تبیان، دستیار زندگی
پاسخ: با سلام و عرض تحیت! مبارزه با عجب، مثل بسیاری از مفاسد اخلاقی دیگر، دو راه عمومی دارد: یكی راه علمی و دیگری راه عملی. در راه علمی شما مطالب و مسائلی یاد می گیرید و آنها را برای خود خوب تصویر می كنید، كه این ت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برای جلوگیری از عجب در عبادت چه باید كرد؟

نماز

با سلام و عرض تحیت!

مبارزه با عجب، مثل بسیاری از مفاسد اخلاقی دیگر، دو راه عمومی دارد: یكی راه علمی و دیگری راه عملی.

در راه علمی شما مطالب و مسائلی یاد می گیرید و آنها را برای خود خوب تصویر می كنید، كه این تصاویر درمان عجب را میسر می كند؛ و در راه عملی به كمك عمل یا اذكاری به دفع آن می پردازید كه البته هر دو مكمّل هم می باشند.

در راه اوّل باید توجه كنید كه عجب نوعی تكبر و خودبینی و بی ادبی به محضر خداست. واقعاً شما بودید كه به

عبادت برخاستید یا خدا بود كه شما را كمك كرد و توفیق داد؟ واضح است اگر شما همه كاره بودید باید در همه حالات و زمانها می توانستید چنین كنید، حال آنكه گاهی نماز واجب هم از شما قضا می شود و گاهی با تقلاهای بسیار هم نمی توانید به خود حال معنوی دهید! پس معلوم است نسیم از جهت دیگری می وزد و ما كاره ای نیستیم.

حال آیا آن خدایی كه توانسته مرا به خود جلب كند، از برخی بدی ها جدا نماید و اندكی از لذت مناجات به من بچشاند، نمی تواند آن دیگری را ـ كه من خود را از او بهتر می بینم ـ هم بدان جا رساند، بلكه بالاتر ببرد و مرا واگذارد؟!

توجه به امثال این گونه مطالب و حدیث نفس كردن اینها با خود، الحق نافع است.

در حدیث است خداوند برخی دوستان خود را به گناه می اندازد تا به عجب نیافتند! یعنی چه بسا دیگرانی در چشم من گنه كارند و من از آنها بهترم، دوست تر از من، نزد خدا باشند! و خدا چون خواسته آنها به حال من گرفتار نشوند، آنها را به گناه انداخته تا حالت خاكساری و خجالت داشته باشند ـ كه نزد خدا محبوب تر است تا حالت عجب و ترفع.

در این باره، حرفهای بلندی را در حدیث سوم اربعین حدیث امام خمینی(ره) ملاحظه فرمائید.

راه عملی، چنانچه شیخ العرفا آیة الله بهجت(مده)، در رساله بسوی محبوب فرموده اند، بسیار گفتن ذكر "لاحول ولاقوه إلا بالله العلی العظیم" است.

توجه كنید كه معنای "لاحول ولاقوة..." همان است كه در بالا گفتیم، و امام باقر(ع) همین گونه تفسیر كرد كه "حائلی بین تو و گناه نیست، جز خداوند و اراده او؛ و قوت و نیرویی برای تو در ثواب نیست، مگر از سوی خدای متعال."

با توجه به این تفسیر زیبا زیاد گفتن آن ذكر قطعاً نافع است؛ ان شاء الله.

با التماس دعا.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.