وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تا سال 97 تعداد مردان در سن ازدواج (20 تا 34 ساله) حدود دو میلیون نفر بیش از زنان در سن ازدواج (15 تا 29 ساله) خواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مردان مجرد از زنان پیشی می‌گیرند


تا سال 97 تعداد مردان در سن ازدواج (20 تا 34 ساله) حدود دو میلیون نفر بیش از زنان در سن ازدواج (15 تا 29 ساله) خواهد شد.

مردان مجرد

بر اساس آمارهای رسمی ثبت احوال شاهد افزایش سن ازدواج در چندسال اخیر در كشور بوده‌ایم به شكلی كه در سال 90 نسبت به سال 84، گروه سنی كه بیشترین ازدواج در آن واقع شده، جهش پنج ساله‌ای دارد. در این میان سرعت افزایش سن ازدواج در زنان بیش از مردان است و این مساله می‌تواند آثار و تبعات سویی همچون تغییر الگوی باروری به دنبال داشته باشد. پیشی گرفتن شمار مردان در سن ازدواج نسبت به زنان، هشدار نگران‌كننده دیگری است كه در صورت ادامه روند فعلی الگوی ازدواج در كشور، تا سال 97 رخ خواهد داد.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صرف‌نظر از آثار سوء اجتماعی كه پدیده افزایش سن ازدواج به دنبال دارد، تبعات جمعیتی این پدیده هم می‌تواند نگران‌كننده باشد. كمترین تاثیر افزایش سن ازدواج، بر هم خوردن تعادل هرم جمعیتی كشور و در نتیجه، بروز شكل جدیدی از چالش‌های مربوط به سن ازدواج در كشور است.

سازمان ثبت احوال از سال 83 آمارهای منسجم جمعیتی از وقایع حیاتی از جمله ازدواج و طلاق را گردآوری كرده است و بر این اساس امكان تحلیل آماری این وقایع فراهم شده است.

جهش پنج ساله سن ازدواج زنان طی هفت سال

علی‌اكبر محزون ـ مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال ـ با اشاره به وقوع 787 هزار و 818 ازدواج در سال 84، اظهار كرد: در این سال 49.5 درصد مردان در سن 20 تا 24 سالگی و 43 درصد زنان در سن 15 تا 19 سالگی ازدواج كرده‌اند.

وی ادامه داد: در سال 90 آمار مردانی كه در سن 20 تا 24 سالگی ازدواج كرده‌اند با 38.9 درصد همچنان در صدر است، اما در عین حال این آمار 11 درصد نسبت به هفت سال قبل از آن كاهش یافته و بخشی از آن به گروه سنی 25 تا 29 ساله انتقال یافته است.

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال تصریح كرد: 85.8 درصد مردانی كه در سال 90 ازدواج‌ كردند، 20 تا 34 ساله بودند و 84.8 درصد زنانی كه در این سال ازدواج كردند نیز 15 تا 29 سال سن داشته‌اند

به گفته محزون این در حالیست كه سرعت افزایش سن ازدواج در زنان بیشتر بوده و در ازدواج‌های سال 90، آمار زنانی كه در گروه سنی 25 تا 29 ساله ازدواج كردند،‌ با 34.6 درصد در صدر قرار گرفته است.

به این ترتیب گروه سنی كه بیشترین ازدواج در آن واقع می‌شد، پنج سال افزایش یافته و از 15 تا 19 سالگی در سال 84، به 20 تا 24 سالگی در سال 90 رسیده است.

البته محزون به این نكته هم اشاره كرد كه آمار ثبت احوال، حاصل برآیند كل آمارهای مربوط به ازدواج در كشور است. در نتیجه قطعا سن ازدواج در شهر بزرگی همچون تهران با شهرهای كوچك و سنتی متفاوت است. اما به هر حال، برآیند آمار در كل كشور نسبت به افزایش سن ازدواج هشدار می‌دهد.

مردان مجرد

مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال تصریح كرد: 85.8 درصد مردانی كه در سال 90 ازدواج‌ كردند، 20 تا 34 ساله بودند و 84.8 درصد زنانی كه در این سال ازدواج كردند نیز 15 تا 29 سال سن داشته‌اند.

ایران در دوره گذار سنی جمعیت به سر می‌برد

محزون در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا به آثار و تبعات جمعیتی افزایش سن ازدواج اشاره كرد و گفت: هرم سنی جمعیت كشور هم‌اكنون شكل متقارنی دارد و این بدان معناست كه هم‌اكنون در هر گروه سنی، جمعیت زن و مرد تقریبا برابر است.

وی ادامه داد: برابر آمار متوسط جهانی، به ازای هر 100 دختر، 104 پسر متولد می‌شود و این آمار در ایران هم به متوسط جهانی نزدیك است و به ازای هر 100 دختر، 105 پسر متولد می‌شود. البته تعداد دختران و پسران در سن 25سالگی تقریبا برابر می‌شود.

