تبیان، دستیار زندگی
شاید شما هم هنگام ابتلا به سرماخوردگی دچار کاهش حس بویایی شده‌اید و تمایل داشته باشید که بدانید از لحاظ علمی چه اتفاقی می ‌افتد که حس بویایی کاهش می ‌یابد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بویی احساس نمی کنم

بویایی

شاید شما هم هنگام ابتلا به سرماخوردگی دچار کاهش حس بویایی شده‌اید و تمایل داشته باشید که بدانید از لحاظ علمی چه اتفاقی می ‌افتد که حس بویایی کاهش می ‌یابد.

از دست دادن حس بویایی هنگامی روی می ‌دهد که انسدادی در بینی، مانع از رسیدن بوی مواد به رشته‌های ظریف عصبی موجود در بینی شود. این رشته‌های عصبی به ناحیه ‌ای از مغز که مسئول حس بویایی است ختم می‌ شوند.

گاهی کاهش بویایی به علت آسیب ناحیه بویایی یا رشته‌های عصبی آن روی می ‌دهد. یک عفونت ویروسی،‌ آلرژی یا یک عفونت مزمن بینی می ‌تواند مانند صدمات سر، جراحی بینی یا یک تومور بینی به این اعصاب صدمه بزند.

علت دیگر کاهش حس بویایی، پولیپ است. پولیپ توده‌ای است ناشی از تورم پرده های بینی که می ‌تواند مجرای بینی را مسدود کند. اغلب افراد مبتلا به فقدان حس بویایی قادرند طعم شور، شیرین، ترش و تلخ را که به‌ وسیله زبان حس می‌ شوند از هم تشخیص دهند، اما در تشخیص مزه‌های ملایم‌ تر و حس هایی که هم طعم و هم بو نیاز دارند، دچار مشکل هستند.

اگر بدون هیچ علت مشخصی حس بویایی شما کاهش یافته است با پزشک مشورت کنید.

پولیپ‌های بینی و آلرژی مزمن بینی شایع ‌ترین علل کاهش بویایی هستند. پزشک مجاری بینی شما را از لحاظ وجود تومور بررسی می ‌کند.

خطرات کاهش حس بویایی

در اغلب موارد از دست دادن حس بویایی رنج ‌آور است. گاهی اوقات این حالت نشانه یک بیماری خطرناک ‌تر است، مثل وجود پولیپ،‌ تومور یا آسیب سر.

بویایی

برای تشخیص وجود پولیپ‌، تومور یا یافتن علایمی دال بر آسیب ‌سر ممکن است به تصویربرداری رایانه‌ ای از قبیل "سی ‌تی‌ اسکن" یا تصویربرداری به شیوه "ام.آر.آی" نیاز باشد.

اگر بعد از بیهوشی ناشی از وارد آمدن ضربه ای به سر یا سایر صدمات مغزی دچار کاهش بویایی شده‌اید، ممکن است این ضربه عامل بروز مشکل باشد.

از دست دادن بویایی، شما را در معرض خطرات خاصی قرار می‌ دهد.

اگر ضعف بویایی دارید، حتی در خانه و محل کار خود، مراقب دود باشید، چون احتمال دارد بوی دود ناشی از یک آتش‌ سوزی را حس نکنید.

علاوه بر این تاریخ انقضای خوراکی ‌ها را به دقت بررسی کنید و غذاها را به شیوه صحیح منجمد کنید تا از خوردن غذای فاسدی که قادر به تشخیص بوی آن نیستید، محفوظ بمانید.

درمان

اگر علت کاهش بویایی شما، حساسیت بینی یا پولیپ بینی ‌است، درمان این اختلالات در اغلب موارد، حس بویایی شما را به حالت طبیعی باز می ‌گرداند.

اگر علت آن چندان روشن نیست، مانند بسیاری مواقع که از یک عفونت ویروسی ناشی می ‌شود، احتمالا پس از ترمیم خود به خودی بافت ناحیه بویایی، حس بویایی شما نیز باز خواهد گشت.

دکتر علیرضا ناصری

هفته نامه سلامت

*مطالب مرتبط:

گرفتگی بینی چیست؟

آلرژی بینی، عوامل بروز و راه های پیشگیری

پولیپ‌ بینی

راه های درمان گرفتگی بینی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.