تبیان، دستیار زندگی
كمپانی اپل با پرده‌برداری از روی آخرین طرح خود یعنی آیفون 5 تمامی كاربران موبایل را به‌وجد آورده، چرا كه این موبایل فوق پیشرفته دارای یكسری قابلیت‌های جدید و متفاوت‌تری در مقایسه با دیگر گوشی‌های موجود در بازار است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

10 قابلیت جدید در آیفون 5


كمپانی اپل با پرده‌برداری از روی آخرین طرح خود یعنی آیفون 5 تمامی كاربران موبایل را به‌وجد آورده، چرا كه این موبایل فوق پیشرفته دارای یكسری قابلیت‌های جدید و متفاوت‌تری در مقایسه با دیگر گوشی‌های موجود در بازار است. در اینجا به بررسی تفاوت‌های این گوشی با گوشی‌های پیشین می‌پردازیم و این مقاله می‌تواند به شما كمك كند تا بتوانید از این قابلیت‌های جدید سر در آورید!

10 قابلیت جدید در آیفون 5

طراحی جدید یكی از اولین تفاوت‌هایی است كه این گوشی با گوشی‌های دیگر دارد، همان‌طور كه تا به حال دیده‌اید آیفون‌هایی چون 3GS و 4S چندان تفاوتی با نسل‌های پیشین خود نداشته‌اند و از لحاظ شكل ظاهری مشابه همان گوشی‌ها طراحی شده‌اند.

به همین خاطر بیشتر كاربران انتظار داشتند كمپانی اپل در تلاش باشد تا شكل ظاهری آیفون 5 را به طور كامل تغییر داده و محصول بسیار جدید و متنوع‌تری را به بازار عرضه كند، تا به حال هم هر نمونه‌ای كه از این موبایل جدید دیده شد كمی بلند‌تر و باریك‌تر از آیفون‌های پیشین بوده است. علاوه بر این جنس پشت آیفون 5 از نوع آلومینیوم و پلاستیك ساخته شده كه كمپانی تلاش كرده رنگ این حاشیه پلاستیكی با رنگ روی صفحه گوشی هم رنگ شود.

به طور حتم می‌توان پیش‌بینی كرد این محصول نیز همانند دیگر محصولات آیفون عده‌ای طرفدار و عده‌ای مخالف خواهد داشت.

دومین تفاوت این موبایل با آیفون‌های قدیمی‌تر اندازه بزرگ‌تر صفحه نمایش آن است، البته اگر از ابتدای تولید گوشی‌های آیفون تا به حال بررسی كنیم، هر گوشی جدید تولید شده توسط كمپانی دارای صفحه نمایش بزرگ‌تری در مقایسه با محصول قبلی خود بوده است.

به همین منظور با بلندتر شدن سایز صفحه نمایش، مقدار رزولوشن صفحه نمایش نیز تغییر كرده و با كیفیت‌تر شده بنابراین برنامه‌هایی كه برای آیفون‌های پیشین نوشته شده‌اند لازم است برای این گوشی جدید دوباره نوشته شوند، تا بتوانند به درستی در صفحه نمایش بزرگ‌تر نمایش داده شوند.

10 قابلیت جدید در آیفون 5

در كل می‌توان گفت صفحه نمایش آیفون 5 بزرگ‌تر و پهن‌تر از صفحه نمایش گوشی‌های پیشین ساخته شده است.

یكی دیگر از عمده تفاوت‌های این گوشی با گوشی‌های دیگر پردازشگر A6 آن است، هر چند كمپانی اپل به طور مستقیم اطلاعاتی در زمینه پردازشگر آیفون 5 ارائه نداده است. تنها اطلاعاتی كه در این زمینه در دسترس قرار گرفته عكسی از پردازشگر سیلیكون این گوشی است، كه بر اساس این عكس می‌توان گفت این پردازشگر از نوع پردازشگر‌های A6 طراحی شده است.

به هر صورت خیلی از كاربران تا چند هفته گذشته پیش بینی می‌كردند كه پردازشگر آیفون 5 همانند آی پد و از نوع A5x خواهد بود، در حالی كه با نمایش این عكس تمامی تصورات به كلی تغییر كرد.

تمام گجت‌های تولید شده توسط كمپانی اپل دارای پورت 30 تایی جهت شارژ شدن هستند، این را می‌توان در آیفون‌ها و آی‌پد‌ها مشاهده كرد، البته این پورت‌ها برای جا به جایی اطلاعات به این گجت‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

LTE نوعی استاندارد است كه كار با موبایل را برای ما آسان‌تر كرده. با كمك این استاندارد شما اطلاعات را از روی اینترنت دانلود یا روی اینترنت آپلود می‌كنید، هر چند سرعت این نقل و انتقال به قدری سریع است كه باور آن دشوار است

تا به حال خیلی از منتقدان اپل را برای تغییر ندادن چنین پورتی از زمان تولید اولین گوشی تا به حال مورد انتقاد قرار دادند، به همین منظور كمپانی اپل در صدد برآمد تا در گوشی جدید آیفون مدل این پورت را تغییر دهد. به منظور ایجاد این تغییر گوشی‌های آیفون 5 دارای پورت 9 تایی هستند، با وجود این شما نمی‌توانید كابل‌های متداول مورد استفاده microUSB را به این گوشی‌ها متصل كرده و كار جا به جایی اطلاعات را انجام دهید، چرا كه چنین كابل‌هایی با پورت آیفون 5 هم خوانی ندارند.

