سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اعتیاد به فضاهای مجازی یكی از معضلات اینترنت به شمار می رود كه همانند سایر اعتیادها نشانه هایی همچون افسردگی، احساس تنهایی، اضطراب و ... را به دنبال دارد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقش فضای مجازی در زندگی بشر


رایانه و اینترنت تحولات شگرفی را در زندگی بشر به وجود آورده اند اما از وی ‍ ژگی های مهم این تكنولوژی می توان به برقراری ارتباط افراد با یكدیگر و یا به عبارتی حضور در فضاهای مجازی اشاره كرد.

اعتیاد به فضاهای مجازی یكی از معضلات اینترنت به شمار می رود كه همانند سایر اعتیادها نشانه هایی همچون افسردگی، احساس تنهایی، اضطراب و ... را به دنبال دارد.

نقش فضای مجازی در زندگی بشر

در دنیای امروز كه مردم بسیار پرمشغله بوده و درگیر دغدغه های زندگی خود هستند دیگر وقتی را برای در كنار هم بودن پیدا نمی كنند به همین دلیل به دنبال راهی هستند كه بتوانند با افراد دیگر ارتباط برقرار كرده و به تخلیه روحی خود بپردازند.

یكی از دلایل مهم بودن اینترنت شیوه های مختلف ارتباطی در آن است. همواره افراد به دنبال فضایی هستند كه دارای ویژگی های منحصر به فرد بوده تا بتوانند از تجربیات افراد دیگر كه ناشناس هستند تا حدودی استفاده كنند.

حضور در فضاهای مجازی همچون شبكه های اجتماعی و یا چت روم ها می تواند این زمینه را برای افراد مختلف ایجاد كند.

یكی از مزایای استفاده از محیط های مجازی را می‌توان «گفت‌و‌گو» بیان كرد.

فضاهای مجازی با ایجاد زمینه هایی برای تولید اطلاعات و برقراری ارتباط بین جوانان با شیوه های آسان باعث ایجاد انگیزه در آنان و حضور گسترده آن ها در این فضاها شده است همچنین فرهنگ و روحیات جوانان را دستخوش تغییرات بسیاری قرار داده است.

این ویژگی كه یك جوان و یا نوجوان بتواند در جایی همانند فضاهای مجازی به تبادل اطلاعات با دیگران بپردازد سبب می شود ایده های جدیدتری را بشناسد.

اگر چه این فضاها كاركردهای مثبتی همچون گفت و گو را دارا می باشند اما تهدیدهایی را نیز به دنبال دارند چرا كه اعتیاد در افراد به خصوص جوانان را به وجود می آورد.

لفظ اعتیاد، ذهن آدمی را به سمت اعتیادهای سنتی همچون اعتیاد به الکل، نیکوتین، مواد مخدر و قمار سوق می دهد، اما اعتیاد از طریق اینترنت با نمای جدیدی روبرو شده است.

نقش فضای مجازی در زندگی بشر

برخی افراد با اعتیاد به فضاهای مجازی به خودشان آسیب می رسانند. گاهی به خاطر اعتیاد به این فضاها افراد شغل خودشان را از دست داده و یا از مدرسه به دلیل نمرات بد اخراج می شوند. در این صورت آنها معتاد محسوب می شوند.

حضود مداوم افراد در این مكان ها علاوه بر این كه بر زندگی خانوادگی آن ها اثر منفی می گذارد، موجب می شود كه افراد خانواده كمتر با یكدیگر در تعامل بوده و همین موضوع سبب می شود كه احساس اضطراب، تنهایی و ... در آن ها بیشتر شود.

 

برخی از محققان هفت عامل را موجب اعتیاد به این فضاها بیان می كنند:

نارضایتی فرد از زندگی كه دعواهای خانوادگی نیز جزئی از آن است یكی از این عوامل به شمار می رود.

مشكلات كاری،عدم امنیت، اضطراب، مشكلات مالی و زندگی محدود اجتماعی از موارد دیگری هستند.

این نوع اعتیاد شامل اعتیاد به چت روم ها، برقراری ارتباط تصویری به صورت آنلاین و خریدهای اینترنتی می شود.

اعتیاد به فضاهای مجازی موجب تخریب سلامت، روابط ، احساسات و نهایتأ روح و روان فرد گردند.

بهتر است همواره در تمام اوقات هدف زندگی خود را مشخص كنیم و بیكار بودن را دلیلی برای گشت زدن در این فضا بیان نكنیم

**برخی این نوع اعتیاد را نوعی اختلال و بی نظمی روانی بیان می كنند و روش درمان آن را نیز تشكیل گروه های خبری و گروه های بحث می دانند كه افراد بتوانند با اعلام روش ها و تجربیات خود شدت اعتیاد یكدیگر را كاهش دهند.

**در برخی مواقع ممكن است وقوع اتفاقاتی استرس زا فرد را به سمت این اعتیاد بكشاند.

**علت به وجود آمدن اعتیاد در برخی افراد دیگر خود فرد است، به عبارتی فرد دائما این موضوع را به خود تلقین می کند که در خارج از اینترنت هویتی ندارد. بیان این جملات به مرور زمان موجب كناره گیری فرد از خانواده و اطرافیان و گرایش شدیدتر به سمت شبكه های اجتماعی می شود.

با بیان تمامی این مسائل می توان نتیجه گرفت كه داشتن آگاهی لازم برای  استفاده از فضاهای مجازی برای برقراری ارتباط بسیار با اهمیت است چرا كه می تواند با استفاده صحیح، به محلی برای كسب مهارت‌های كافی در امور مختلف تبدیل شود اما اگر افراد بویژه جوانان از خطرات این فضا مطلع نباشند ممكن است تا نابودی پیش روند.

بهتر است همواره در تمام اوقات هدف زندگی خود را مشخص كنیم و بیكار بودن را دلیلی برای گشت زدن در این فضا بیان نكنیم.

نقش فضای مجازی در زندگی بشر

فضاهای مجازی را نمی توان همواره ناكارامد و به عنوان تهدید تلقی كرد بلکه با مدیریت درست و با داشتن اهداف مشخص می توان آن ‌را تبدیل به فرصت نماییم.

هنگامی که زندگی واقعی شما از زندگی فضای مجازی جدا می شود، این یک مشکل است همواره در تلاش باشید که زندگی واقعی خود را با زندگی فضای مجازی ترکیب كنید، این بهترین راه برای جلوگیری از هر گونه مشكل به خصوص اعتیاد است.

 

 

 

فائزه خاموشی

بخش ارتباطات تبیان


منابع:

Computer and Cyberspace Addiction" by Dr. Kimberly Young"

helpguide

Computer and Cyberspace Addiction at the "Palace"  

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین