تبیان، دستیار زندگی
کاهش وزن پس از بارداری و رسیدن به وزن مناسب مسئله‌ای زمان‌بر اما امکان‌پذیر است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کاهش وزن پس از زایمان

www.novindiet.com


کاهش وزن پس از بارداری و رسیدن به وزن مناسب مسئله‌ای زمان‌بر اما امکان‌پذیر است.

کاهش وزن

برای کاهش وزن مناسب باید برنامه غذایی سالم داشت و فعالیت بدنی را در برنامه روزانه گنجاند.

هیچ راز یا مسئله‌ی پیچیده ‍ ‌ای در کاهش وزن و سایز بعد از بارداری وجود ندارد.

تنها عوامل موثر در این امر داشتن برنامه غذایی سالم، فعالیت بدنی مستمر و روزانه و صبر و شکیبایی زیاد است. فراموش نکنید تنها هدف کاهش وزن پس از بارداری کاهش سایز و امکان پوشیدن لباس‌های قبل از بارداری نیست بلکه هدف اصلی افراد باید این گونه تعریف شود که کاهش وزنی که پس از بارداری صورت می‌گیرد موجب ارتقای سطح سلامت زنان در طول زندگی‌شان می‌شود.

نحوه تغذیه و عادات غذایی

همان‌طور که زنان در زمان بارداری عادات غذایی و مواد غذایی دریافتی خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند تا نیازهای کودکشان را برای رشدی مناسب تأمین کنند باید توجه داشته باشند که پس از بارداری نیز تأمین مواد مغذی مورد نیاز اهمیت بسیار دارد؛ خصوصاً در مادرانی که کودکشان را با شیر خود تغذیه می‌کنند. انتخاب‌های سالم و درست مواد غذایی می‌تواند موجب کاهش وزن سالم پس از بارداری شود.

* دریافت میوه، سبزیجات و حبوبات: مواد غذایی حاوی فیبر زیاد مانند میوه، سبزیجات و حبوبات علاوه بر آن که مواد مغذی با ارزشی را برای شما فراهم می‌آورند به شما کمک می‌کنند تا برای مدت زمان طولانی‌تری احساس سیری کنید.

* کاهش سایز وعده های غذایی: توجه داشته باشید به منظور کاهش کالری دریافتی نباید وعده های غذایی را به طور کامل حذف کرده و یا میزان میوه و سبزیجات دریافتی را کاهش دهید چرا که در این صورت منابع مغذی بسیاری را از دست می‌دهید.

* کنار گذاشتن خوراکی‌های وسوسه انگیز: آشپزخانه‌ی خود را با غذاهای سالم پُر کنید. خوراکی‌های پر کالری و وسوسه انگیزه را دور بریزید.

* دریافت غذا تنها در زمان گرسنگی: چنانچه مضطرب یا عصبی هستید و یا تنها به دلیل زمان صرف وعده غذایی تصمیم در خوردن غذا دارید صبر کنید و خود را به انجام کار دیگری غیر از غذا خوردن مانند تماشای تلویزیون، مطالعه و یا قدم زدن مشغول کنید.

آشپزخانه‌ی خود را با غذاهای سالم پُر کنید. خوراکی‌های پر کالری و وسوسه انگیزه را دور بریزید

فعالیت بدنی روزانه

در گذشته به زنان توصیه می‌شد برای انجام فعالیت بدنی حداقل تا 6 هفته پس از زایمان صبر کنند در صورتی که امروزه این تفکر وجود ندارد. اگر زنان در زمان بارداری فعالیت بدنی داشته و همین طور زایمان معمولی داشته باشند انجام فعالیت بدنی سبک پس از زایمان ایمن بوده و مشکلی ایجاد نمی‌کند. در صورت زایمان‌های پیچیده تر باید با پزشک متخصص زنان (در مورد زمان شروع فعالیت بدنی) مشورت شود.

* داشتن آرامش : قبل از انجام فعالیت بدنی به فرزند خود شیر بدهید.

* شروع آهسته و پیوسته: فعالیت بدنی خود را با حرکات و ورزش‌های ساده مانند پیاده‌روی، شنا و دو چرخه ثابت شروع کنید و پس از بازیابی بنیه خود می‌توانید مدت و شدت فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.

* انجام ورزش‌های هوازی شما را در کاهش توده چربی شکمی که نیازمند اصلاح و تغییر برنامه غذایی و ورزش است، کمک می‌کند.

* اگر اختصاص زمانی به انجام فعالیت بدنی برای شما مشکل است سعی کنید کودکتان را با خود همراه کنید. برای مثال می‌توانید کودکتان را در پیاده روی روزانه همراه خود ببرید و یا در انجام حرکات کششی او را در آغوش بگیرید.

* داشتن فعالیت گروهی: بهتر است برای انجام فعالیت بدنی تنها نباشید و مادرانی را که شرایط شما را دارند با خود همراه کنید.

توجه داشته باشید در حین ورزش و پس از آن مایعات بسیار بنوشید و در صورت احساس درد، سرگیجه، تنگی نفس فعالیت بدنی خود را متوقف کنید چرا که می‌تواند به دلیل ورزش بیش از حد توان شما باشد.

در نهایت توجه داشته باشید که با برنامه غذایی مناسب و انجام فعالیت بدنی می‌توانید کاهش وزن مناسب (هفته ای 500 گرم) داشته باشید. کاهش وزن، 6 ماه یا بیشتر طول می‌کشد. اما فراموش نکنید که در هدف گذاری نباید دچار افراط شوید و لذا نباید توقع وزن و اندام سابق خود را داشته باشید چرا که وارد دوره جدیدی از زندگی‌تان می‌شوید پس واقع‌بینانه آن را بپذیرید.

برای مشاهده‌ی وب‌سایت دکتر فرشچی می‌توانید به آدرس اینترنتی www.novindiet.com مراجعه نمایید.

دکتر حمیدرضا فرشچی – همکار تبیان

متخصص تغذیه و فوق تخصص دیابت و چاقی

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

6 توصیه برای لاغری بعد از بارداری

رژیم لاغری بعد از زایمان

تغذیه صحیح در دوران شیردهی

بخور نخورهای زمان شیردهی

تغذیه‌ی مناسب برای زنان شیرده

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.