل کرده‌اند مقلدان بی دانشی هستند که علاوه بر نداشتن هویت شخصیتی و اجتماعی ممکن است دست به رفتارهای ضد اجتماعی مثل بزهکاری ، دزدی و ... بزنند .

ارایش مردان

بسیاری از پسران در جامعه ما مانند بسیاری از دختران دچار گمگشتگی هویت شده‌اند و گویا معنای زیبایی را هم گم کرده‌اند . زیبایی کاذب و مجازی را به عاریت گرفته‌اند بدون این که حقیقت زیبایی را بدانند

به احتمال زیادی بسیاری از این افراد ممکن است مشکلات جنسی داشته باشند ویا به گونه‌ای دچار انحراف جنسی باشند ولی چون متاسفانه مطرح کردن اینگونه از مسائل در جامعه ما تابو و به نوعی گناه محسوب می‌شود و همیشه ممنوع بوده ، و از طرفی مرکز درمانی مشخصی برای درمان این افراد وجود ندارد و حتی اگر هم باشد فرد جرات مراجعه به آنجا را ندارد ، لذا با مشکل خود و با کلیشه‌های اجتماعی پیرامون آن دست و پنجه نرم می‌کنند .

شاید شما بگویید هر کسی آزاد است تا هر نوع لباس یا سبکی را داشته باشد و نباید تحقیر یا توبیخ شود . این عقیده شما درست است ، اما بعضی از سبک‌ها علی الخصوص آرایش در بین مردهای جوان و پسران نوجوان نمی‌تواند معنای عادی داشته باشد. چون محال است که در جامعه‌ای کلیشه سازی برای این افراد صورت نگیرد و به هیچ عنوان پدیده پذیرفتنی و عادی اجتماعی نیست .

بخش اجتماعی تبیان

منبع:ابتكار

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین