تبیان، دستیار زندگی
«جامعه‌شناسی مواد مخدر» عنوان کتابی است نوشته «هانری برژرون» و ترجمه هوشنگ فرخجسته که به بررسی ابعاد و آثار متقابل مواد مخدر در جامعه به عنوان یک پدیده نابهنجار اجتماعی می‌پردازد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جامعه‌شناسی مواد مخدر


«جامعه‌شناسی مواد مخدر» عنوان کتابی است نوشته «هانری برژرون» و ترجمه هوشنگ فرخجسته که به بررسی ابعاد و آثار متقابل مواد مخدر در جامعه به عنوان یک پدیده نابهنجار اجتماعی می‌پردازد.

جامعه‌شناسی مواد مخدر

از زمانی که مواد مخدر به عنوان یک مساله اجتماعی شناخته شده، کوشش هایی صورت گرفته، تا مشخص شود که چرا برخی به مواد شیمیایی وابسته می شوند، درحالیکه دیگران عین مصرف، وابسته نمی شوند.

برخی معتقدند که این امر یک بیماری دارویی است، عده ای آن را در یک بافت فرهنگی بررسی می کنند و عده ای آن را واکنش سازگار فردی می دانند. بعضی نیز آن را یک بحران شخصیتی و عده ای دیگر آن را مساله ای روان شناختی قلمداد می کنند.

در این اثر که نه در بردارنده تمام کتاب ابادینسکی تحت عنوان "درآمدی بر مواد مخدر" بلکه تنها ترجمه فصل هفتم آنست مباحثی در مورد مصرف مواد مخدر و عوامل مۆثر بر آن گرد آمده است.

مدیر مسوول انتشارات بهمن‌برنا ، بیان کرد: کتاب «جامعه‌شناسی مواد مخدر» با هدف آشنایی و بررسی ابعاد جامعه‌شناختی مواد مخدر به عنوان یک پدیده نابهنجار اجتماعی در جوامع امروزی به چاپ رسیده است.

محمد شاپوری ادامه داد: تاکنون آثار بسیاری در حوزه مواد مخدر منتشر شده است که می‌توان از این ترجمه به عنوان یک اثر جامعه‌شناختی مطلوب از حیث جامعیت گفتار و تازگی موضوع و محتوا، نام برد.

وی گفت: به طور کلی در این کتاب مسایل مربوط به هنجا‌رهای اجتماعی، آثار مواد مخدر در یک جامعه و برخورد جامعه با افراد مبتلا شده به اعتیاد بررسی می‌شود.

مدیر مسوول انتشارات بهمن‌برنا افزود: تالیف اصلی این کتاب، چاپ سال 2009 میلادی به زبان فرانسوی است که توسط زنده‌یاد دکتر هوشنگ فرخجسته به فارسی برگردان شده است.

وی با اشاره به این مطلب که این اثر دارای چهار بخش اصلی است گفت: «مواد مخدر، فرهنگ و جامعه»، «جامعه‌شناسی انحراف -استعمال مواد مخدر و اعتیاد»، «ماده مخدر، بزهکاری و جنایت» و «ممنوعیت، کنترل و تدوین مقررات» عنوان‌هایی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

این اثر دارای چهار بخش اصلی است گفت: «مواد مخدر، فرهنگ و جامعه»، «جامعه‌شناسی انحراف -استعمال مواد مخدر و اعتیاد»، «ماده مخدر، بزهکاری و جنایت» و «ممنوعیت، کنترل و تدوین مقررات» عنوان‌هایی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

شاپوری بیان کرد: در بخش نخست این کتاب «عناصر مردم‌شناسی تاریخی و فرهنگی استعمال مواد مخدر»، «سرایت‌شناسی و شناسایی عناصر آن از مصرف منظم تا مصارف نابهنجارانه» بررسی می‌شود.

مدیر مسوول انتشارات بهمن‌برنا افزود: بخش دوم این اثر به «مکانیسم‌های استعمال مواد مخدر بر جنبه‌های زندگی، تعامل و حرفه»، «جامعه‌شناسی انحراف و تکوین اجتماعی اعتیاد»، «خود کنترلی‌های مصرف از بعد مدیریت، عقلانیت و اخلاق» و «راهکارهای چگونگی ترک اعتیاد» اشاره می‌کند.

وی ادامه داد: «فقر، اقتصاد زیرزمینی و مقاومت»، «استعمال‌کنندگان و فروشندگان دست دوم» و «قاچاقچیان و بازار مواد مخدر» از موضوع‌هایی است که ابعاد بزهکاری و جنایت را شرح می‌دهد و در بخش سوم کتاب به آن پرداخته می‌شود.

شاپوری، «سیاست‌های مبارزه با عرضه و تقاضای مواد مخدر»، «عناصر اجتماعی- سیاسی تکوین کنترل بین‌المللی مواد مخدر»، «سیاست‌ها و مقررات ملی مبارزه علیه استعمال مواد مخدر و خرید و فروش آن» را از مسایل مطرح شده در فصل چهارم کتاب عنوان کرد و گفت: در این بخش به «سیاست‌های درمانی» و «ادغام دوباره اعتیاد و بهداشتی شدن معضل مواد مخدر» اشاره می‌شود.

مدیر مسوول انتشارات بهمن‌برنا در پایان از انتشار کتاب‌هایی با موضوع‌های جامعه‌شناسی و پدیده‌‌های نابهنجار اجتماعی تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: کتاب «جامعه‌شناسی ریسک» عنوانی است نوشته مهرداد نوابخش که به تازگی از این انتشارات در حوزه جامعه‌شناختی و خانواده منتشر شده است.

چاپ نخست کتاب «جامعه‌شناسی مواد مخدر» نوشته «هانری برژرون» و ترجمه هوشنگ فرخجسته در 128 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه و بهای چهار هزار تومان از سوی انتشارات بهمن‌برنا منتشر شده است.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منابع: ایبنا، آی کتاب