تبیان، دستیار زندگی
اسلام بدون دلیل علمی نیست در جایی شنیدهام یك محقق بر روی آثار روان انسان در هنگام نماز تحققات به عمل آورده است لطفا در این باره برای من توضیح دهید. پاسخ: با عرض سلام و تحیت! در اینكه محققی به خصوص در باره نماز و آثار روا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همانطور كه میدانیم هیچیك از دستورهای اسلام بدون دلیل علمی نیست. در جایی شنیدهام یك محقق بر روی آثار روان انسان در هنگام نماز تحققات به عمل آورده است لطفادر این باره برای من توضیح دهید.

آیا خدا را می توان دید؟

در اینكه محققی به خصوص در باره

نماز و آثار روانی آن تحقیقی به عمل آورده باشد، چیزی بدست نیاوردیم؛ ولی به طور كلی باید گفت كه دانشمندان و پزشكان سالیان سال است به این نكته رسیده اند كه دعا و ارتباط با موجودی مافوق این عالم ماده در درمان بسیاری از بیماریهای روانی و حتی جسمانی بسیار مؤثر است؛ كه به چند مورد اشاره می شود.

دكتر آلكسیس كارل – برنده جایزه نوبل- می گوید: "دعا و

نماز قوی ترین نیرویی است كه چون قوه جاذبه زمین، وجود حقیقی و خارجی دارد. در حرفه پزشكی خود من مردانی را دیده ام كه پس از آن كه تمام معالجات پزشكی در حال آنان مؤثر واقع نشد، به نیروی دعا و عبادت از بیماری و مالیخولیا رهایی یافتند. بشر می كوشد، از راه دعا نیروی محدود خود را با متوسل شدن به منبع نامحدود تمام نیروها افزایش دهد. وقتی ما دعا می خوانیم خود را به قوه پایان ناپذیری كه تمام كائنات را به هم پیوسته است متصل می كنیم. غیر ممكن است مرد یا زنی تنها برای یك لحظه به دعا بپردازد و نتیجه مثبت و مفیدی از آن نگیرد."

و اینك به تحقیق جالبی كه در این زمینه به انجام رسیده است توجه كنید.

به گزارش خبرگزاری آلمان از فرانكفورت، محققان فشار خون 155 نفر آمریكایی مسلمان آفریقایی تبار را كه 25 تا 45 سال سن داشتند را به طور 24 ساعته اندازه گیری كردند و دریافتند، فشار خون این افراد پائین تر از حد متوسط است. این افراد دارای اعتقادات راسخ مذهبی بوده و به طور مرتب

نماز می خواندند.

مجله پزشكی "آرزته ساتیونگ" چاپ آلمان می نویسد: نكته جالب توجه آنكه در بررسی دیگری كه در دانشگاه "دوك" در كارولینای شمالی انجام شد، این مسأله در مورد گروهی از سفید پوستان آمریكایی كه مدعی داشتن اعتقادات راسخ مذهبی بودند، اما

نماز نمی خواندند، صدق نكرد و كاهش فشار خون در آنان مشاهده نشد.(روزنامه جمهوری اسلامی، 9/5/80)

روزنامه انگلیسی "ایندیپندنت" اخیرا با استناد به یك پروژه تحقیقاتی می نویسد: داشتن اعتقادات مذهبی باعث می شود تا انسان كمتر دچار افسردگی شود و سلامت روحی خود را حفظ كند؛ مثلا افرادی كه به مسجد یا كلیسا می روند در مقایسه با افرادی كه هرگز پا به این مكانها نمی گذارند، افرادی سالم ترند و زود از بیماریها بهبود پیدا می كنند و بهتر هم در جامعه می درخشند.

این روزنامه با نام بردن از ایمان،

نماز، قرائت متون دینی و … به عنوان جنبه های خوب و مفید اعتقادات انسان می نویسد: طبق بررسی های بعمل آمده، بسیاری از افرادی كه از ناراحتی های روانی رنج می برند، با حضور در محیط های مذهبی آرامش پیدا كرده اند.(روزنامه جمهوری اسلامی و كیهان، 14/7/78، به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی)

جهت كسب اطلاعات بیشتر می توانید به كتاب "دین و روان"، ویلیام جیمز و "عصر امام خمینی(ره)"، احمد رضا حاجتی مراجعه فرمایید.

با تشكر.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.