محزون با اشاره به اینكه كشور در دوره گذار سنی جمعیت به سر می‌برد، اظهار كرد: بیشترین جمعیت كشور در حال حاضر در گروه سنی 30 سال به بالا قرار دارد و به این ترتیب، جمعیت كشورمان كه پیش از این در گروه سنی جوانی قرار داشت، هم‌اكنون وارد دوره میانسالی شده است.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته شمار مردانی كه در سن ازدواج قرار داشتند، كمتر از زنان بود، اما این آمار در سال‌های 88 تا 90 به تعادل رسید و تقریبا جمعیت مردان و زنان در سن ازدواج برابر شد.

وی اعتقاد دارد كه رعایت اختلاف سنی چهار تا پنج ساله در اغلب ازدواج‌ها این چالش را تشدید می‌كند؛ این در حالیست كه با ترویج «هم‌سن ‌گزینی» در میان جوانان، آمار زنان و مردان در آستانه ازدواج به تعادل می‌رسد و پدیده‌هایی همچون پیشی گرفتن آمار مردان در آستانه ازدواج بر زنان، مهار می‌شود

با روند فعلی، شمار مردان در سن ازدواج تا سال 97، دو میلیون نفر بیشتر از زنان خواهد بود

محزون افزود: با ورود جمعیت كشور به میانسالی، با توجه به اختلاف پنج ساله سن زوج و زوجه كه در بسیاری از ازدواج‌ها رعایت می‌شود، به مرور اختلاف آمار جمعیتی بین زنان و مردان پدیدار می‌شود و اگر روند فعلی ادامه پیدا كند، تا سال 97 تعداد مردان در سن ازدواج (20 تا 34 ساله) حدود دو میلیون نفر بیش از زنان در سن ازدواج (15 تا 29 ساله) خواهد شد.

به اعتقاد این مقام مسوول در ثبت احوال، تغییر در برخی سیاست‌گذاری‌های كلان می‌تواند از بروز عدم تعادل در هرم جمعیتی كشور و مشكلات بعدی آن جلوگیری كند.

هم‌سن گزینی، تعادل هرم جمعیتی را حفظ می‌كند

افزایش خطر تجرد قطعی در زنان

وی اعتقاد دارد كه رعایت اختلاف سنی چهار تا پنج ساله در اغلب ازدواج‌ها این چالش را تشدید می‌كند؛ این در حالیست كه با ترویج «هم‌سن ‌گزینی» در میان جوانان، آمار زنان و مردان در آستانه ازدواج به تعادل می‌رسد و پدیده‌هایی همچون پیشی گرفتن آمار مردان در آستانه ازدواج بر زنان، مهار می‌شود.

محزون یكی دیگر از آثار سوء افزایش سن ازدواج را، افزایش تجرد قطعی دانست و به ایسنا گفت: افزایش سن ازدواج موجب افزایش خطر تجرد قطعی به‌ویژه در زنان می‌شود.

وی خاطرنشان كرد: اگر زنی تا سن 49 سالگی ازدواج نكند، مجرد قطعی محسوب می‌شود، چراكه پس از این سن، ازدواج او نقشی در افزایش جمعیت ندارد.

ازدواج‌ سالم

تاثیر مستقیم افزایش سن ازدواج بر الگوی باروری مادران

محزون در ادامه به آثار افزایش سن ازدواج بر الگوی باروری اشاره كرد و گفت: الگوی باروری به معنای تعداد ولادت‌های رخ داده در گروه‌های سنی مختلف مادران بوده كه این آمار هم به نوعی متاثر از سن ازدواج است.

وی سپس با ذكر آمارهایی اثر سن ازدواج بر الگوی باروری مادران در سال 85 را با سال 90 مقایسه كرد و گفت: پیك الگوی سنی باروری مادران در سال 85، 20 تا 24 سال بوده كه این رقم در سال 90 به 25 تا 29 سال افزایش یافته است. بنابراین الگوی باروری مادران در سال‌های اخیر تحت تاثیر مستقیم افزایش سن ازدواج بوده است.

به گفته وی افزایش سن الگوی باروری مادران می‌تواند در میان‌مدت موجب كاهش نرخ موالید شده و به مرور میزان رشد جمعیت را به صفر و حتی منفی برساند.

به گزارش ایسنا، افزایش خطر تجرد قطعی، تغییر الگوی باروری و كاهش رشد جمعیت، از بین رفتن تعادل هرم جمعیتی و در نتیجه پیشی گرفتن شمار مردان در سن ازدواج نسبت به زنان تنها بخشی از آثار سوء افزایش سن ازدواج بوده كه ناظر بر ساختار جمعیتی است. آثار اجتماعی این پدیده و تبعات ناشی از آن می‌تواند به مراتب خطرناك‌تر باشد و در چنین شرایطی، ضرورت تغییر در سیاست‌گذاری‌های كلان برای جلوگیری از روند افزایش سن ازدواج بیش از پیش نمود پیدا می‌كند.

بخش اجتماعی تبیان

منبع : ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین