تبیان، دستیار زندگی
اگر می‌خواهید کودک شما بتواند در آینده در موقعیت‌های مختلف زندگی موفق عمل کند، باید جنبه‌های گوناگون هوش او را در کودکی فعال کنید. اسباب بازی‌هایی که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم، تأثیر زیادی در پویا کردن هوش فرزندانتان دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کودک باهوش دوست دارید؟

كارت تبریك روز جهانی كودك


اگر می‌خواهید کودک شما بتواند در موقعیت‌های مختلف زندگی موفق عمل کند، باید جنبه‌های گوناگون هوش او را در کودکی فعال کنید. اسباب بازی‌هایی که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم، تأثیر زیادی در پویا کردن هوش فرزندان تان دارند.


كارت تبریك روز جهانی كودك

شما كاربران عزیز تبیانی ضمن مطالعه ادامه این مقاله، می‌توانید برای تبریک روز پر خاطره كودك، از کارت تبریک زیبای طراحی شده در باشگاه کاربران استفاده کرده و خاطرات شیرین دوران كودكی را برای دوستان و آشنایان خود زنده کنید. برای ارسال این كارت اینجا كلیك كنید.

ظرفیت افراد برای یادگیری و توانایی آن‌ها برای پاسخ موفقیت آمیز دادن به موقعیت‌های جدید و استفاده از تجربیات گذشته را هوش می‌خوانند. بنابراین هوش هر فرد به وظایف، شرایط و نیازهای او بستگی دارد و تنها ضریب هوشی تعیین کننده استعداد او نیست.

این در حالی است که بسیاری از خانواده‌ها تصور می‌کنند که پیشرفت‌های تحصیلی فرزندشان نماد بارزی از باهوش بودن آن‌هاست. در نتیجه هوش فرزند شما فقط به موفقیت او در امتحانات درسی محدود نمی‌شود.

پازل‌ها

به طور کلی پازل‌های مقوایی یک نوع معمای تصویری هستند که هوش تصویری را به طور موثری تقویت می‌کنند و به آن‌ها جورچین هم می‌گویند. این روزها پازل‌های مختلف در ابعاد و اشکال گوناگون و برای تمام گروه های سنی در اسباب بازی فروشی‌ها دیده می‌شود.

پازل‌هایی با قطعات زیاد برای کودکان بزرگ‌تر مناسب‌تر هستند. بعضی از جورچین‌ها قطعاتی از جنس فوم دارند که به علت نرمی، بی صدا و مقاوم بودن برای کودکان کم سن و سال کاملاً مناسب هستند، ضمن اینکه داخل جعبه بعضی از این پازل‌ها تعدادی نخ رنگی هم وجود دارد تا کودکان بتوانند قطعات را با نخ به هم متصل کنند. این بازی‌ها برای هماهنگی چشم و دست، تشخیص جاگذاری، طبقه بندی و تقویت مهارت دستی هم سرگرمی خوبی به شمار می‌روند.

روز جهانی كودك را با یك كارت پستال زیبا به بزرگسالان امروز و كودكان دیروز تبریك بگویید!

یکی از وسایل جالبی که می‌تواند کودکان را به راحتی سرگرم کند، تخته جادویی است. کودکان کوچک‌تر می‌توانند با قلم مخصوص هر چیزی را که دوست دارند روی آن نقاشی کنند.

مکعب روبیک

قدمت این بازی به یک سال قبل از پایانی جنگ جهانی دوم باز می‌گردد. یک پروفسور مجارستانی آن را اختراع کرد و پس از مدتی به یکی از پرفروش‌ترین سرگرمی‌های جهان تبدیل شد. این مکعب یک هسته مرکزی و سه محور متقاطع دارد تا بتوانید با حرکت دادن آن‌ها تمام رنگ‌های یکسان را در یک سطح کنار هم قرار دهید.

شاید در ابتدا برای افراد بزرگ‌سال هم بازی دشواری به نظر بیاید تا چه برسد به کودکان، اما می‌توانید در سایت‌های اینترنتی یا با خرید کتاب راهنما، روش حل معمای روبیک را یاد بگیرید و آن را به فرزندتان و به ویژه کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان آموزش دهید و هوش منطقی و حرکتی او را تقویت کنید.

خمیر رنگی

جعبه‌های پر از خمیر رنگی برای بسیاری از کودکان سرگرمی جذابی هستند. البته گروهی از این خمیرها ابزارهایی دارند که به فرزند شما کمک می‌کند با استفاده از آن‌ها خمیر را صاف یا اشکالی را بسازد. به هر حال این فعالیت به پرورش هوش جسمی – حرکتی و البته خلاقیت کودک کمک می‌کند و او یاد می‌گیرد که از انگشتانش برای انجام کارهای ظریف‌تر هم کمک بگیرد.

رنگ انگشتی

رنگ‌های انگشتی با رنگ‌های معمولی کمی فرق دارند. این رنگ‌ها شبیه کرم هستند و اگر واژگون شوند، نمی‌ریزند و کودکان می‌توانند روی کاغذ، مقوا، سرامیک، شیشه و پارچه با آن‌ها نقاشی کنند. رنگ‌های انگشتی پس از 15 تا 20 دقیقه خشک می‌شوند و کودک به راحتی می‌تواند دست‌هایش را با آب و صابون تمیز کند. بنابراین برای تقویت هوش، رنگ‌های انگشتی را فراموش نکنید.

میكروسكوپ

میکروسکوپ و تلسکوپ

برای اینکه کنجکاوی فرزندتان را برانگیزید و هوش منطقی و ریاضی او را بپرورانید، یک میکروسکوپ یا تلسکوپ برایش بخرید. اگر می‌بینید که به موضوعات علمی یا ستارگان علاقه‌مند است با خرید این اسباب بازی‌ها هوش او را توسعه دهید تا اوقات فراغتش را آن طور که دوست دارد پر کند.

حلقه هوش

این بازی شامل یک محور عمودی و تعدادی حلقه است که کودک باید حلقه‌ها را براساس اندازه‌شان از بزرگ به کوچک روی هم قرار دهد. چنین وسیله‌ای به کودک شما کمک می‌کند که خیلی زود با منطق و اصول اولیه ریاضی آشنا شود.

مفهوم بزرگ و کوچک را یاد بگیرد و در کنار آن‌ها با رنگ‌های مختلف هم آشنایی پیدا کند. بازی با حلقه‌ها برای کودکان دو تا سه ساله سرگرمی خوبی است.

فوتبال دستی

یک بازی سرگرم کننده گروهی که همه کودکان از آن لذت می‌برند. اگر یک فوتبال دستی بخرید چند نفر از اعضای خانواده به طور همزمان با آن مشغول بازی می‌شوند و ضمن بازی، حالات یکدیگر را بهتر درک می‌کنند. در کنار آن، مهارت‌های بدنی و ورزشی در کودکان و نوجوانان تقویت می‌شود.

تخته جادویی

یکی از وسایل جالبی که می‌تواند کودکان را به راحتی سرگرم کند، تخته جادویی است. کودکان کوچک‌تر می‌توانند با قلم مخصوص هر چیزی را که دوست دارند روی آن نقاشی کنند و بعد با کشیدن یک دکمه، همه محتویات روی تخته پاک می‌شود.

علاوه بر این در مورد کودکان بالای هفت سال، اگر از کودک بخواهید که حروف یا کلماتی را روی تخته بنویسد، به تقویت هوش زبان شناختی او کمک می‌کنید. حتی می‌توانید برای آموزش حروف الفبا، یادگیری واژگان جدید و تمرین دیکته از این وسیله بهره‌مند شوید.

به طور کلی پازل‌های مقوایی یک نوع معمای تصویری هستند که هوش تصویری را به طور موثری تقویت می‌کنند و به آن‌ها جورچین هم می‌گویند.

عروسک‌های نمایشی

چند نمونه از این عروسک‌ها را بخرید و بعد همراه با کودک، نمایش عروسکی ترتیب دهید. بهتر است ضمن بازی، داستانی را تعریف کنید و دفعه بعد به کودک فرصت بدهید تا این قصه را بازگو کند. هر بار با قصه‌های تازه، واژه‌های جدیدی را به کودک بیاموزید و از او بخواهید آن‌ها را در بازی‌های بعدی آن‌ها تکرار کند. با این بازی مهارت‌های گفتاری و همین طور هوش زبان شناختی او تقویت می‌شود.

بازی با حروف الفبا

در بین اسباب بازی‌های رنگارنگ می‌توانید جعبه‌ای از حروف الفبای فارسی مقوایی هم پیدا کنید. این حروف از آن جهت کاربرد دارند که کودکان می‌توانند با استفاده از آن‌ها علاوه بر پرورش دقت و حافظه تصویری، اشکالات املایی‌شان را برطرف کنند و لغات تازه‌ای یاد بگیرند.

یک بازی که می‌توانید با این کلمات انجام دهید این است که چند حرف را به طور تصادفی از جعبه خارج کنید و از کودک بخواهید با جابجا کردن آن‌ها کلمات تازه‌ای بسازد. هر چقدر تعداد کلمات با معنی بیشتر باشند، امتیاز بیشتری به دست می‌آورد. این بازی به صورت گروهی هم قابل اجراست و البته کودکانی كه به مدرسه رفته‌اند در آن موفق‌تر هستند.

منبع: هفت صبح

برای ارسال کارت تبریک طراحی شده در باشگاه کاربران به مناسبت روز جهانی كودك، اینجا را كلیك كنید.


باشگاه كاربران تبیان - ارسالی از: baharrrrr88

مطالب مرتبط:

میان دل خواهر و برادر پل بزنید (1)

میان دل خواهر و برادر پل بزنید (2)

کودک خود را شاد تربیت کنید

فرزند را چگونه به مدرسه بفرستیم؟

مادر، زمینه ساز تربیت