تبیان، دستیار زندگی

تاخیر در درمان سکته مغزی غیرقابل جبران است

دیابت، فشار خون بالا، چربی خون بالا، آریتمی (بی‌نظمی ضربان قلب)، سن بالا و عدم تحرک بدنی، مهم‌ترین عوامل خطر بروز سکته‌های مغزی هستند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مغز، سکته مغزی، بی‌نظمی ضربان قلب، سن بالا، عدم تحرک بدنی، آسیب عصبی، اختلال خونرسانی،

سکته مغزی یکی از مهم ترین علل مرگ و میر در جهان است. این عارضه بر اثر آسیب عصبی حاد ناشی از اختلال خونرسانی به قسمتی از بافت مغز( ناشی از انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده آن) اتفاق می افتد.

به عبارت دیگر اگر خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد، این قسمت از مغز دیگر نمی‏تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد و این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‏نامند.

 

امروزه کشور ما در درمان این عارضه به پیشرفت های چشمگیری دست یافته است که روش های نوینی چون درمان داخل رگی مغز و سلول درمانی از آن جمله‌اند.

 

برای آشنایی بیشتر با روش درمان داخل رگی مغز (اندوواسکولار) گفتگویی با  دکتر محمد رضا بابایی، رتبه اول آزمون فوق تخصصی و جوان ترین فوق تخصص اینترونشنال رادیولوژی انجام داده‌ایم.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید.

محمدرضا بابایی، متولد 1356 و فوق تخصص اینترونشنال رادیولوژی از دانشگاه تهران هستم.

 

در حوزه تخصص شما در حال حاضر فقط شش نفر در ایران فعالیت دارند که شما جوان ترین آنها هستید. چرا پزشکی و به طور ویژه چرا این تخصص را انتخاب کرده اید؟

بزرگان گفته‌اند که عبادت به جز خدمت به خلق نیست و چه خدمتی از این بالاتر که انسان مرهمی باشد بر دردهای دردمندان. از طرفی احساس کردم، که این شاخه از پزشکی یعنی اینترونشنال عروقی هم رشته ای نوین است و هم اینکه بیماران ما شدیدا نیازمند به آن هستند.

شایع ترین علائم سکته مغزی شامل اختلال تکلم، ضعف و یا فلج نیمه بدن و در مواردی نیز کاهش سطح هوشیاری می باشد

 

چه کسانی بیشتر در معرض خطر سکته مغزی هستند و آیا این عارضه، علایم هشدار دهنده خاصی دارد؟ 

دیابت، فشار خون بالا، چربی خون بالا، آریتمی (بی نظمی ضربان قلب)، سن بالا و عدم تحرک بدنی، مهم ترین عوامل خطر بروز سکته های مغزی هستند.

بسته به محل درگیری عروق مغزی،‌ علائم آن متفاوت است. شایع ترین علائم سکته مغزی شامل اختلال تکلم، ضعف و یا فلج نیمه بدن و در مواردی نیز کاهش سطح هوشیاری می باشد.

 

در صورت وقوع سکته مغزی، بهترین زمان مراجعه بیمار به مراکز درمانی چه زمانی است؟

به دلیل حساسیت این حادثه مغزی، هر چقدر که درمان زودتر شروع شود، نتیجه بهتری حاصل می شود، چرا که تاخیر در درمان سکته مغزی، اکثرا غیر قابل جبران است.

دکتر محمد رضا بابایی، فوق تخصص اینترونشنال رادیولوژی

 

از تخصص خودتان که یکی از روش های نوین درمانی در خصوص سکته مغزی است صحبت کنید؟

در روش داخل عروقی، بر خلاف درمان دارویی سیستمیک قدیمی، مستقیما وارد شریان مسدود شده مغزی می شویم و آن را باز می کنیم.

بسته به شرایط رگ مسدود شده از دو روش می توان استفاده کرد. یکی تزریق ماده ترومبولیتیک است (حل کردن لخته خونی) و دیگری تخلیه لخته توسط دستگاه های مکانیکی (ترومبکتومی) می باشد.

 

شانس موفقیت درمان داخل عروقی مغز تا چه حد به زمان مراجعه بیمار به پزشک مرتبط است؟

شانس موفقیت روش اندوواسکولار بسیار بالاتر از روش درمان سیستمیک است، ولیکن در این روش زمان مراجعه بیمار به پزشک خیلی اهمیت دارد و برای اکثر حوادث مغزی، 6 ساعت و در مواردی نیز تا 8 ساعت فرصت داریم تا درمان را انجام دهیم. در صورت گذشت این زمان طلایی، شانس موفقیت درمان شدیدا کاهش می یابد و این به خاطر مرگ سلول های ناحیه ایسکمیک (سکته مغزی در اثر لخته خون) است.

 

آیا مراکز درمانی و مسئولین امر، تمهیدات خاصی برای ارایه خدمات بهتر و به موقع برای این بیماران در نظر گرفته‌اند؟

تنها مرکزی که در حال حاضر امکان درمان اندوواسکولار سکته مغزی در آن وجود دارد، بیمارستان امام خمینی تهران است که به خاطر وجود باند هلیکوپتر و نیز مرکزیت آن در شهر تهران و از طرفی دستگاه های آنژیوگرافی پیشرفته آن، این امکان فراهم شده است.

