تبیان، دستیار زندگی
زشگاه های یورو 2004 استادیوم آفونسو دی. هنریك نام ورزشگاه: استادیوم آفونسو دی. هنریك مالك: باشگاه ورزشی ویتوریا ظرفیت: 30 هزار نفر آرشیتكت: ادواردو گوئیماراس رقابت ها: دو مسابقه در مرحله گروهی تاریخ افتتاح رسمی پروژه: 25 جولا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معرفی ورزشگاه های یورو 2004

استادیوم آفونسو دی. هنریك

نام ورزشگاه:

استادیوم آفونسو دی. هنریك

مالك: باشگاه ورزشی ویتوریا

ظرفیت:

30 هزار نفر

آرشیتكت:ادواردو گوئیماراس

رقابت ها:

دو مسابقه در مرحله گروهی

تاریخ افتتاح رسمی پروژه: 25 جولای 2003

ورزشگاه آفونسو دی. هنریك در مركز شهر گوئیماراس، جایی كه به "زادگاه مردم جهان" شهرت دارد واقع شده است. این شهر از سال های 1920 به بعد جایگاه ویژه ساكنان ویتوریا و محققان گوئیماراس شده است.

هنگامی كه پرتغال موفق شد تا امتیاز میزبانی رقابت های یورو 2004 را از آن خود كند، شهر گوئیماراس نیز از جمله گزینه هایی بود كه باید خود را برای این مسابقات آماده می كرد. در این زمان شورای شهر با دو گزینه رو به رو شد. ساخت یك استادیوم جدید و تجهیز آن به آخرین امكانات و فن آوری های روز و یا بازسازی و تعمیر استادیوم آفونسو دی. هنریك كه در مركز این شهر قرار گرفته شده بود.

از آنجایی كه گوئیماراس از جمله مكان هایی است كه در لیست آثار تاریخی یونسكو قرار دارد، در نتیجه همه اعضاء شورای شهر متفق القول رای بر نوسازی و تكمیل امكانات موجود در استادیوم آفونسو دادند.

این ورزشگاه یكی از زیباترین و بی نظیرترین مكان های شهر گوئیماراس به شمار می رود كه در نزدیكی مشهورترین قلعه پرتغال قرار گرفته است.

طراحان و معماران پروژه بازسازی استادیوم هنریك با بهره گیری از هارمونی و هماهنگی معماری پرتغال تغییراتی را در ورودی ها، خروجی ها، نمای داخلی و چشم اندازهای بیرونی بنای قدیمی ایجاد كردند، به طوری كه موفق شدند تا ظرفیت نهایی استادیوم را به 30 هزار نفر برسانند.

ساختمان اصلی استادیوم در باغ قلعه قدیمی واقع شده است به طوری كه در نگاه اول به سختی می توان تشخیص داد كه این مكان بخشی از یك استادیوم و زمین فوتبال است.

آنتونیو لارانخو، مدیر تورنمنت های یورو 2004، در مورد ورزشگاه آفونسو دی. هنریك می گوید: محل ورزشگاه آفونسو یكی از بی نظیر ترین و چشمگیرترین قطعه زمین هایی است كه در آن ساخت و ساز شده است. مطمئن هستم هر بیننده ای كه به این مكان قدم بگذارد از دیدن این استادیوم هیجان زده خواهد شد. هارمونی و هماهنگی در معماری ورزشگاه آفونسو، مناظر اطراف و چشم اندازهای آن هر فردی را متاثر می كند.