تبیان، دستیار زندگی
محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر در مراسم ویژه‌ای به خانواده انورسادات‌ نشان افتخار داد. انور سادات، رییس جمهور مصر پس از امضای پیمان صلح با اسرائیل در دهه ۸۰ توسط خالد اسلامبولی، یک نظامی اسلام‌گرا به قتل رسید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تجلیل مرسی از خانواده انور سادات


محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر در مراسم ویژه‌ای به خانواده انورسادات‌ نشان افتخار داد. انور سادات، رییس جمهور مصر پس از امضای پیمان صلح با اسرائیل در دهه 80 توسط خالد اسلامبولی، یک نظامی اسلام‌گرا به قتل رسید.

مرسی و خانواده انور سادات

محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر در مراسم ویژه‌ای برای قدردانی از نقش انورسادات در جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1973 در کاخ ریاست جمهوری مصر نشان‌های دولتی "گردنبند نیل" و "ستاره شرف" را به خانواده‌ی وی اعطا کرد.

به گزارش دویچه وله، جهان سادات، همسر انورسادات از محمد مرسی به دلیل این تصمیم قدردانی کرد. وی به تلویزیون دولتی مصر گفت: «من از آقای مرسی برای توجه‌ ویژه‌اش به انور سادات تشکر می‌کنم. این اولین بار است که در سی سال اخیر شاهد چنین برخورد شایسته‌ای هستیم.»

جنگ اکتبر 1973 به جنگ چهارم ارتش‌های عربی با اسرائیل گفته می‌شود. این جنگ با هدف پس گرفتن صحرای سینا و ارتفاعات جولان سوریه آغاز شد اما در نهایت سرانجامی برای اعراب نداشت.

انور سادات پس از جنگ اکتبر 1973 با اسرائیل معاهده صلح معروف به کمپ دیوید را امضا کرد و این کشور را به رسمیت شناخت. بر اساس این توافقنامه، صحرای سینا به مصر بازگردانده شد.

سادات در روز ششم اکتبر 1981 توسط خالد اسلامبولی ترور شد که از جمله مخالفان اسلامگرای داخلی در اعتراض به پیمان کمپ ‌دیوید بود.

بخش سیاست تبیان

منبع : تابناک