زمان مراجعه بیمار به پزشک خیلی اهمیت دارد و برای اکثر حوادث مغزی، 6 ساعت و در مواردی نیز تا 8 ساعت فرصت داریم تا درمان را انجام دهیم

تا جایی که من اطلاع دارم سلول‌درمانی، روش نوین دیگری برای  درمان سکته مغزی است. در این روش و روش درمان داخل عروقی، کشور ما در کجای مسیر قرار دارد؟

خوشبختانه قدم های بزرگی در هر دو زمینه در کشور ما برداشته شده است و اگر محدودیت های تکنولوژیک نداشته باشیم، مسلما در آینده نزدیک، جزو کشورهای رده اول این شیوه های نوین درمانی خواهیم بود.

 

دکتر محمد رضا بابایی، فوق تخصص اینترونشنال رادیولوژی

 

از فعالیت های دیگر خودتان برایمان بگویید. منظورم بیشتر، فعالیت های قرانی شماست.

من از سنین کودکی یعنی حدود 8 سالگی، آموختن قرآن را شروع کردم و اولین استادی که داشتم پدر بزرگوارم بودند. به دلیل آنکه به قرائت قرآن علاقه زیادی داشتم، بیشتر فعالیتم در همین زمینه بود. هر چند که گوشه چشمی به امر حفظ قرآن نیز داشتم. مقام دوم کشوری قرائت قرآن کریم در سال 1373 از افتخارات اینجانب است. همچنین در مسابقات اذان، دو بار به مقام اول استان رسیدم و در رشته کتابخوانی، مقام دوم کشوری را کسب کردم. البته در کنار دروس دانشگاهی، 2 سال دروس حوزوی را نیز تلمذ نمودم. همچنین به مدت 4 سال جلسه تدریس قرائت قرآن کریم در سطح شهرستان و دانشگاه داشتم که همگی این ها توفیقات الهی بود که نصیب حقیر شد.

 

انس با قران در زندگی شما چقدر ملموس است؟

شاید باورتان نشود وقتی که حین انجام عمل های اندوواسکولار، کار گره می خورد، از ذکر یا فتاح استفاده می کنم (و هوالفتاح العلیم. سوره سباء آیه 26) و این ذکر برای من معجزه می کند.

 

خانواده تا چه حد  در تربیت دینی و موفقیت علمی شما مۆثر بوده است؟

خدا را شکر می کنم که در یک خانواده متدین بزرگ شده ام. پدرم یک مجتهد است و مادرم خانه دار و همیشه شرمنده زحمات این دو عزیز هستم و مطمئنم که اگر خداوند توفیقی به من عطا فرموده، به خاطر دعای خیر آنها بوده است.

 

دوباره برمی‌گردیم به دنیای پزشکی، آقای دکتر در این حرفه، لحظه های تلخ و شیرین زیادی وجود دارد. آیا در گذران این تلخی ها و شیرینی ها زمانی بود که از انتخاب این شغل پشیمان شوید؟

گاهی اوقات بوده که از عملکرد خودم در درمان بیماران راضی نبوده ام و خودم را سرزنش کرده ام، ولی هیچگاه از پزشک شدن پشیمان نشده ام.

اگر پزشک هستی، دیگر مال خودت نیستی و اگر مال خودت هستی، دیگر پزشک نیستی و این راز ماندگاری دکتر قریب بود

 

در بین پزشکان، کمتر کسی پیدا می شود که در ابتدا این حرفه را به خاطر یک هدف مقدس و متعالی که همانا خدمت به مردم و نجات جان انسان هاست انتخاب نکرده باشد. اما متاسفانه برخی ازهمکاران شما در ادامه  این مسیر، هدف اصلی را فراموش می کنند. دلیل این اتفاق چیست؟

 دعایی در یکی از آیات قرآن کریم سوره اسراء هست که می فرماید (و قل رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق) یعنی خدایا مرا از در راستی و نیکی وارد کن و از در صدق و نیکی نیز خارج بنما.

یعنی همانطور که نیت پاک در ورود انسان به یک امر اهمیت دارد، برای خروج نیز همانقدر حائز اهمیت است و بایستی مراقب بود که در طی مسیر، از راه راست منحرف نشویم.

 

تأثیرگذارترین استادی که تا به حال داشتید چه کسی بوده است؟
استاد حسین قناعتی الگوی بنده در پزشکی بوده و هستند و زحمات زیادی برای این حقیر کشیده اند. امیدوارم روزی بتوانم گوشه ای از زحمات ایشان را جبران کنم. ایشان علاوه بر تعلیم روش های نوین نورواندوواسکولار، به بنده یاد دادند که همواره به خداوند منان توکل کنم.

 

در شروع سال تحصیلی جدید هستیم. به عنوان یک جوان موفق برای کسانی که در آغاز راه علم آموزی هستند چه توصیه ای دارید؟

تنها به حدیثی از امام صادق (ع) اکتفا می کنم که فرمودند: هرکس در راه علم قدم بردارد، خداوند او را از نظر مالی بی نیاز خواهد کرد.

 

و اما کلام اخر ؛ راز ماندگاری یک پزشک، از زبان یک پزشک...
دکتر قریب میگوید: اگر پزشک هستی، دیگر مال خودت نیستی و اگر مال خودت هستی، دیگر پزشک نیستی و این راز ماندگاری دکتر قریب بود.


 

مطالب مرتبط:

سکته مغزی؛ علل، علائم و عوامل خطر

جلوگیری و درمان سکته مغزی

اولین کار پس از سکته مغزی

نشانه های سکته مغزی را بشناسید

سكته مغزی چیست؟

سکته مغزی و پیشگیری از آن

روزه داری در مبتلایان به سکته مغزی

کم خونی شدید و سکته مغزی در کودکان

بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای در سکته مغزی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.