تبیان، دستیار زندگی
دیده‌اید که تا ضربه‌ای به دست و پایتان می‌خورد، یا جایی از بدنتان درد می‌گیرد قدیمی‌ها توصیه می‌کنند آن قسمت را گرم کنید تا درد آرام شود؟ فکر می‌کنید این یک خرافه سنتی است؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا گرما کاهنده درد است؟

گرما، كاهنده درد


دیده‌اید که تا ضربه‌ای به دست و پایتان می‌خورد، یا جایی از بدن تان درد می‌گیرد قدیمی‌ها توصیه می‌کنند آن قسمت را گرم کنید تا درد آرام شود؟ فکر می‌کنید این یک خرافه سنتی است؟


تأثیر مثبت گرما روی دردها کاملاً اثبات شده است. استفاده از دمای بالاتر از عضو صدمه دیده، باعث کاهش سریع درد می‌شود و می‌توان گفت اولین مسکن ضد درد، گرما است. بعد از این گرما، ماساژ می‌تواند نسخه موثری برای کاهش درد باشد. در واقع وقتی گرما به شکلی درست و مناسب به کار گرفته می‌شود، ماساژ درمانی بسیار سریع‌تر جواب می‌دهد.

مزایای استفاده از گرما

یکی از مزایای استفاده از گرما، جریان پیدا کردن خون در آن مناطق و قسمت‌های خاص بدن است. این خون‌رسانی، مکانیسم‌های احساس درد را در مغز شما دست‌کاری می‌کنند و در واقع مغز شما به جای احساس درد، متوجه حس گرما می‌شود.

یکی از مزایای استفاده از گرما، جریان پیدا کردن خون در آن مناطق و قسمت‌های خاص بدن است.

ماساژ درمانی با گرما

ماساژ هم تا حدودی همین تأثیر را دارد. ماساژ درمانی با گرما، با استفاده از دست‌های فرد دیگری که ماساژ درمانگر است، تأثیر بسیار عمیق‌تری روی فرد می‌گذارد. گرما می‌تواند بافت بین پوست و عضله را نرم کند و راحت‌تر در عضله نفوذ کند. ماساژ درمانگر می‌داند که با استفاده از گرما، گردش خون در بافت‌های مورد نظر افزایش می‌یابد و همزمان اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به آن قسمت‌ها می‌رسد. او قبل از شروع ماساژ درمانی، قسمت‌های مورد نظر را گرم می‌کند و بعد شروع به ماساژ دادن می‌کند تا سریع‌تر نتیجه بگیرد.

گرفتگی عضلات

درد باعث گرفتگی و تشنج عضلات می‌شود و بعد از آن جریان خون در عضلات کاهش می‌یابد، اکسیژن و مواد مغذی کمتری به آن‌ها می‌رسد و این چرخه ادامه می‌یابد. وقتی که به منطقه دردناک بدن گرما می‌دهیم، در واقع جریان خون در آن منطقه را افزایش می‌دهیم و چرخه درد را می‌شکنیم. به همین دلیل است که خیلی از پمادها و لوسیون‌های ضد درد، خاصیت گرمابخشی دارند و البته قدیمی‌ها، این خاصیت را با استفاده از دستمال داغ، خشت آتش دیده، کیسه آب گرم یا وسایل گرمایشی دیگر تأمین می‌کردند.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: ya mahdi10

مطالب مرتبط:

درد امان شما را بریده؟

راه و رسم مسکن خوردن