تبیان، دستیار زندگی
اگر شما هم سالادی از رنگ‌ها را هر روز میل کنید بیش از 12 هزار نوع سرباز و نگهبان به اسم فیتوکمیکال را به بدن تان رسانده‌اید تا از وضع سلامت شما مراقبت کنند. اثر برخی از آن‌ها را از رنگ شان می‌توان تشخیص داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترجمه رنگ میوه‌ها و سبزیجات


اگر شما هم سالادی از رنگ‌ها را هر روز میل کنید بیش از 12 هزار نوع سرباز و نگهبان به اسم فیتوکمیکال را به بدن تان رسانده‌اید تا از وضع سلامت شما مراقبت کنند. اثر برخی از آن‌ها را از رنگ شان می‌توان تشخیص داد.


 میوه

باوری غلط در جامعه شکل گرفته که با دیدن افراد کهن سال نمود بیشتری پیدا می‌كند. «عمر زیاد و سلامت آن‌ها، ناشی از خوردن روغن زرد و حیوانی است»! در واقع این روغن‌ها به شدت مضرند، اما غیر از استرس کمتر و فعالیت بیشتر، خوردن روزانه انواع میوه و سبزیجات از ضررشان کاسته، طول عمر و سلامت را به آن‌ها بخشیده است.

اگر شما هم سالادی از رنگ‌ها را هر روز میل کنید بیش از 12 هزار نوع سرباز و نگهبان به اسم فیتوکمیکال را به بدن تان رسانده‌اید تا از وضع سلامت شما مراقبت کنند. اثر برخی از آن‌ها را از رنگشان می‌توان تشخیص داد.

سبز

مانند اسفناج، کلم پیچ، بروکلی، جعفری، تره، کاهو، فلفل و... گردش خون را روان کرده، برای پیشگیری و مبارزه با سرطان‌ها مفیدند. سیگاری‌ها یا سرطانی‌ها اگر هر روز دو وعده غذایی خود را با آن‌ها همراه کنند، ابتلا یا پیشرفت سرطان را کند کرده‌اند.

قرمز

مثل گوجه‌فرنگی، هندوانه، آلبالو، تمشک و... ضد التهاب و محافظ سلول‌ها، به ویژه سلول‌های پوست هستند و جلوی رشد تومورها را می‌گیرند، ابتلا به پروستات و لک‌ومک پوستی حاصل از تشعشعات مضر آفتاب را به تأخیر انداخته یا حتی بهبود می‌دهند.

آبی، بنفش، ارغوانی

همچون پیاز قرمز، انگور قرمز، شاتوت، آلو برغان، چغندر و... علاوه بر دارا بودن اثرات قرمز، ضد کلسترول بد خون و در نتیجه ضد لختگی در مجاری باریک عروق هستند و روند پیری را کند می‌کنند.

نخود، خربزه، انگور، آووکادو، خیار و... پوکی استخوان را به تأخیر می‌اندازند، لکه‌های سرطانی پوست را برطرف می‌کنند، به قدرت بینایی می‌افزایند و از ایجاد آب مروارید جلوگیری می‌کنند.

نارنجی

از قبیل هویج، کدو تنبل، هلو و... در پیشگیری از ابتلا به سرطان، تقویت سیستم ایمنی، بازسازی اشکالات DNA و جلوگیری از انتقال این اشکالات به نطفه، و همچنین در تقویت بینایی و کارکرد قلب مۆثرند.

زرد و اندکی سبز

همانند نخود، خربزه، انگور، آووکادو، خیار و... پوکی استخوان را به تأخیر می‌اندازند، لکه‌های سرطانی پوست را برطرف می‌کنند، به قدرت بینایی می‌افزایند و از ایجاد آب مروارید جلوگیری می‌کنند.

میوه

زرد مایل به نارنجی

مثل نارنگی، انبه، آناناس و... آنتی‌اکسیدان‌هایی دارند که دشمن رادیکال‌های آزاد بدن به شمار می‌روند، از پیری جلوگیری می‌کنند، سرشار از ویتامین C و پیشگیری‌کننده از ابتلا به بیماری‌های قلبی و تقویت کننده سیستم گردش خون و عروق هستند.

سفید

مانند سیر، پیاز، گلابی، توت سفید، موسیر و... ضد ویروس، ضد قارچ و ضد باکتری هستند و علاوه بر این که خوراکی طبیعی برای بهبود سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند، از حمله قلبی جلوگیری می‌کنند، درد مفاصل را کم می‌کنند و جلوی سکته مغزی را می‌گیرند.

منبع: جام جم


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: golbanoo1391

مطالب مرتبط:

به دنبال سلامتی (ویژه‌نامه)

معجزه‌های توت فرنگی

زردآلو بخور، سالم بمونی!

فواید هویج برای سلامتی

سلامت پوست با مصرف میوه