تبیان، دستیار زندگی
ز اول جام یورو 2004 آغاز شگفتی با شکست میزبان یورو 2004 پرتغال خونی پرتغال 1 – یونان 2 گل ها: کریستیا نورنالدو 93 برای پرتغال، کارگونیس 7، باسیناس (پنالتی) 51 پرتغال: ریکادو، پائولو فررا، آندراده، فرناندو کوتو، روی جرج، کاستی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نتایج روز اول جام یورو 2004

آغاز شگفتی با شکست میزبان یورو 2004

پرتغال خونی

پرتغال 1 – یونان 2

گل ها:

کریستیا نورنالدو 93 برای پرتغال، کارگونیس 7، باسیناس (پنالتی) 51 پرتغال:ریکادو، پائولو فررا، آندراده، فرناندو کوتو، روی جرج، کاستینیا (نونوگومز 66) مانیچه، فیگو، روی کاستا (دکو 46)، پائولتا، سیمائو سابروسا (کریستیانو رونالدو 46) یونان: نیکو پولیدیس، فیساس، دلاس، کاپسیس، ستاریدیس، کاراگونیس (کاتسورانیس 46)، باسیناس، زاگوراکیس، جیانوکوپولوس (نیکولایدیس 68)، هریستئاس (لاکیس 74)، وریزاس

شیرینی مراسم افتتاحیه برای تماشاگران پرتغالی دوام چندانی نداشت و با گذشت دقایقی کوتاه از بازی جای خود را به نگرانی شکست داد.

کاراگوئیس در دقیقه هفتم با شوتی دیدنی از پشت محوطه جریمه دروازه ریکاردو را گشود تا یونانی ها به خلق نخستین شگفتی جام امیدوار شوند. پس از گل مردان رها گل دست به دفاعی فشرده در نیمه زمین خودی زدند و توانستند فضای حرکت بازیکنان تکنیکی میزبان را ببندند.

حملات عجولانه پرتغال نیز بی ثمر بود و نتوانست تغییر در نتیجه نیمه نخست ایجاد کند. بهترین موقعیت این تیم بر روی سانتر فیگو به دست آمد که ضربه سر روی کاستا با اختلاف کمی به بیرون رفت.

اسکولاری در نیمه دوم دکو و کریستیانو رونالدو را جهت سرعت دادن به بازی و جبران نتیجه به زمین آورد، ولی باز هم یونان بود که توانست در ابتدای نیمه میزبان را غافلگیر کند. ضد حمله سریع یونان به خطای کاستینیا در محوطه جریمه انجامید و کولینا اعلام پنالتی کرد تا با سیناس نتیجه را دو برابر کند. آخرین حربه اسکولاری اضافه کردن نونو گومز به خط حمله بود، ولی خط دفاعی یونان به رهبری دلاس توانست سدی نفوذناپذیر در برابر مهاجمان میزبان تشکیل دهد. اتورها گل نیز مهاجم سریع خود، نیکول ایدیس را به زمین آورد و در سمت چپ قرار داد تا مانع نفوذ پائولوفررا شود.

حملات پرتغال سرانجام در دقایق تلف شده نتیجه داد و کریستیانو رونالدو بر روی یک ضربه کرنر با ضربه سر دروازه یونان را گشود، ولی این گل بی فایده بود و نتوانست از شکست میزبان جلوگیری کند. پرتغال با این شکست کار دشواری برای صعود به دور بعدی خواهد داشت.

اتورهاگل: این بزرگترین برد تاریخ یونان بود

اتورهاگل سرمربی یونان بعد از بازی دیروز گفت: «این بزرگترین برد تاریخ فوتبال یونان بود.

امیدوارم فردا، یکشنبه – امروز – یونانی ها با افتخار تمام پرچم کشورشان را از پنجره خانه هایشان بیرون بیاورند.

اسکولاری: به بازی مرگ و زندگی رسیدیم

«فکر می کردم که در فضای مثبتی بازی کنیم نه اینکه در دقیقه 7 گل بخوریم.» فیلیپه اسکولاری سرمربی پرتغال بعد از شکست شوکه آور دیشب گفت: «من شکست خوردم ولی این نتیجه اتفاق افتاده. برای برد بازی کردیم ولی باختیم! من از بازی تیم ناراحتم و عذر خواهی می کنم. همه ما در اندوهیم. بازی بعدی خیلی بحرانی است. بازی مرگ و زندگی.»

یک دقیقه والرون برای پیروزی اسپانیا

اسپانیا یک – روسیه صفر

گل : والرون 60

اسپانیا:  کاسیاس، پویول، مارچنا، هلگرا، رائول براوو، اچه بریا، آلبلدا، باراخا (ژابی آلونسو 59)، ویسنته، مورینتس (والرون 59)، رائول (فرناندو تورس 78).

روسیه:

اوچنیکوف، یوسیف، اسمرتینف شارونوف، سنیکوف، آلدونین (سیچجف 68)، گوسف (رادیموف 46)، آلنیچف، موستووی، اسماعیلوف (کاریاکا 74)، بولیکین. اخراج:شارونوف (روسیه) 88 اسپانیا مطابق انتظار شروعی طوفانی داشت و قصد داشت در دقایق نخست کار را تمام کند، ولی روسیه به خوبی مقاومت کرد و توانست در اواسط نیمه اول بازی را به تعادل بکشاند.

البته خطاهای مدافعان روسی نیز در کند شدن آهنگ حملات اسپانیای بی تأثیر نبود و برای این تیم در نیمه اول به قیم چهار کارت زرد تمام شد.

روسیه حتی در دقایق پایانی این نیمه بر روی حرکت انفرادی آلنیچف فرصت خوبی به دست آورد، ولی با خروج کاسیاس بی نتیجه ماند. اکثر حملات اسپانیا نیز بر پایه حرکات ویسنته از جناح چپ بود و در این دقایق اثری از رائول دیده نمی شد.

ایناکی سائز در ابتدای نیمه دوم با مشاهده حملات بی نتیجه تیمش به ترکیب قدیمی خود روی آورد و والرون را به جای مورینتس به زمین فرستاد.

این تعویض بلافاصله نتیجه داد و هافبک دپور لحظاتی پس از ورود به زمین توانست با خونسردی قفل دروازه اوچنیکوف را باز کند. یارتسف پس از این گل مهاجم جوان تیمش، سیچف را به زمین آورد ولی نتوانست خطری بر روی دروازه کاسیاس به وجود آورد. سائز نیز فرناندوتورس را به جای رائول به زمین آورد تا بتواند بر روی ضد حملات به گل دوم دست یابد.

مهاجم جوان اسپانیا نیز موفق بود و فراری دیدنی داشت، ولی با خطای شارونوف متوقف شد تا اورس مه یر مدافع روسی را از زمین اخراج کند.

روسیه ده نفره توان برابری با اسپانیا را نداشت و در آستانه دریافت گل دوم قرار داشت، ولی خودخواهی ویسنته بر روی یک ضد حمله مانع از گلزنی اسپانیا شد.

جدول گروه A


امتیاز

تفاضل گل

گل خورده

گل زده

باخت

مساوی

برد

بازی

نام تیم

3

3

-

-

1+

1+

1-

1-

1

-

2

1

2

1

1

-

-

-

1

1

-

-

-

-

1

1

-

1

1

1

1

1- یونان

2- اسپانیا

3- پرتغال

4- روسیه