سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گروه دیگری از تألیفات غربیان كه گاه در آنها اطلاعاتی بسیار اندك درباره...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امام رضا(ع)در نوشته های شرق شناسان / 3


در برخی از تألیفات ضمن معرفی و شرح آرامگاهها به حرم امام رضا(ع) در مشهد نیز پرداخته شده است. به طور طبیعی در این تألیفات با توجه به موضوعشان، مطلب قابل توجهی درباره شخصیت امام نمی توان یافت.


كتابهای معماری و هنر اسلامی

امام(ع) در نوشته های شرق شناسان/3

گروه دیگری از تألیفات غربیان كه گاه در آنها اطلاعاتی بسیار اندك درباره امام رضا(ع) به چشم می خورد، كتابهایی است كه درباره معماری و ابنیه در سرزمینهای اسلامی نوشته شده اند. یكی از بناهایی كه معمولاً در این كتابها مورد توجه بوده آرامگاه ها است. بر همین اساس در برخی از تألیفات مذكور ضمن معرفی و شرح آرامگاهها به حرم امام رضا(ع) در مشهد نیز پرداخته شده است. به طور طبیعی در این تألیفات با توجه به موضوعشان، مطلب قابل توجهی درباره شخصیت امام نمی توان یافت جز اشاراتی كوتاه كه به طور عمده عبارتند از وجود مدفن امام در شهر مشهد. از این گروه تألیفات می توان كتابهای هنر و معماری اسلامی نوشته اتینگهاوزن و آثار ایران نوشته «آندره گدار» را نام برد. البته برخی از این كتب نیز هیچ مطلبی در این باب ندارند.

كتابهای جغرافیایی

گروه دیگری از تألیفات غربیان كه در آنها درباره امام رضا(ع) مطالبی آورده شده كتابهایی است كه درباره جغرافیای بلاد اسلامی نوشته شده اند. در این تألیفات معمولاً در توضیح شهر مشهد یا شهر طوس به مناسبت بر وجود آرامگاه حضرت تصریح شده و به همین مناسبت گاه درباره علت حضور امام در این مكان و علل و چگونگی وفات ایشان سخن به میان آمده است.

كتاب جغرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی

این كتاب نوشته «گی. لسترنج» نویسنده ایتالیایی است كه در آن به توصیف بلاد شرقی اسلامی از جمله خراسان پرداخته است. نویسنده در توصیف شهرهای خراسان وقتی به مشهد می رسد، ضمن بیان این كه مشهد یعنی محل شهادت علی بن موسی الرضا(ع) به وجود قبر امام هشتم در این شهر اشاره می كند و توضیح می دهد كه آن حضرت در اثر زهری كه مأمون به وی خورانده بود به شهادت رسید. لسترنج توضیح بیشتری درباره امام نمی دهد و به ساخت آرامگاه امام و مسجد با شكوه كنارش می پردازد. (لسترنج، جغرافیای تاریخی سرزمین های خلافت شرقی،214)


منابع:

لسترنج، جغرافیای تاریخی سرزمین های خلافت شرقی،214

بخش حریم رضوی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین