تبیان، دستیار زندگی
زباله های بیمارستانی یکی از خطرناک ترین زباله های صنعتی می باشند که اگر در دفع اصولی و بهداشتی آن دقت لازم را به عمل نیاوریم، صدمات جبران ناپذیری بر سلامت افراد جامعه...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره لطیفی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زباله های بیمارستانی خطرناکند


همان طور که می دانید زباله های بیمارستانی یا پزشکی از خطرناک ترین زباله های صنعتی می باشند که اگر در دفع اصولی و بهداشتی آنها دقت لازم را به عمل نیاوریم، صدمات جبران ناپذیری بر سلامت افراد جامعه و محیط زیست و تمام جانداران اطرافمان خواهیم گذاشت. زباله های پزشکی حاوی بسیاری از انواع میکروب های خطرناک هستند.


زباله های بیمارستانی

زباله های بیمارستانی به هر نوع زباله ای گفته می شود که در مراکز پزشکی تولید می شود. این مراکز پزشکی شامل بیمارستان ها، درمانگاه ها، مطب پزشکان و دامپزشکان و خانه های سالمندان می باشند، مانند سرنگ، سرم و پانسمان های پزشکی و ... .

اثرات مستقیم زباله های بیمارستانی بر سلامت افراد جامعه

زباله های بیمارستانی در صورتی که به درستی دفع نشوند، نوعی تهدید مستقیم و فوری برای سلامت افراد جامعه هستند. اغلب موارد، مقدار بسیاری از زباله های دفع شده بیمارستانی به عنوان عوامل بیماری زا محسوب می شوند و اگر به درستی دفع نشوند، در محلی که دفع شده اند باقی می مانند و زمین آن منطقه را آلوده می کنند.

همچنین آب آن منطقه را آلوده می کنند و ممکن است هر نوع محصول کشاورزی که از آن زمین به عمل  می آید نیز تحت تاثیر این آلودگی قرار بگیرد و محصولات آلوده و نامرغوبی به بار دهد.

همچنین اگر زباله های بیمارستانی به طور غیربهداشتی مدفون شوند و با زباله های بیمارستانی که به طرز بهداشتی دفع شده اند، تماس پیدا کنند، می توانند آن را نیز آلوده کنند و مشکلات ذکرشده را در زمین آن منطقه به وجود آورند ( آلودگی خاک و آب آن منطقه).

جداسازی زباله های بیمارستانی از سایر زباله ها از همان ابتدا، باعث می شود افرادی که زباله ها را جمع آوری می کنند، هنگام جداسازی و انتقال زباله ها دچار انواع عفونت ها و بیماری ها نشوند

حال فرض کنید اگر بلایای طبیعی مانند سیل رخ دهد و خاک و آب آلوده این مناطق را به مناطق سالم ببرد، چه مشکلات متعددی برای خاک و آب سالم آن منطقه به وجود خواهد آورد.

اثرات غیرمستقیم زباله های بیمارستانی بر سلامت افراد جامعه

زباله های بیمارستانی غیر بهداشتی دفع شده، پس از مدتی می توانند (از طریق آب و هوا و خاک) خود را به بافت های موجودات زنده و حیوانات و یا انسان های دیگر برسانند. اگر دستگاه ایمنی آن فرد سالم باشد، مشکل خاصی برایش رخ نمی دهد، اما اگر دستگاه ایمنی او بر اثر ابتلا به انواع بیماری ها ضعیف شده باشد، به بیماری های مختلف مبتلا می شود.

زباله بیمارستانی

مدیریت صحیح زباله های بیمارستانی

مفید ترین راه برای مدیریت زباله های بیمارستانی، اطمینان کافی از عدم تاثیر اثرات مستقیم و غیرمستقیم زباله‌های بیمارستانی می باشد.

