تبیان، دستیار زندگی
در تعالیم اسلامی تأکیدات فراوانی در زمینۀ تلاش برای کسب مال حلال و دوری از حرام خواری وجود دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خوردنی ها بر جسم و روان ما تأثیر دارد


در تعالیم اسلامی تأکیدات فراوانی در زمینه تلاش برای کسب مال حلال و دوری از حرام‌خواری وجود دارد. بررسی آیات قرآن نشان از این حقیقت دارد که خوردن مال حرام نه تنها در زندگی اخروی، بلکه در همین جهان نیز تأثیراتی منفی خواهد داشت .


روزی حلال

نقش روزی حلال در زندگی انسان‌ها

در این بخش به بیان برخی از اثراتی که در پی خوردن انواع مال ها به وجود می آید ، پرداخته خواهد شد:

1ـ تأثیر بر رفتار: خداوند متعال در قرآن رسولان خویش را به خوردن مال حلال فرمان داده و می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّیِّباتِ وَ اعْمَلُوا صالِحاً إِنِّی بِما تَعْمَلُونَ عَلِیم‏؛ اى پیامبران! از غذاهاى پاكیزه بخورید، و عمل صالح انجام دهید، كه من به آنچه انجام مى‏دهید آگاهم». بر این اساس رابطه‌ای تنگاتنگ میان اعمال انسان و مالی که می‌خورد وجود دارد.

به همین علت است که امام حسین (علیه السلام) در روز عاشورا علت عدم تأثیر سخنشان را بر پیروان یزید پر بودن شکم‌ها از مال حرام می‌دانند. کسانی که در زندگی از مال حلال استفاده می‌کنند خداوند قلبشان را نورانی می‌سازد و در پرتو این نور می‌توانند طریق صحیح را به دست آورده و در آن گام بردارند.

آنچه ما می‌خوریم مستقیماً یا غیر مستقیم بر روان تأثیرگذار است. این از آن جهت است كه میان روح و بدن تمایل و علاقه‌ای است كه پی در پی در تأثیر و فعل و انفعال از یكدیگرند.

خداوند در ذیل آیه اصحاب كهف دقت آن ها را به لقمه حلال و پاكیزه این‌گونه بیان می‌فرماید: « ... فَابْعَثُوا أَحَدَكُمْ بِوَرِقِكُمْ هذِهِ إِلَى الْمَدِینَةِ فَلْیَنْظُرْ أَیُّها أَزْكى‏ طَعاماً فَلْیَأْتِكُمْ بِرِزْقٍ مِنْهُ وَ لْیَتَلَطَّفْ وَ لا یُشْعِرَنَّ بِكُمْ أَحَداً ... ؛ ... اكنون یک نفر از خودتان را با این سكّه‏اى كه دارید به شهر بفرستید، تا بنگرد كدام یک از آن‌ها غذاى پاكیزه‏ترى دارند، و مقدارى از آن براى روزى شما بیاورد ... »

2ـ تأثیر بر تربیت فرزندان: انسان شگفت انگیزترین مخلوق خداوند و والاترین نشانه قدرت حق است. او دارای حقیقتی ملكوتی است و آفریده شده تا به مقام خلیفه الهی برسد و این جز با تربیت صحیح و درست میسر نمی‌شود. شخصیت در انسان از ابعاد جسمانی، عاطفی، اخلاقی، اجتماعی و شناختی تشكیل شده است.

عوامل محیطی (در این تحقیق لقمه حرام) می‌تواند بر رشد هر كدام از آن‌ها تأثیر گذاشته و زمینه‌های مثبت و منفی را در فرد ایجاد كند و در نهایت انتخاب راه را مهیا سازد.

یکی دیگر از موادی که در زمینه استفاده از آن توصیه‌هایی در اسلام آورده شده است گوشت می‌باشد. بر اساس دستورات شارع مقدس تنها گوشتی حلال است که به طریق اسلامی ذبح شده باشد. امروزه نیز ثابت شده است که خون‌گیری کامل تنها در ذبح اسلامی صورت می‌پذیرد که سبب جلوگیری از فساد سریع گوشت و رشد میكروارگانیسم می‌شود

خداوند تعال در آیه 12 سوره قصص هنگام نقل ماجرای حضرت موسی (علیه السلام) چنین آورده است: « ما همه زنان شیرده را از پیش بر او حرام كردیم (تا تنها به آغوش مادر بازگردد) و خواهرش (كه بی‌تابى مأموران را براى پیدا كردن دایه مشاهده كرد) گفت: آیا شما را به خانواده‏اى راهنمایى كنم كه مى‏توانند این نوزاد را براى شما كفالت كنند و خیرخواه او باشند؟!»

حقیقت آن است که اگر قرار باشد فردی در آینده بساط فرعون و فرعونیان را بر هم زده و در کوه طور با خدا صحبت کند باید به وسیله مال حلال پرورش یابد و بزرگ شود.

ماده‌ای كه از آن فرزندان به وجود می‌آیند از غذایی كه پدر و مادر تناول می‌كنند تولید می‌شود و در صورت نامشروع بودنِ درآمد شیطان در به وجود آمدن این فرزندان مشاركت می‌كند و گرایش این فرزندان به گناه بیش‌تر می‌شود و تربیت آن‌ها سخت‌تر و تكامل اخلاقی آن‌ها با مشكلات زیادتری روبه‌رو خواهد شد.

