تبیان، دستیار زندگی
یك گزارش تغذیه ای دررابطه با مواد غذایی و تأثیرات آن نوشت: نوشیدن یك لیوان آب پرتقال در هنگام شب ، باعث سوزش معده و عصبانیت می شود در حالیكه نوشیدن همین لیوان آب پرتقال هنگام صبح به عمل هضم كمك كرده و باعث تولید انرژی بیشتری...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كی غذا بخوریم؟ و چه بخوریم؟

یك گزارش تغذیه ای دررابطه با مواد غذایی و تأثیرات آن نوشت: نوشیدن یك لیوان آب پرتقال در هنگام شب ، باعث سوزش معده و عصبانیت می شود در حالیكه نوشیدن همین لیوان آب پرتقال هنگام صبح به عمل هضم كمك كرده و باعث تولید انرژی بیشتری می شود.

تمامی مواد غذایی كه ما مصرف می كنیم می توانند در برخی از ساعات روز سودمندتر باشند.

یك محقق فرانسوی به تازگی به دنبال پژوهشهای طولانی خود، موارد جدیدی را پیرامون نحوه جذب غذا در ساعات مختلف روز كشف كرده است.

بر پایه این پژوهشها برخی از مواد غذایی در روز و برخی دیگر در شب فواید بیشتری به بدن می رسانند، به اعتقاد وی برخی از مواد غذایی هنگام ظهر به خوبی جذب بدن می شوند در صورتیكه اگر همین مواد غذایی درشب استفاده شوند جذب آن بسیار كمتر خواهد بود.

برای مثال بدن ما نیاز اجتناب ناپذیری به ویتامینA دارد. شمار زیادی از بیماری ها از جمله امراض پوستی به دلیل كمبود این ویتامین پدید می آید. ویتامینA بعد از جگر در هویج بیشتر یافت می شود اگر هویج در صبح و یا نیمه روز خورده شود ویتامین های آن به طور كامل آزاد و جذب بدن می شود اما اگر در نزدیكی شب خورده شود، جذب ویتامینAاز آن بسیار مشكل خواهد بود.

درحالیكه استفاده از سیب بر خلاف هویج است.

خوردن سیب برای كیسه صفرا ، كبد و پانكراس( لوزه المعده) بسیار سودمند است. سیب ترشحات اسیدی معده را افزایش می دهد . خوردن سیب درشب به هضم غذا كمك كرده ، در نتیجه خواب خوشی را به همراه خواهد داشت.

طبق این مطالعات هر ماده غذایی حداكثر ِ فواید خود را در ساعات خاصی به بدن می رساند. برای مثال استفاده از شیر و تخم مرغ كه دارای ویتامینBهستند در شب، به مراتب بهتر از استفاده آن در روز است چرا كه این ویتامین هنگام شب به راحتی جذب بدن می شود.

بر اساس این یافته ها استفاده زیاد از تخم مرغ و شیر به همراه گوشت قرمز سبب ایجاد حالت خستگی دائمی در افراد می شود. بر خلاف آن نیز استفاده زیاد از گوشت و غذاهایی كه خوردن آنها در روز پیشنهاد می شود باعث ایجاد انرژی بیش ازحد و درنتیجه عصبانیت، تشویش، تحریك و همچنین جوش زدن بیش از حد افراد خواهد شد.

خوردن مواد غذایی در ساعاتی كه بیشتر مفید و قابل جذب بدن باشند مانع بروز چاقی و باعث حفظ وزن مناسب بدن نیز می گردد .

برای مثال اگر لبنیات در نیمه روز مصرف شوند به سختی جذب بدن خواهند شد و در نتیجه سبب پدید آمدن یك منبع انرژی استفاده نشده كه به چربی تبدیل می شود، می گردند درصورتیكه همین لبنیات اگر در ساعات ویژه خود مصرف شود سبب وزن اضافی نخواهد شد.

یك اصل كلی درباره بهره گیری از غذاها در وقت مناسب وجود دارد. بهتر است برای ناهار، غذایی مناسب و كامل خورد و در شب غذایی سبك.

مطلب مهم دیگر این كه درهنگام شب باید آب نوشید چرا كه آب هنگام شب بدن را بهتر پاكیزه می كند. تغذیه در زمان مناسب به معنای نیرو بخشیدن بیشتر به ساختمان بدن است.

برای مثال خوردن سالاد و گوجه فرنگی در ظهر، باعث جذب كامل آن خواهد شد در حالیكه در شب، به معنای تهاجم غیرقابل تحملی برای معده خواهد بود.

یافته های این پژوهش ها یك اصل كلی نیست و نمی توان به طور قطعی بیان كرد كه خوردن فلان ماده غذایی در فلان وقت مفید است. اصل این است كه برای به دست آوردن كفایت تغذیه ای باید در رژیم غذایی خود كنترل انرژی، تعادل، تنوع و میانه روی بین مواد غذایی را مورد توجه قرار دهیم.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.