مناسب ترین روش عملی این کار، جداسازی زباله های بیمارستانی از سایر زباله هاست (از ابتدا) تا افرادی که زباله ها را جمع آوری می کنند، هنگام جداسازی و انتقال زباله ها دچار ابتلا به انواع عفونت ها و بیماری ها نشوند.

با جداسازی زباله های تولید شده در همان زمان تولید زباله، دیگر نیازی به افراد واسطه نیست، بنابراین احتمال ابتلای افراد واسطه (افرادی که زباله های بیمارستانی را جابه جا می کنند) به انواع عفونت های بیمارستانی به حداقل می رسد و دیگر نیازی به دست زدن به زباله ها نیست، بلکه با استفاده از تجهیزات خاصی که به این منظور تهیه شده، کار انتقال زباله های بیمارستانی انجام می گیرد.

هدف از مدیریت صحیح زباله های بیمارستانی در مرحله اول، کاهش سروکار داشتن انسان ها در حمل‌ونقل این مواد خطرناک می باشد و هدف بالاتر از این مدیریت، عدم ابتلای هر گونه موجود زنده و محیط زیست به این عفونت ها ذکر شده است.

اگر شما متوجه عدم مدیریت صحیح زباله ها در بیمارستان و یا مرکز درمانی خاصی شدید، حتما مقامات مربوطه را از این کار خطرناک آگاه کنید تا با این کار به حفظ سلامتی خود و گونه های مختلف گیاهی و جانوری کمک کنید.

زباله بیمارستانی

مشکلات مرتبط با زباله های بیمارستانی

- نماد خطر زیستی: محصولات بیمارستانی که این علامت و نماد (شکل روبرو) را دارند، دارای مواد شیمیایی و سمی و یا رادیو اکتیو هستند که از خود انرژی های خطرناکی ساطع می کنند و یا آلودگی های عفونی دارند.

بسیاری از وسایلی که با آن نمونه های خون و ادرار و مدفوع یا بافت های انسان جابه جا می شوند، از جمله این محصولات هستند، مثل سوزن و یا وسایلی که طی آن پوست بریده و یا سوراخ می شود.

- خطرات زباله های بیمارستانی : هر پزشک و پرستاری، روزانه با انواع این خطرات در محل کار خود در ارتباط است. نمونه های خون و مایعات دیگر که بسیاری از انواع عفونت ها و بیماری ها را با خود حمل می کند.

- حجم بالای زباله های تولید شده در انواع مراکز پزشکی : همواره حجم بالایی از درصد کل زباله های تولید شده در هر کشوری را زباله های بیمارستانی تشکیل می دهد.

مشکلات دفع انواع زباله های بیمارستانی

یکی از راه های دفع انواع زباله ها، سوزاندن آنهاست که علاوه بر دفع آن، به کاهش حجم زباله ها کمک شایانی می کند. اما استفاده از این روش در دفع زباله های بیمارستانی قدری قابل تامل می باشد، زیرا هزینه های استفاده از این روش بسیار بالاست و به صرفه نیست و مقدار زیادی آلاینده های خطرناک از جمله جیوه و دیوکسین تولید می شود که بسیار خطرناک می باشد.

یک راه خطرناک دیگر که برای دفع زباله های بیمارستانی استفاده می شود، به آب ریختن این زباله هاست که علاوه بر آلوده کردن این آب ها، آب های زیرزمینی و سالم را نیز در معرض انواع عفونت ها قرار می دهد

مشکلات متعدد برای دفع داروهای تاریخ انقضاء شده :

هزینه ساخت داروها معمولا بسیار بالاست. علاوه بر این، هزینه دفع داروهایی که وارد چرخه تولید شده اما بر اثر عدم مصرف فاسد شده اند بسیار بالاست و یکی از مشکلات مهم برای زباله های بیمارستانی محسوب می شود.

برای کاهش این مشکل، افراد باید از خرید داروهای اضافی خودداری کنند تا با انبوهی از داروهای فاسد روبرو نشویم.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.