وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همان گونه که هیچ گاه موشک‌ های شلیک شده از هواپیماهای بدون سرنشین، از چشم کسی پنهان نمی ‌ماند، حملات سایبری نیز دارای پیامدهایی است که پنهان کردنی نیست؛ برای نمونه، ویروس استاکس نت(Stuxnet) که از سوی آمریکا و اسرائیل علیه ایران طراحی شده بود، به سرعت از
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راز برنامه x


همان گونه که هیچ گاه موشک‌ های شلیک شده از هواپیماهای بدون سرنشین، از چشم کسی پنهان نمی ‌ماند، حملات سایبری نیز دارای پیامدهایی است که پنهان کردنی نیست؛ برای نمونه، ویروس "استاکس نت"(Stuxnet) که از سوی آمریکا و اسرائیل علیه ایران طراحی شده بود، به سرعت از سوی متخصصان رایانه ‌ای شناسایی شد.


جنگ نرم

در عصر ارتباطات و عصری که جهان مجازی به‌ عنوان آخرین دستاورد آن به شمار می ‌آید، استفاده از فضایی مانند: اتاق‌ های گفت ‌وگوی اینترنتی، پخش اطلاعات و یافته ‌های شخصیت ‌های علمی و پژوهشی از طریق وبلاگ ‌ها و سایت‌ های اینترنتی، ایجاد انجمن‌ های گفت‌ وگو و ایجاد شایعات و خبرپراکنی ‌های دشمنان از مهم‌ ترین امور دولت مردان غربی در اقصی نقاط جهان و اِعمال جنگ نرم است. البته پیش کسوت این امر (جنگ نرم) آمریکا محسوب می شود که در این مسیر از هیچ عملی فروگذار نکرده و به سرعت در حال ابداع روش های نوین می باشد. هرچند سال ‌هاست که دولت آمریکا از ابزار سایبری برای ضربه زدن به دشمنان خود و به ویژه، آسیب رساندن به برنامه هسته‌ ای ایران بهره می ‌گیرد، مقامات این کشور از اظهارنظر آشکار در این زمینه خودداری کرده ‌اند. با این حال، روزنامه "نیویورک تایمز" (The New York Times) بر این باور است با توجه به رویدادهای یک سال اخیر، دغدغه‌ ها در این باره به حوزه عمومی آمریکا نیز منتقل شده است.

روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" در گزارشی با اشاره به موضوع جنگ سایبری و استفاده آمریکا از این ابزار به منظور پیشبرد سیاست ‌های خود، از تشکیل یک فرماندهی سایبری در وزارت دفاع آمریکا خبر می ‌دهد. به نوشته این روزنامه، با وجود سکوت پیشین دولت در این زمینه، کم کم بحث ‌ها از سوی کار‌شناسان درباره این موضوع شدت می ‌گیرد. همواره شمار کسانی که آشکارا درباره راهبرد حملات سایبری و توانایی ‌های آمریکا در این زمینه سخن می ‌گویند، رو به افزایش است و برخی کار‌شناسان بر این باورند، شفافیت بیشتر در این زمینه، به ایالات متحده اجازه خواهد داد، مقرراتی قانونی و اخلاقی را در حوزه نامکشوف جنگ سایبری وضع کنند.

با این حال، دیگر کار‌شناسان با جدیت فراوانی درباره این مسأله سخن می‌ گویند که برنامه‌ های آمریکا می ‌تواند منجر به وقوع یک مسابقه تسلیحاتی رایانه ‌ای شود. گفتنی است، ماه آینده، بخش تحقیقاتی پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) میزبان مقاطعه ‌کارانی خواهد بود که می‌ خواهند "فناوری ‌های انقلابی به منظور فهم، برنامه ‌ریزی و مدیریت میدان جنگ سایبری" ارائه دهند. این برنامه ‌ای بلند پروازانه است که "مۆسسه پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی" (دارپا DARPA) از آن به "برنامه X " یاد می ‌کند.

چنین ابزارهایی نه انکار و نه کاملا درباره آنها سخن گفته می‌ شود. این در حالی است که تا کنون اوباما دو بار آشکارا درباره هواپیماهای بدون سرنشین سخن گفته، ولی درباره حملات سایبری اظهارنظری نکرده است

به باور نیویورک تایمز، موضوع ابزارهای حملات سایبری آمریکا نیز همانند موضوع هواپیماهای بدون سرنشین ـ که می ‌توانند هم برای جاسوسی و هم نبرد به کار روند ـ در حال گذر از یک مرحله نیمه محرمانه است که طی آن، وجود چنین ابزارهایی نه انکار و نه کاملا درباره آنها سخن گفته می‌ شود. این در حالی است که تا کنون اوباما دو بار آشکارا درباره هواپیماهای بدون سرنشین سخن گفته، ولی درباره حملات سایبری اظهارنظری نکرده است.

جنگ نرم

طی گزارش این روزنامه، برخی از مشاوران حقوقی دولت آمریکا، حملات سایبری را از این جنبه که کمترین آسیب را به شهروندان عادی بزنند، بحث و بررسی کرده و توجیه می ‌کنند. این گزارش در ادامه می ‌افزاید، موضوع حملات سایبری در دهه 1990 کم و بیش علنی مورد بحث قرار می‌ گرفت؛ هرچند، قابلیت ‌های تکنولوژیک و اهداف مورد نظر، با آنچه امروز دیده می ‌شود، فاصله بسیاری داشت. به باور کار‌شناسان، سکوت درباره این موضوع، به هشت تا ده سال گذشته بازمی ‌گردد و دلیل اصلی آن نیز "آژانس امنیت ملی" (NSA) آمریکاست. این آژانس که نقشی محوری در فرماندهی سایبری دارد، از جمله سری ‌ترین نهادهای دولتی این کشور به شمار می ‌رود. سال ‌ها پیش، این سازمان در امر جاسوسی سایبری پیشگام شد و اکنون از‌‌ همان توانایی‌ ها و اقدامات محرمانه برای انجام حملات سایبری بهره می‌ گیرد.

با این حال، نیویورک تایمز می ‌نویسد،‌‌ همان گونه که هیچ گاه موشک‌ های شلیک شده از هواپیماهای بدون سرنشین، از چشم کسی پنهان نمی ‌ماند، حملات سایبری نیز دارای پیامدهایی است که پنهان کردنی نیست؛ برای نمونه، ویروس "استاکس نت"(Stuxnet) که از سوی آمریکا و اسرائیل علیه ایران طراحی شده بود، به سرعت از سوی متخصصان رایانه ‌ای شناسایی شد.

دیگر کار‌شناسان با جدیت فراوانی درباره این مسأله سخن می‌ گویند که برنامه‌ های آمریکا می ‌تواند منجر به وقوع یک مسابقه تسلیحاتی رایانه ‌ای شود. گفتنی است

این روزنامه در ادامه به بیان دیدگاه‌ های افرادی می ‌پردازد که سخن گفتن آشاکارا از جنگ سایبری را در ابعاد حقوقی و اخلاقی این نوع جنگ و در عمل سودمند می ‌دانند؛ اما می ‌نویسد: "این کار در عین حال می ‌تواند سبب برانگیخته شدن دیگر کشور‌ها برای بالا بردن برنامه‌ های جنگ سایبری خود و وارد شدن جهان به نوعی مسابقه تسلیحاتی سایبری شود." در پایان، نیویورک تایمز نتیجه می ‌گیرد که ادامه این روند، ممکن است اثرات منفی برای آمریکا به بار آورده و گریبان خود این کشور را بگیرد.

فرآوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: تابناک / همشهری آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین