تبیان، دستیار زندگی
دنیا پایان نمی‌پذیرد، تا آن كه مردی از ما اهل بیت مبعوث خواهد شد كه به كتاب خدا عمل می‌كند و هیچ منكری را نمی‌بیند مگر آن كه آن را محو می‌نماید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دعایی برای بهاری شدن

نیروی دعا

یكی از گنجینه‌های ارزشمند مذهب تشیع، دعاهایی است كه از فراز و نشیب تاریخ، گذركرده و در بستر مكتب اهل بیت علیهم السلام به دست ما رسیده است. مضامین بلند، استواری متن و عبارات دلنشین، از جملة ویژگی‌های این دعاها است. از جملة این دعاهای گرانسنگ و تعهد آفرین، «دعای عهد» است كه شهرتی ویژه دارد.

در این دعا كه منتظران امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، هر روز صبح با خواندن آن، با مقتدا و امام خویش عهد و پیمان تازه می‌كنند، فرازهایی وجود دارد كه روح بهار را در دل و جان زنده می‌كند. در این نوشتار به این فرازها اشاره‌ای كوتاه خواهیم نمود:

آبادانی زمین و زمان

«وَ اعْمُرِ اللَّهُمَّ بِهِ بِلادَكَ»؛ وخدایا به وسیله او سرزمینهایت را آباد گردان!

آباد كردن زمین وظیفه ای است عمومی كه خداوند برای بشر معین كرده است:

هُوَ أَنشَأَكُم مِنَ الأَرْضِ وَاسْتَعْمَرَكُمْ فِیهَا(1)

«او شما را از زمین پدید آورد و به آبادگری در آن واداشت».

این آبادانی وقتی كامل می شود كه به دور از هرگونه فساد و ناهنجاری باشد. ظهور حضرت از چند جهت آبادانی را ارتقا می بخشد و به صورت همه جانبه به پیش می برد:

1. بالا رفتن توان علمی مردم

امام صادق علیه السلام  فرمود: دانش، بیست و هفت حرف است و همه آنچه پیامبران برای مردم آوردند، دو حرف است... زمانی كه قائم ما بپا خیزد، بیست و پنج حرف دیگر علم را بیرون خواهد آورد و آن را در بین مردم منتشر خواهد كرد.(2)

2. كامل شدن عقل های مردم

امام باقر علیه السلام  فرمود: زمانی كه قائم ما بپاخیزد، دستش را بر سر مردم می گذارد، و به سبب آن عقل هایشان را متمركز گردانده و فهم آنان به وسیله آن كامل می‌گردد.(3)

دنیا پایان نمی‌پذیرد، تا آن كه مردی از ما اهل بیت مبعوث خواهد شد كه به كتاب خدا عمل می‌كند و هیچ منكری را نمی‌بیند مگر آن كه آن را محو می‌نماید

3. از بین رفتن فقر و فساد در جامعه

امام صادق علیه السلام  در حدیثی دیگر می‌فرماید: ...او آنچنان عدالت را برقرار می‌سازد و همگان را برخوردار می‌گرداند، كه كسی كه نیازمند زكات باشد نمی‌یابی (فقر از بین می‌رود).(4)

و دوباره در جای دیگر فرمودند: دنیا پایان نمی‌پذیرد، تا آن كه مردی از ما اهل بیت مبعوث خواهد شد كه به كتاب خدا عمل می‌كند و هیچ منكری را نمی‌بیند مگر آن كه آن را محو می‌نماید.(5)

4. استفاده از همه ذخایر وگنجینه های زمین

امیرالمۆمنین، علی علیه السلام  می‌فرماید: ...هیچ بدهكاری را فروگذار نمی‌كند، مگر آن كه بدهی‌اش را می‌پردازد، و هیچ مظلمه‌ای را نمی‌بیند، مگر آن كه آن را به صاحبش بر‌می‌گرداند.(6)

و باز فرمود: زمین‌ها، میوه‌های دل خود را برای او بیرون می‌ریزد و كلیدهایش را به او می‌سپارد.(7)...زمین بركت‌های خود را بیرون می‌ریزد(8)...زمین پاره‌های جگر خود را مانند ستون‌های طلا و نقره خارج می‌سازد.(9)

جامعه‌ای دارای حیات واقعی و برتر است كه عرصه برای شكوفایی همه استعدادهای انسان به دور از فساد و تبعیض و دغدغه‌های دیگر فراهم باشد و این همان جامعه موعود مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است

احیاء بندگان

وَ اَحْىِ بِهِ عِبَادَكَ؛ «وبندگان خود را به واسطه او زنده گردان»!

از دیدگاه قرآن حیات دارای مراتبی است:

1. حیات گیاهی (نباتی):

وَیُنَزِّلُ مِنَ السَّمَاء مَاءً فَیُحْیِی بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا(10)؛و از آسمان آبی فرو می فرستد و زنده می كند با آن زمین را پس از مردن آن.

مردن زمین در این آیه به معنای فاقد گیاه و سبزه بودن است.

2. حیات حیوانی:

وَكُنتُمْ اَمْوَاتاً فَاَحْیَاكُمْ(11)؛ شما مرده بودید واو شما را زنده كرد و جان بخشید.

3. حیات فكری و معنوی:

اسْتَجِیبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُم لِمَا یُحْیِیكُمْ (12)؛ به دعوت خدا و رسول پاسخ دهید، آن هنگام كه شما را به آنچه باعث حیاتتان است، می‌خوانند.

جامعه‌ای دارای حیات واقعی و برتر است كه عرصه برای شكوفایی همه استعدادهای انسان به دور از فساد و تبعیض و دغدغه‌های دیگر فراهم باشد و این همان جامعه موعود مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است.

پی نوشت:

1- هود: 61.

2- قطب راوندی، الخرائج و الجرائح، ج2، ص846.

3- كافی، ج1، ص25.

4- محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج52، ص390.

5- كلینی، الكافی، ج8، ص296.

6- محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج52، ص225.

7- نهج البلاغه، خطبه138.

8- علی بن عیسی اربلی، كشف الغمه، ج3، ص527.

9- محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج6، ص310.

10 - روم (30)، آیه 24.

11 - بقره (2)، آیه 28.

12 - انفال (8)، آیه 24.

بخش مهدویت تبیان


منبع: مجله امان شماره 4

نویسنده: مجتبی كلباسی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.