تبیان، دستیار زندگی
به دنبال درج کاریکاتور مساله برانگیز در کیهان کاریکاتور و انتقاد مخاطبان و رسانه ها، حسین شریعتمداری در اطلاعیه ای از مخاطبان این رسانه عذرخواهی کرد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماجرای کاریکاتور جنجالی کیهان


به دنبال درج کاریکاتور مساله برانگیز در کیهان کاریکاتور و انتقاد مخاطبان و رسانه ها، حسین شریعتمداری در اطلاعیه ای از مخاطبان این رسانه عذرخواهی کرد.

دو هفته پیش بود که روزنامه شرق به خاطر چاپ کاریکاتوری توقیف شد. فرایندی که یک روز بیشتر به طول نیانجامید و از صبحی که خبرش روی خروجی یکی از خبرگزاری‌ها قرار گرفت به شب نکشید که روزنامه توقیف شد.

کاریکاتور

کاریکاتور جنجالی هادی حیدری که در روزهای هفته دفاع مقدس منتشر شد با واکنش سریع وزارت ارشاد روبرو شد و به علت توهین به رزمندگان و دفاع مقدس روزنامه شرق به محاق توقیف رفت.  اما گویا ماجرای کاریکاتورهای مساله دار ادمه دارد و در چند روز بعد  نشریه‌ای دیگر که وابسته به موسسه کیهان است کاریکاتور بحث برانگیز دیگری را منتشر کرده است.

کاریکاتوری که هویت پیامبری الهی را به سخره گرفته و یکی از مهم‌ترین داستان‌های قرآنی را به باد تمسخر گرفته است.

انتشار «کیهان کاریکاتور» متوقف شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سرپرست مۆسسه کیهان در اطلاعیه ای، ضمن ارائه  توضیحاتی درباره انتشار یک کاریکاتور تامل برانگیز در دوماهنامه «کیهان کاریکاتور» از توقف انتشار این نشریه تا زمان بهبودی و بازگشت مدیرمسئول جانباز آن خبر داد.

مۆسسه کیهان ضمن پوزش از این خطای ناخواسته، آمادگی خود را برای پذیرش هر نوع برخورد قانونی از سوی مراکز و مراجع ذیربط اعلام داشته و تأکید می‌کند که اینگونه نظارت‌ها را برای حفظ فضای رسانه‌ای میهن اسلامی ضروری و در خور استقبال نیز می‌داند

متن اطلاعیه حسین شریعتمداری به شرح ذیل است:

شریعتمداری

در آخرین شماره دو ماهنامه کیهان کاریکاتور که با مدیر مسئولی کاریکاتوریست برجسته و طراز اول کشورمان، برادر متعهد و جانباز آقای سید مسعود شجاعی طباطبایی منتشر می‌شود، کاریکاتوری به چاپ رسیده که هرچند موضوع آن انتقاد به «مدگرایی» و دور شدن جوامع از داشته‌های سنتی و ملی خود بوده است ولی کج‌سلیقگی در انتخاب سوژه آن به گونه‌ای است که بعید نیست در برخی از برداشت‌ها، حضور حضرت یوسف علیه‌السلام را در محفلی که زلیخا با شرکت زنان مصر ترتیب داده بود، به ذهن متبادر کند. در این کاریکاتور هیچ نام یا اشاره‌ای به آن پیامبر بزرگوار نشده است و پوشش زنان نیز برگرفته از پوشش سنتی و متداول دوران قاجاریه، یعنی سرآغاز ورود مدرنیته به کشورمان است. اما، از آنجا که احتمال برداشت سوء یاد شده نیز وجود دارد، مۆسسه کیهان ضمن پوزش از این خطای ناخواسته، آمادگی خود را برای پذیرش هر نوع برخورد قانونی از سوی مراکز و مراجع ذیربط اعلام داشته و تأکید می‌کند که اینگونه نظارت‌ها را برای حفظ فضای رسانه‌ای میهن اسلامی ضروری و در خور استقبال نیز می‌داند.

در خاتمه اشاره به این نکته نیز ضروری است که برادر عزیزم آقای سید مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر مسئول کیهان کاریکاتور یک جانباز شیمیایی جنگ تحمیلی است که در پی آثار باقیمانده از آسیب‌های شیمیایی هر از چند گاه برای مداوا در بیمارستان بستری می‌شود و اکنون نیز چند ماهی است که در یکی از بیمارستان‌های تهران تحت مراقبت ویژه و با قید ممنوعیت ملاقات بستری است. بی‌تردید در صورت حضور ایشان که یکی از کاریکاتوریست‌‌های متعهد و شناخته شده در سطح بین‌المللی است، کج سلیقگی و خطای یاد شده صورت نمی‌پذیرفت.

توضیح بیشتر آنان که انتشار کیهان کاریکاتور تا بهبودی کامل آقای سید مسعود شجاعی طباطبایی و بازگشت ایشان به مدیریت این دو ماهنامه، متوقف شده است.

حسین شریعتمداری

سرپرست مۆسسه کیهان

فرآوری: یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع:فارس /  تابناک