تبیان، دستیار زندگی
از این دوخت می توانید برای رومیزی، روتختی، روی تلویزیون، کوسن، پشتی، آینه‌های تزیینی، سجاده و جانماز، جعبه‌های هدیه، کیف‌های فانتزی و … استفاده کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تجربه هنر گونی دوزی + آموزش


از هنر گونی دوزی می‌توانید برای رومیزی، روتختی، روی تلویزیون، کوسن، پشتی، آینه‌های تزیینی، سجاده و جانماز، جعبه‌های هدیه، کیف‌های فانتزی و … استفاده کنید.


لوازم مورد نیاز:

گونی، سوزن کوبلن، مهره‌های رنگی، نخ کاموا، قیچی، سوزن و نخ، پارچه آستری

می‌دانید که دوخت‌ها و بافت‌های متعددی وجود دارند که هر کدام به گونه‌ای زیبا و قابل ستایش هستند و جذابیت و جایگاه خاص خود را دارند. اغلب کسانی که با دوخت کوبلن و شماره دوزی آشنایی دارند، می‌دانند که در دوخت کوبلن، طرح آماده و کار، یک طرف دوخته می‌شود و در شماره دوزی، دوخت از طریق تور مخصوص روی پارچه است. حالا این کار را با الهام گرفتن از شماره دوزی بر روی گونی آورده‌ایم که تقریباً شبیه به این کارهاست، با این تفاوت که مدل، مستقیماً و با سوزن کوبلن روی گونی دوخته می‌شود.

از این دوخت می‌توانید برای رومیزی، روتختی، روی تلویزیون، کوسن، پشتی، آینه‌های تزیینی، سجاده و جانماز، جعبه‌های هدیه، کیف‌های فانتزی و … استفاده کنید. برای این کار از مدل‌های بافتنی، مدل‌های نقاشی و حتی قسمت‌هایی از نقش قالی می‌توان استفاده کرد.

نکته: بهتر است دوخت را با مدل‌های آسان مثل اشکال هندسی (مثلث، مربع، لوزی) شروع کرده و کادر را با نخ تیره بدوزید.

1- ابتدا اندازه گونی دلخواه را انتخاب کرده و از هر طرف پنج سانت اضافه برش دهید. سپس دور گونی را پاک دوزی یا سر دوزی کنید تا ریش ریش نشود. دقت کنید اندازه انتخابی باید مربع شکل باشد. یعنی خانه‌ها به صورت چهارتایی، سه تایی و… باشد. با این صورت (منظور 4 خانه یا 3 خانه شمارش شده روی گونی) سوزن را از سمت چپ آخرین خانه (خانه 13 ) از زیر گونی فرو برده و از روی کار بیرون بیاورید.

2- سوزن را به سمت بالای خانه (خانه‌ی 4)، از روی کار به زیر کار فرو ببرید.

3- از سمت چپ بالای خانه بیرون بیاورید (نخ را کشیده محکم کنید).

4- به صورت ضربدر به سمت راست پایین خانه (خانه 16) فرو ببرید.

5- بدین طریق یک دوخت به شکل ضربدر به دست می‌آید.

6- این کار را ادامه داده تا کادر مورد نیاز شما به دست آید، که اگر از نخ تیره (مشکی) استفاده کنید، کار جذاب‌تر و زیباتر جلوه کند.

7- پس از پایان کار، برای تمیزی و زیبایی آن را آستر کنید.

8- کار مورد نظر را از رو قرار داده و پارچه آستری را روی آن بگذارید و کوک بزنید و برای محکم کاری آن را چرخ کنید.

9- پس از آن که کار آماده شد از مهره‌های رنگی برای تزیین استفاده کنید. با این صورت که سوزن و نخ را از کنار حاشیه بیرون آورده و مهره‌ها را داخل آن قرار داده و بدوزید.

10- پس از اتمام کار، نخ را کاملاً محکم کنید، به صورتی که دیده نشود. در این حال کار آماده است و شروع به دوخت مهره بعد کنید.

منبع : ihedieh


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: melisajan

مطالب مرتبط:

آموزش دوخت روتختی زیبا

زیر لیوانی‌های رنگی درست کنید

یک مدل دامن ساده بهاری 

طرز کار چرخ خیاطی به زبان ساده

تزیین قهوه به شکل گل (آموزش)

تزیین تخم مرغ به شکل قلب