تبیان، دستیار زندگی
چای دو رنگ هم از زمانی که چای در ایران مرسوم شده، در مراسم خواستگاری و مجالس مهم باب شد. در گذشته یکی از هنرهای زنان ایرانی درست کردن چای دو رنگ بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آموزش تهیه چای دو رنگ


چای دو رنگ از زمانی که چای در ایران مرسوم شد، در مراسم خواستگاری و مجالس مهم باب شد. در گذشته هم یکی از هنرهای زنان ایرانی درست کردن چای دو رنگ بود.


چای دو رنگ از زمانی که چای در ایران مرسوم شد، در مراسم خواستگاری و مجالس مهم باب شد. در گذشته یکی از هنرهای زنان ایرانی، درست کردن چای دو رنگ بود که کم کم و به مرور زمان کمرنگ شده و امروزه در مواردی خاص و یا در خانواده‌هایی اصیل به چشم می‌خورد. روش درست کردن چای دو رنگ ساده است، ولی کمی نیاز به صبر و حوصله و دقت دارد.

چای دو رنگ

طرز تهیه چای دو رنگ

استکان‌های کمر باریک را در بیاورید. یک چای خوش رنگ دم کنید و آماده باشید برای درست کردن چای دو رنگ. اول نصف استکان را آب جوش بریزید و چند حبه قند توی استکان بیاندازید و با قاشق چای‌خوری آن را هم بزنید تا قند حل شود. غلظت قند باید زیاد باشد و به حد اشباع برسد. یعنی وقتی که قند بیشتری می‌اندازید، دیگر حل نشود. برای این منظور، تعداد چهار تا شش حبه قند کافیست. حالا در یک کاسه، چای خالص بریزید و با استفاده از یک قاشق یا ملاقه کوچک، به آرامی و کم کم روی این آب جوش، چای بریزید. می‌بینید که آب در پایین و چای در بالا قرار میگیرد. به همین سادگی.

اگر در مقیاس زیاد می‌خواهید از این چای دو رنگ درست کنید، در یک قابلمه آب جوش شیرین درست کنید. یعنی به تعداد و متناسب با استکان‌ها، آب داخل قابلمه ریخته و قند یا شکر را در همانجا اضافه كنید. بعد تمام استکان‌ها را تا نیمه با این آب جوش شیرین پر کنید و به آهستگی چای را به استکان‌ها اضافه نمایید. برای سادگی و سرعت کار هم می‌توانید از یک یا دو نفر آدم خونسرد استفاده کنید!

این روش، بیشتر مجلسی، تفننی و رسمی هست و مزه و طعم چای در آن چندان مطرح نیست، خصوصاً كه این چای، شیرین است نه تلخ. به همین دلیل از آوردن این چای برای کسانی که عادت به نوشیدن چای داغ دارند و تصور می‌کنند اگر چای، بیشتر از دو دقیقه در استکان باقی بماند، از دهن می‌افتد، خودداری کنید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: میثم ومپایر

برگرفته از انجمن: عمومی

مطالب مرتبط:

تزئین قهوه به شكل گل

هنرنمایی با قهوه (1)

هنرنمایی با قهوه (2)

تبدیل تخم مرغ آب‌پز به شکل قلب

زیر لیوانی‌های رنگی بسازید

تزیین آناناس به شکل طوطی

تزیین پول برای مراسم و جشن‌ها

تزیین خیار برای سالاد

تزیین طالبی