تبیان، دستیار زندگی
در بخش رسانه های برخط ششمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال غرفه‌ ای بانام «کنسرسیوم محتوای ملی» به چشم می‌خورد که جمع‌آوری محتوای فرهنگی و دیجیتالی کردن آنها را برعهده دارد تا ایران نیز در پروژه جهانی اتصال کتابخانه‌های جهان سهمی داشته باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

احسان محمدی:

دیجیتالی شدن شخصیت‌های تاریخی دسترسی آسان‌تر به اطلاعات است

احسان محمدی

در بخش رسانه های برخط  ششمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال  غرفه‌ ای بانام «کنسرسیوم محتوای ملی»  به چشم می‌خورد که جمع‌آوری  محتوای فرهنگی و دیجیتالی کردن آنها را برعهده دارد تا ایران نیز در پروژه جهانی اتصال کتابخانه‌های جهان سهمی داشته باشد. 

به گزارش روابط عمومی، مدیر تعاملات و همکاری‌های این کنسرسیوم از دیجیتالی شدن 71 هزار و 135 عنوان نسخه خطی در حوزه تاریخ خبر داد و اظهار کرد: این نسخ خطی در تمام حوزه‌های دیگر نیز در وب‌سایت این کنسرسیوم در دسترس پژوهشگران و علاقه‌مندان قرار گرفته است. در حوزه‌ جغرافیا، 7433 اثر و در حوزه گردشگری نیز 975 عنوان در این وب‌سایت وجود دارد.

محمدی افزود: کنسرسیوم محتوای ملی با هدف فهرست‌بندی و تجمیع محتوای فارسی شامل متن، عکس، صدا و فیلم که با استفاده از استاندارد بین‌المللی کتابداری فهرست‌نویسی می‌شوند، شروع به‌کار کرده است و به سه شیوه رایگان، قابل سفارش و قابل فروش اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: این نسخه‌ها شامل مجموعه‌ای از نسخ خطی کتابخانه ملی ایران، مجمع ذخایر اسلامی (کدنا)، کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی و موسسه‌ها و کتابخانه‌های دیگر است.

گفتنی است، ششمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال، شب گذشته در مصلای امام خمینی (ره) به کار خود خاتمه بخشید.

تنظیم: هومن بهلولی