حتماً تا به حال با نام LTE برخورد داشته‌اید، یا اگر هم نداشته‌اید بد نیست بدانید LTE نوعی استاندارد است كه كار با موبایل را برای ما آسان‌تر كرده. با كمك این استاندارد شما اطلاعات را از روی اینترنت دانلود یا روی اینترنت آپلود می‌كنید، هر چند سرعت این نقل و انتقال به قدری سریع است كه باور آن دشوار است.

10 قابلیت جدید در آیفون 5

كمپانی اپل در سال گذشته در تلاش بود از چنین استانداردی در گوشی‌های خود استفاده نكند، ولی با تغییر نظر این كمپانی گوشی‌های جدید اپل 5 دارای استاندارد‌های LTE به منظور جابه‌جا‌كردن اطلاعات است. این را هم باید اضافه كرد كه این استاندارد بیشتر برای شبكه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد كه با استاندارد LTE و با سرعت 4G كار می‌كنند.

یكی دیگر از مطرح‌ترین تكنولوژی‌هایی كه در حال حاضر در بسیاری از نقاط دنیا مورد بحث و بررسی قرار دارد، تكنولوژی NFC است، به همین منظور اپل در گوشی‌های آیفون 5 چیپ مورد نیاز برای استفاده از تكنولوژی NFC را قرار داده. در حقیقت تكنولوژی NFC به منظور ارسال و دریافت مطالب از طریق امواج رادیویی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به طور مثال شما می‌توانید با قرار دادن اطلاعات كارت پولتان درون گوشی، در هر مكانی كه نیاز بود پول پرداخت كنید، با روشن‌كردن NFC گوشی‌تان كار نقل و انتقال را به سادگی انجام می‌دهد.

هر چند استفاده از این تكنولوژی آنچنان كه باید باب نشده، ولی پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نزدیك اكثر مكان‌ها به این تكنولوژی مجهز شوند و با كمك آن انجام كارها آسان‌تر شود.

یكی دیگر از تغییرات گوشی‌های جدید در مقایسه با مدل‌های قدیمی‌تر به همراه داشتن دوربین‌های بهتر است، البته باید این را هم اضافه كنم كه دوربین اصلی گوشی كه در قسمت پشت آن قرار دارد دارای تفاوت چندانی با گوشی‌های 4S نیست ولی دوربین قرار داده شده در قسمت جلوی این موبایل بسیار پیشرفته‌تر و بهتر از دوربین‌های قدیمی‌تر ساخته شده است.

چرا كه تا به حال از دوربین‌های معمولی از نوع VGA در گوشی‌های اپل استفاده می‌شده، ولی این دوربین‌ها جای خود را به دوربین‌های 720P كه قابلیت ذخیره سازی ویدئو‌ها از نوع HD را هم دارند، داده‌اند.

10 قابلیت جدید در آیفون 5

نوبتی هم باشد نوبت به سیمكارت مورد استفاده در این گوشی‌ها می‌رسد، در آیفون جدید از استاندارد به روز‌تر Nano برای سیمكارت استفاده شده است. هر چند كمتر گوشی‌ای در حال حاضر از چنین تكنولوژی برای سیمكارت‌اش استفاده كرده، به همین منظور اپل برای پیشی گرفتن در صحنه رقابت از دیگر رقبای خود آیفون 5 را به چنین تكنولوژی مجهز كرده است.

این را هم باید اضافه كرد كه تكنولوژی سیمكارت‌های Nano اندازه سیمكارت را بسیار كوچك‌تر از تكنولوژی سیمكارت‌های Micro كرده، ولی بیشتر گوشی‌ها و سیمكارت‌ها به این تكنولوژی قدیمی‌تر سازگار‌تر هستند و براحتی با آنها كار می‌كنند.

یكی از كوچك‌ترین مزیت‌های این تغییر بیشتر شدن فضای داخل گوشی جهت استفاده برای مصارف دیگر است، به طور مثال كمپانی سازنده می‌تواند پورت‌های جانبی بیشتری برای گوشی‌اش طراحی كند.

از دیگر تغییرات این گوشی فوق مدرن با گوشی‌های دیگر بزرگ‌تر شدن اندازه باتری آن را می‌توان گفت، به خاطر همین بزرگ شدن ظرفیت این باتری به 1440mAH تغییر یافته، در حالی كه ظرفیت باتری‌های 4S تنها 1430mAH طراحی شده. این یعنی گوشی آیفون 5 برای مدت یك روز كامل می‌تواند برای شما كار كند، بدون این‌كه نیاز باشد آن را دوباره شارژ كنید.

و در نهایت جدید‌ترین سیستم‌عامل iOS 6 كه دارای برنامه‌های هوشمند‌تری از جمله Siri، Facebook integration، برنامه نقشه‌یابی جدید‌تر و Face Time هستند. این سیستم‌عامل فوق‌پیشرفته‌ترین سیستم‌عاملی است كه اپل تا به حال طراحی كرده است.

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع: جام جم آنلاین