تبیان، دستیار زندگی
امروز یک شنبه برابر با شانزدهم مهر 1391، بیستم ذی القعده 1433 هجری قمری و هفتم اکتبر سال 2012 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شانزدهم مهر در آینه تاریخ معاصر

رخداد تاریخی

امروز یک شنبه برابر با شانزدهم مهر 1391، بیستم ذی القعده 1433 هجری قمری و هفتم اکتبر سال 2012 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

16 مهر 1376

وزارت امور خارجه امریکا گروهک منافقین را به طور رسمی در لیست سازمان های تروریستی قرار داد. اما اخیرا پس از 15 سال در اقدامی عجیب نام آنها را از این لیست خارج کرد.

16 مهر 1370

دادسرای انقلاب اسلامی تهران اعلام کرد،«جان پاتیس» جاسوس امریکایی پس از تحمل دوران محکومیتش آزاد و از طریق اروپا عازم امریکا شد. او با پاسپورت ایتالیایی در اوایل جنگ تحمیلی عراق علیه ایران وارد کشورو در یک مرکز مخابراتی به عنوان تکنسین استخدام شد. نیروهای امنیتی پس از مشکوک شدن به وی، در مرداد 1365 او را دستگیر می کنند و پس از محاکمه مشخص می شود که او اخبار و اطلاعات مربوط به صادرات نفت را به سازمان جاسوسی آمریکا گزارش می کرده است.

16 مهر 1366

بالگردهای آمریکایی در مناطق شمالی خلیج فارس، قایق های گشتی متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مورد هجوم خود قرار دادند. این برای چندمین بار بود که ارتش آمریکا مستقیما در جریان جنگ عراق علیه ایران، شرکت می کرد.

16 مهر 1366

رژیم بعثی عراق منطقه ای در شمال شهر سومار را بمباران شیمیایی کرد که در اثر آن بسیاری از هموطنان به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

16 مهر 1365

در پی پیشروی های ایران در جریان عملیات والفجر9 و کربلای1، که به شکست استراتژی دفاع متحرک عراق منجر شده بود، شورای امنیت سازمان ملل هفتمین قطعنامه ( 588) را پیرامون جنگ تحمیلی صادر کرد. در متن این قطعنامه، اجرای قطعنامه ششم (582) مورد تاکید قرار گرفته بود که مورد قبول جمهوری اسلامی ایران واقع نشد.

16 مهر 1359

هواپیماهای جمهوری اسلامی ایران مراکز صنعتی و نظامی رژیم بعثی عراق را بمباران و خسارت های جبران ناپذیری به این مراکز وارد آورند. این حمله در پاسخ به بمباران مناطق مسکونی ایران بود که در اثر آن مردم غیرنظامی در شهرهای مختلف به شهادت رسیده بودند.

16 مهر 1359

«امام خمینی»(ره) در جمع جوانان انقلابی عراق در حسینیه جماران تاکید کردند، حکومت صدام رفتنی است.

16 مهر 1357

جمعی از روحانیون تهران در تلگرامی به «ژیسکار دستن» رییس جمهوری وقت فرانسه از او خواستند: اکنون که رهبر شیعیان جهان در فرانسه به سر می برند انتظار عموم مسلمانان ایران و جهان آن است که رییس جمهوری، دولت و ملت فرانسه، مقدم ایشان را گرامی بدارند و حد اعلای احترام و تکریم را که شایسته وی می باشد، رعایت کنند.

16 مهر 1357

«هواری بومدین» رییس جمهوری الجزایربا ارسال پیام برای «امام خمینی»(ره)، آمادگی دولت و ملت الجزایر را برای میزبانی ایشان جهت ادامه رهبری انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد.

16 مهر 1356

کنگره امریکا اعلام کرد فروش هواپیماهای آواکس به ایران را وتو نخواهد کرد.

16 مهر 1349

بزرگترین موافقتنامه اقتصادی ایران و اتحادجماهیر شوروی به امضا رسید. به موجب این موافقتنامه، شوروی اجازه اکتشاف نفت در بعضی حوزه های نفتی ایران را به دست آورد.

16 مهر 1348

ثˆداگلاس مک آرتور دومثˆ سفیر جدید امریکا وارد تهران شد.

16 مهر 1346

ساواک دستور تبعید «آیت الله سید مرتضی پسندیده» برادر بزرگ امام خمینی(ره) را به شهر خمین صادر کرد. وی امور مربوط به دفتر امام (ره) را در شهر قم انجام می داد.

16 مهر 1341

در پی اعلام تصویب لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی، علما و مراجع قم در تلگرافی برای «محمدرضا پهلوی»به این مصوبه اعتراض کردند. رژیم در ابتدا قصد مقاومت در برابر جریان‏های مخالف داشت اما زمانی که رژیم، استواری روحانیت و مردم را دید و علایم قیام عمومی را مشاهده کرد، در 10 آذر همان سال، با اشاره به مصوبه 7 آذر هیأت دولت، اعلام کرد که این تصویب‏نامه قابل اجرا نیست.

16 مهر 1307

در پی مخالفت‏های آیت‏اللَّه مدرس با دیکتاتوری رضاخان پهلوی، به دستور او، «سرتیپ درگاهی» رییس نظمیه تهران به همراه تعدادی از مأموران به خانه «آیت الله سید حسن مدرس» عالم بزرگوار و نماینده مجلس شورای ملی یورش برده و وی را مورد ضرب و جرح قرار دادند، در نهایت «آیت الله مدرس» به شهر خواف نزدیک مرز افغانستان تبعید شد.

16 مهر 1302

به دستور رضاخان، «قوام السلطنه» به اتهام شرکت در توطئه ترور وی، بازداشت، تبعید و روز سی ام مهرماه تحت الحفظ به عراق فرستاده شد.

تنظیم: هومن بهلولی