تبیان، دستیار زندگی
زشگاه های یورو 2004 استادیوم آلگاروه نام ورزشگاه: استادیوم آلگاروه مالك: شورای شهرداری شهرهای لوآله و فارو ظرفیت: 30 هزار نفر آرشیتك : دامون لاوه له  رقابت ها: دو مسابقه در مرحله گروهی ، یك دیدار در مرحله یك چهارم نهایی ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معرفی ورزشگاه های یورو 2004

استادیوم آلگاروه

نام ورزشگاه:

استادیوم آلگاروه
مالك: شورای شهرداری شهرهای لوآله و فارو

ظرفیت:

30 هزار نفر آرشیتك : دامون لاوه له

رقابت ها:

دو مسابقه در مرحله گروهی ، یك دیدار در مرحله یك چهارم نهایی

تاریخ افتتاح رسمی پروژه: 23 نوامبر2003

استادیوم آلگاروه در یكی از معروف ترین و بر جسته ترین مناطق پرتغال با زیر بنایی بالغ بر 315 هكتار بین دو شهر فارو و لوآله قرار گرفته است. همكاری و مشاركت نزدیك میان شورای شهرداری این دو شهر منجر به ساخت یكی از مجهزترین و استثنایی ترین ورزشگاه های رقابت های یورو 2004 شده است. طراحی بی نظیر این پروژه مشاركتی، پنجره جدیدی را به سوی تئوری های نوین معماری شهری باز كرده است. مسوولین این دو شهر همواره به آرشیتك های استادیوم آلگاروه تاكید داشتند كه تنها بهره برداری و رفع نیازهای ورزشی را در ساخت این ورزشگاه در نظر نگیرند، بلكه این محل را به گونه ای سازمان دهی كنند كه بتوان به عنوان یك مكان چند منظوره حتی در تعطیلات آخر هفته نیز از آن استفاده كرد.

یكی از نكات قابل توجه در ساخت استادیوم آلگاروه امكان حركت جایگاه های شمالی و جنوبی تماشاچیان جهت تبدیل ورزشگاه به زمین دو و میدانی است.

آنتونیو لارانخو، مدیر تورنمنت های یورو 2004، در مورد این استادیوم می گوید: آلگاروه معرف طراحی نوین استادیوم های جدید است.

اگرچه این ورزشگاه ها به طور خاص برای برگزاری رقابت‌های فوتبال ساخته شده اند، اما آنچنان هماهنگی در معماری ساخت آنها با نیازهای منطقه وجود دارد كه برای هر منظور دیگری كه تصور كنید می توان از آنها استفاده كرد. این یعنی هم گام شدن با دنیای مدرن امروز.

استادیوم آلگاروه با حضور 18 هزار تماشاچی در تاریخ 23 نوامبر 2003 طی یك مراسم فوق العاده ساده اما با شكوه به طور رسمی افتتاح شد.