خداوند در سوره اسرا آیه 63 و 64 می‌فرماید: «برو! هر كس از آنان از تو تبعیت كند، جهنم كیفر شماست، كیفرى است فراوان!*هر كدام از آن‌ها را مى‏توانى با صدایت تحریک كن! و لشكر سواره و پیاده‏ات را بر آن‌ها گسیل دار! و در ثروت و فرزندانشان شركت جوى! و آنان را با وعده‏ها سرگرم كن! ولى شیطان، جز فریب و دروغ، وعده‏اى به آن‌ها نمى‏دهد» که بر اساس روایات شرکت در فرزندان به معنای انعقاد نطفه آن‌ها از مال حرام می‌باشد.

روزی

3ـ آثار جسمانی: از امور بسیار مهم و اساسی آن است که هیچ شئی‌ای بدون دلیل حرام نشده است و برخی از احکام دینی که در شرع مقدس اسلام مورد توجه قرار داده شده‌اند دارای آثار پزشکی و بهداشتی نیز هستند. در ذیل به برخی از این موارد اشاره خواهد شد:

ـ در تعالیم دینی خوردن گوشت مردار نهی شده است و بر اساس روایات انجام این عمل سبب قطع نسل، مرگ ناگهانی، ضعف بدن و فساد خواهد شد.

امروزه ثابت شده است که گوشت مردار به دلیل عدم خروج خون و ماندن عفونت در بدن مناسب استفاده نیست چراكه خون باقی‌مانده در رگ‌ها به دلیل فرآیندهای تخمیری و كاهش اسیدیته سریع فاسد می‌شود و اگر این گوشت مصرف گردد نمی‌تواند انرژی بدن را تأمین كند. به علاوه گوشتی كه مدتی در محیط باشد مصرف آن می‌تواند روی هورمون‌های تستروییدی و در سلول‌های جنسی و چرخه سلولی اثر سویی داشته‌باشد و احتمالاً علت عقیم شدن افرادی كه از مردار استفاده می‌كنند همین عامل است.

انسان باید در نظر داشته باشد چه می‌خورد و آنچه را می‌خورد از چه راهی به دست آورده است: « فَلْیَنْظُرِ الْإِنْسانُ إِلى‏ طَعامِه‏» چرا که تنها جسمش را تحت تأثیر قرار می‌دهد بلکه ممکن است اثرات بد و گاه جبران‌ناپذیری را بر روح خود و دیگران وارد سازد

الکل یکی دیگر از خوراکی های حرام

بر اساس آیه 219 بقره الکل از دیگر محرماتی است که در قرآن ذکر شده است. امروزه ثابت شده است که مصرف الکل بر تمام اعضای بدن به ویژه اعصاب تأثیرگذار است. از دیگر عوارض آن می‌توان به سوء تغذیه، اختلال در عملکرد کلیه و کبد، صدمات مکرر و ایجاد ضایعات مغزی اشاره نمود که در نهایت منجر به بی‌ثباتی اجتماعی، اختلال در حافظه و حرکات بدن و در نهایت مرگ می‌گردد.

یکی دیگر از موادی که در زمینه استفاده از آن توصیه‌هایی در اسلام آورده شده است گوشت می‌باشد. بر اساس دستورات شارع مقدس تنها گوشتی حلال است که به طریق اسلامی ذبح شده باشد. امروزه نیز ثابت شده است که خون‌گیری کامل تنها در ذبح اسلامی صورت می‌پذیرد که سبب جلوگیری از فساد سریع گوشت و رشد میكروارگانیسم می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که الکترولیت‌ها، سلول‌ها و تمام اعضای تشکیل‌دهنده بدن از موادی تشکیل شده‌اند که بارهای منفی و مثبتی دارند. هنگامی که حیوان در جهت قبله که میدان مغناطیسی زمین است با اندکی انحراف قرار می‌گیرد عناصرش بهترین آرایش را یافته و اثرات مثبتی بر سلامت اعضای آن خواهد داشت و در نهایت بر سلامت استفاده‌کننده نیز تأثیرگذار است.

این اندک نشان‌دهنده آن است که اسلام بر سلامت و تقویت قوای مسلمانان حرص است و آنچه بر آنان حرام نموده است تأثیراتی بر جسم و جان آنان خواهد داشت.

انسان باید در نظر داشته باشد چه می‌خورد و آنچه را می‌خورد از چه راهی به دست آورده است: « فَلْیَنْظُرِ الْإِنْسانُ إِلى‏ طَعامِه‏» چرا که تنها جسمش را تحت تأثیر قرار می‌دهد بلکه ممکن است اثرات بد و گاه جبران‌ناپذیری را بر روح خود و دیگران وارد سازد.

فراوری: زینب مجلسی راد

بخش قرآن تبیان


منبع:

مقاله بررسی تأثیر روزی حلال بر آرامش روحی روانی و سلامت جسمی، مجید گلی، احمد خسروی، ثریا تمدنزاده، مریم پسند، فاطمه احمدی، سهیلا سادا  امیری شهری، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود، اسفند 89.