وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مشاور ویژه مقام معظم رهبری درباره اظهارات رئیس جمهور در نیویورک مبنی بر امکان برقراری رابطه میان ایران و آمریکا گفت: سیاست کلی ایران در خصوص ارتباط با آمریکا مانند گذشته است و هیچ تصمیمی در تغییر این سیاست گرفته نشده و ایران به سیاست‌های استوار گذشته که پ
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

احمدی‌نژاد و برقراری رابطه با آمریکا؟


مشاور ویژه مقام معظم رهبری درباره اظهارات رئیس جمهور در نیویورک مبنی بر امکان برقراری رابطه میان ایران و آمریکا گفت: سیاست کلی ایران در خصوص ارتباط با آمریکا مانند گذشته است و هیچ تصمیمی در تغییر این سیاست گرفته نشده و ایران به سیاست‌های استوار گذشته که پایه گذار آن امام(ره) بود و رهبر معظم انقلاب نیز آن را تایید کرده پایبند است.

ولایتی

سخنان رییس جمهور درباره رابطه با آمریکا در سفر وی به نیویورک دوباره بحث آفرین شد.  

احمدی نژاد در یکی از گفتگوهای خبری خود با بیان اینکه بنده جزء کسانی هستم که معتقدم امکان تداوم این شرایط بین ایران و آمریکا وجود ندارد و باید این وضعیت بهبود یابد تصریح می کند: دو کشور بزرگ، موثر و قدرتمند، 33 سال است که رودرروی یکدیگر قرار گرفته اند و اگر در این مدت هم افزا با یکدیگر عمل کرده بودند امروز شرایط بین المللی شکل دیگری داشت. وی هم چنین در جایی دیگر گفته بود:

" جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا چنانچه دولت آمریکا قدمی برای ایجاد تفاهم بین دو کشور بردارد در ذهنیت منفی خود نسبت به آمریکا تامل کرده و کمک کند تا سریع‌تر روابط دو کشور بهبود یابد."

این سخنان و اعلام آمادگی برای مذکره با آمریکا با واکنشهای جدی و انتقادی برخی چهره های سیاسی داخل کشور روبرو شد:

ولایتی: سیاست نظام تغییری نکرده

علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در حاشیه مراسم افتتاحیه سال تحصیلی دانشگاه عالی دفاع ملی با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اظهارات رئیس جمهور در نیویورک مبنی بر امکان برقراری ارتباط میان تهران و واشنگتن و اینکه آیا دولت‌ها و روسای جمهور مختلف می‌توانند پیشنهاد و یا اقدامی به منظور برقراری این ارتباط انجام دهند، گفت: سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با آمریکا همچنان مثل گذشته است و هیچ تصمیمی برای تغییر این سیاست در نظام جمهوری اسلامی ایران گرفته نشده است.

وی در ادامه افزود: ایران بر سیاست‌های استوار گذشته خود که پایه گذار آن امام خمینی(ره) بود و مقام معظم رهبری نیز آن را تایید کرده است، پایبند است.

مشاور مقام معظم رهبری در خصوص مذاکرات جمهوری اسلامی و 1+5 گفت:‌ ایران هیچ گاه از مذاکره خودداری نکرده است. هرگاه آنها حاضر باشند که مذاکره کنند جمهوری اسلامی ایران نیز حاضر است و دبیر عالی شورای امنیت ملی نیز همواره آمادگی خود را برای مذاکره اعلام کرده و این سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران است.

مشاور مقام معظم رهبری در خصوص مذاکرات جمهوری اسلامی و 1+5 گفت:‌ ایران هیچ گاه از مذاکره خودداری نکرده است. هرگاه آنها حاضر باشند که مذاکره کنند جمهوری اسلامی ایران نیز حاضر است و دبیر عالی شورای امنیت ملی نیز همواره آمادگی خود را برای مذاکره اعلام کرده و این سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران است

ذوالقدر"برقراری رابطه با آمریکا بر عهده رهبری است"

معاون راهبردی قوه قضائیه با اظهار امیدواری نسبت به اینکه اظهارات منسوب به رئیس جمهور درباره رابطه با آمریکا ساخته و پرداخته رسانه ها باشد،گفت: طرح مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی، کج سلیقگی سیاسی است و می‌تواند دارای پیامدهای خطرناک باشد.

به گزارش تبیان به نقل از فارس، محمدباقر ذوالقدر معاون راهبردی قوه قضائیه که در جمع مدیران، کارشناسان و کارکنان حوزه اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به‌مناسبت هفته دفاع مقدس سخن می گفت با انتقاد از اظهارات منسوب به رئیس جمهور درباره مذاکره و رابطه با امریکا اظهار امیدواری کرد که این مطالب از سوی رئیس جمهور صادر نشده باشد و ساخته و پرداخته رسانه‌ها و محافل سیاسی باشد.

ذوالفقار

معاون راهبردی قوه قضائیه طرح مذاکره و رابطه با امریکا در شرایط فعلی جهان را نوعی کج سلیقگی سیاسی دانست که می‌تواند دارای آثار و پیامدهای خطرناک باشد.

وی موضوع مذاکره و رابطه با امریکا را نه یک موضوع و سیاست اجرائی که رئیس جمهور بتواند در آن مداخله کند، که یک سیاست کلان و راهبردی دانست که منحصراً رهبری باید در باب آن تصمیم گیری کند و امام راحل (ره ) و مقام معظم رهبری بارها و با صراحت درباره آن سخن گفته‌اند و سیاست نظام در این خصوص آشکارا اعلام شده است.

ذوالقدر گفت: امام (ره) آمریکا را شیطان بزرگ قلمداد کردند، و هیچ کس به شیطان نزدیک نمی‌شود و با او مذاکره نمی‌کند، مقام معظم رهبری نیز بکرات و در مناسبت‌های مختلف رابطه با امریکا را با منطق قوی و غیر قابل خدشه مردود دانسته‌اند و آن‌را متضمن هیچ سودی برای ملت ایران ندانسته‌اند و بارها فرموده‌اند اگر در مذاکره و رابطه با امریکا مصلحتی و منفعتی وجود داشته باشد خود بدان مبادرت خواهند کرد.

محمدباقر ذوالقدر معاون راهبردی قوه قضائیه  با انتقاد از اظهارات منسوب به رئیس جمهور درباره مذاکره و رابطه با امریکا اظهار امیدواری کرد که این مطالب از سوی رئیس جمهور صادر نشده باشد و ساخته و پرداخته رسانه‌ها و محافل سیاسی باشد

شریعتمداری: پیشنهاد احمدی نژاد پشتوانه ندارد

حسین شریعتمداری هم با نگاهی انتقادی به این سخنان ان گونه اظهارات رییس جمهور را بی پشتوانه خواند و چنین نوشت:

اگر نه این كه مذاكره مستقیم با ایران، آرزوی چندین و چند ساله دولتمردان آمریكایی بوده و هست پس علت چه بود كه از ابراز تمایل رئیس جمهور كشورمان استقبال نكردند؟! پاسخ دشوار نیست و با پوزش از آقای احمدی نژاد باید گفت دولتمردان آمریكایی، پیشنهاد آقای احمدی نژاد را بدون پشتوانه تلقی كرده اند. چرا كه آنها نیز به خوبی می دانند آقای احمدی نژاد اگرچه رئیس جمهور و یكی از مسئولان بلندپایه جمهوری اسلامی ایران است ولی اتخاذ تصمیم درباره مذاكره یا رابطه با آمریكا در حوزه مسئولیت و اختیارات قانونی ایشان نیست بلكه مطابق اصل یكصد و دهم قانون اساسی، تعیین سیاست های كلان نظام برعهده رهبری است و رهبر معظم انقلاب نیز بارها به صراحت و با ارائه دلایل منطقی و مستندات خالی از ابهام، مخالفت خود را با مذاكره و رابطه ایران و آمریكا اعلام كرده اند.

شریعتمداری:آقای احمدی نژاد اگرچه رئیس جمهور و یكی از مسئولان بلندپایه جمهوری اسلامی ایران است ولی اتخاذ تصمیم درباره مذاكره یا رابطه با آمریكا در حوزه مسئولیت و اختیارات قانونی ایشان نیست بلكه مطابق اصل یكصد و دهم قانون اساسی، تعیین سیاست های كلان نظام برعهده رهبری است

بنابراین علی رغم آن كه پیشنهاد آقای احمدی نژاد برای دولتمردان آمریكایی یك «امتیاز طلایی» تلقی شده و تحقق آرزوی سال ها بر زمین مانده آنان بود ولی می دانستند این پیشنهاد فاقد پشتوانه است و نهایتا می تواند در حد و اندازه تمایل شخصی ایشان تلقی شود و نه تصمیم برخاسته از خواست مردم و اراده نظام. دقیقا به همین علت است كه ابراز تمایل آقای احمدی نژاد به مذاكره و برقراری رابطه با آمریكا از سوی دولتمردان آمریكایی «جدی» و «قابل اعتناء» ارزیابی نمی شود.

فرآوری: یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع:مهر/فارس/کیهان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین