وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
6 نفر از اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی از سوی موسسه اطلاعات علمی (ISI)در فهرست 1 درصد اول دانشمندان جهان قرار دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جوانترین دانشمندن بین المللی ایران


شش نفر از اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی  از سوی موسسه اطلاعات علمی (ISI) در فهرست 1 درصد اول دانشمندان جهان قرار دارند. معیار ورود به فهرست دانشمندان یک درصد برتر در هر گرایش علمی، کسب تعداد معین ارجاع به مقالات منتشر شده در پایگاه اطلاعات علمی Web of Science بر اساس آستانه‌های مشخص شده برای هر گرایش علمی می‌باشد.

دکتر فرنوش فریدبد

براساس جدیدترین آمار منتشر شده در Essential Science Indicators در تاریخ اول مارس سال 2012 میلادی، دكتر محمد عبداللهی در گرایش فارماكولوژی، دكتر محمدرضا زرین دست در گرایش فارماكولوژی، دكتر رضا ملك زاده در گرایش پزشكی بالینی، دكتر فرنوش فریدبد در گرایش مهندسی، دكتر احمدرضا دهپور در فارماكولوژی و دكتر باقر لاریجانی در گرایش فارماكولوژی در فهرست یك درصد اول دانشمندان جهان قرار دارند.

جوانترین دانشمندن بین المللی ایران

در این میان دکتر فرنوش فریدبد متولد سال 1359 شمسی، جوانترین فرد و اولین خانم در کشور است که این عنوان را کسب کرده است. دکتر فرنوش فریدبد از آذر ماه 1388 ریاست مرکز تحقیقات دیابت پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم را بر عهده دارد.

معیار ورود به فهرست دانشمندان یك درصد برتر در هر گرایش علمی، كسب تعداد معین ارجاع به مقالات منتشر شده در پایگاه اطلاعات علمی Web of science براساس آستانه های مشخص شده برای هر گرایش علمی می باشد.

وی با 108 مقاله علمی و تعداد ارجاعات (citation) 1430  و شاخص H 23 در سال 2012 این عنوان را از سوی ISI کسب کردند.

در سال 2010 نیز در فهرست دانشمندان یك درصد برتر هر گرایش علمی 38 دانشمند ایرانی قرار داشتند و دکتر فرنوش فریدبد یکی از 3 دانشمند علوم پزشکی بود که در بین این 38 نفر جا داشتند.

براساس جدیدترین آمار منتشر شده در Essential Science Indicators در تاریخ اول مارس سال 2012 میلادی، دكتر محمد عبداللهی در گرایش فارماكولوژی، دكتر محمدرضا زرین دست در گرایش فارماكولوژی، دكتر رضا ملك زاده در گرایش پزشكی بالینی، دكتر فرنوش فریدبد در گرایش مهندسی، دكتر احمدرضا دهپور در فارماكولوژی و دكتر باقر لاریجانی در گرایش فارماكولوژی در فهرست یك درصد اول دانشمندان جهان قرار دارند

به نقل از نشریه علوم پزشکی تهران، دکتر فریدبد، تحصیلات خود را در رشته شیمی محض در دانشگاه الزهرا شروع کرده. تحصیلات خود را در دکترای الکتروشیمی ادامه داد و در همین دوره دست با تکیه بر دانش سنسورها و بیوسنسورها دست به ابداع دستگاه هایی با کاربرد بالینی می زند. در سال 88 در همکاری به علوم پزشکی تهران و اساتید خود به تدوین و اجرای طرح هایی جهت ابداع سنسورهایی برای اندازه گیری قند خون از طریق بزاق،  دستگاهی که میزان سولفور اوره را در ادرار بیماران دیابتی اندازه گیری کند و داستگاهی که ماده موثره لووتیروکسین را اندازه گیری کند پرداختند.

از آنجا که مقاله هایی که ایشان ارائه کرده بودند در مورد بیوسنسور هایی بود که برای نخستین بار معرفی شده بودند، به محض چاپ ارجاعاتی بالایی داشتند.

 

 

 

فرآوری: سمانه سادات عنایتی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

نشریه دانشگاه علوم پزشکی تهران

Tums.ac

معاونت تحقیق و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم بیمارستان شریعتی

 

مطالب مرتبط:

گفتگوی تبیان با رئیس پژوهشگاه رویان قسمت دوم

تولد رویان؛ مرگ ناباروری

با آقای ژنتیک ایران ( مصاحبه اختصاصی تبیان)

درمان و علت سقط جنین های مکرر مصاحبه با دکتر هاله سلطان قرایی(1)

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین